ЗА ЊЕГА ЈЕ ПРЕДАЈА БИЛА СМРТНИ ГРЕХ: Хиро Онода се 29 година након Другог светског рата борио за част и славу свог цара (ВИДЕО)
Ни у једном говору јапанског цара Хирохита никад није споменута предаја. Та реч није постојала. Уместо ње, говорило се о "трпљењу неподношљивог и неиздрживим патњама".
На данашњи дан 1974. године јапански поручник Хиро Онода предао се, после 29 година скривања у џунгли, филипинским властима, објаснивши да "није добио наређење о повлачењу и престанку рата између САД и Јапана".
ОВО ЈЕ БИО АУШВИЦ ПРЕ АУШВИЦА: Имали су логоре смрти много пре нацистичке Немачке! (УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО/ВИДЕО)
Ово су НАЈЛУЂИ ОБИЧАЈИ ШИРОМ СВЕТА: Плешу с мртвима, једу пепео преминулих, не иду у тоалет након венчања!
Пронађен изгубљени школски ранац стар 60 ГОДИНА! Када су га отворили као да су ОТПУТОВАЛИ КРОЗ ВРЕМЕ (ФОТО)
Идилична пацифичка острва обично не играју значајну улогу у светској политици и историји, али су у Другом светском рату била поприште крвавих битака. Представљала су стратешке положаје за које су се Савезници отимали, не би ли тамо поставили своје војне базе за напад на Јапан.
Јапански војници били су послати на та острва да би их бранили по сваку цену. Многи од њих, укључујући и поручника Хироа Оноду, добили су наређења да се боре до смрти. Предаја није била опција, па их је Хиро Онода слепо следио.
Чак и када је Други светски рат одавно био завршен, он је наставио да се бори и пуних 29 година касније.
Јапан је у 20. веку променио свој древни концепт Бушидо војног кодекса понашања, као "начина умирања" који је захтевао да самураји буду спремни да положе свој живот за своје господаре. Али тај концепт су користили у Другом светском рату као пропагандни алат и као културу смрти пре предаје, која је сматрана за неопростив грех.
Ни у једном говору јапанског цара Хирохита никад није споменута предаја. Та реч није постојала. Уместо ње, говорило се о "трпљењу неподношљивог и неиздрживим патњама".
Такав став довео је поручника Оноду и његове људе у ситуацију да се скривају по планинама острва Лубанг на Филипинима, након што су га савезничке снаге преузеле од Јапанаца у фебруару 1945. године.
Он је уверио своје војнике да то може да потраје годину, три или пет, али да ће се њихова војска вратити по њих.
- Као обавештајцу - рекао је Онода - наређено ми је да водим герилски рат и да не умрем. Морао сам да следим своја наређења као војник.
Рат се завршио у септембру те године, али се он и даље придржавао наређења. Предаја није долазила у обзир!
Током боравка у џунгли, Онода је водио герилски рат и имао неколико окршаја са локалним Филипинцима и полицијом. У октобру 1945. године, он и његова група су пронашли летак на коме је писало: "Рат је завршен 15. августа. Сиђи са планине!"
Касније те године наишао је на још таквих летака, али су он и његови војници били уверени да је у питању америчка пропаганда. Сматрали су да су негде много погрешили, пошто нису могли да нађу своје саборце.
И тако су у џунглама острва Лубанг остали наредних 29 година.
Наставили су да се боре са локалном филипинском полицијом, па су тако и закључили да рат још увек траје. Један од његових људи се, на крају, предао 1950. године. Други је убијен 1954.
Након што су 1972. спалили пиринчано поље, као део герилског рата који су водили, полиција је убила и последњег Онодиног саборца, па је он остао сам у џунгли.
Али у Јапану, Онода и његови људи су постали нешто као урбане легенде. Иако их је Јапан и званично прогласио мртвима, сви на Филипинима су били сигурни да је жив. Убио је 30 Филипинаца!
У фебруару 1974. године, Оноду коначно је одлучио да потражи војник Норио Сузуки. Пронашао га је, али је поручник и даље одбијао да се преда. Пристао је једино под условом да му то нареди његов командант мајор Јошими Танигучи.
Сузуки се вратио у Јапан, пронашао Танигучија, тада већ старца који је радио у књижари, и довео га на Лубанг. И коначно, 29 година касније, Онода је добио наређење које је желео да чује.
Пре него што се вратио у Јапан, Хироо Онода је филипинском председнику Фердинанду Маркосу предао свој мач у знак предаје. Маркос га је ослободио кривице за почињена убиства и пустио кући.
Оноди је у Јапану приређена добродошлица. Међутим, он више није могао да се снађе у земљи која се потпуно променила од када је последњи пут боравио тамо.
Године 1975. отишао је у Бразил, где се придружио тамошњој јапанској заједници и бавио се сточарством. У Јапан се вратио 1984. и покренуо школу за преживљавање у дивљини. О свом невероватном подвигу је написао и књигу.
Умро је 16. јануара 2014. године у Токију. Имао је 91 годину.
РЕШЕНА МИСТЕРИЈА НАЈВЕЋЕ РУПЕ НА АНТАРКТИКУ! Појавила се изненада, раширила, а онда су научници пронашли ЈЕДАН ОТВОР (ВИДЕО)
Неким краљевима су "пале главе", а неки су постали премијери: Овако су укидане монархије широм света (ФОТО)
ЈЕЗИВА ТАЈНА РУСКЕ ПЛАНИНЕ: Смрт 9 планинара није разрешена већ 61 ГОДИНУ, а један детаљ оставља БЕЗ ДАХА! (ВИДЕО)
БРИТАНСКИ СТРУЧЊАК ШОКИРАО СВЕТ: Да није УНИШТЕНА, Југославија би данас била СВЕТСКА СИЛА!
ПРОНАЂЕН ЗЛАТНИ ПРИНЧЕВ БОДЕЖ! После 45 година биће враћен тамо где припада (ФОТО)