ЗА СРБИЈУ У ЕУ: Председнички кандидати у Аустрији деле исто мишљење
Иако се оно разликује по неким питањима.
Кандидати на председничким изборима у Аустрији, заказаним за недељу, Норберт Хофер и Александер ван дер Белен сматрају да државе западног Балкана имају европску перспективу коју Аустрија треба да подржи. На питање, агенције АПА, да ли сматрају реалним и пожељним пријем Србије и других земаља западног Балкана око 2020.године, Хофер је одговорио да је пожељно да се државе тог региона приме у чланство ЕУ.
ХОРОР НА БОЖИЋНОМ ТРГУ: Пијани Босанац давио госте и јурио их секиром!
Аустриа/Пресидентиал елецтионс:Маргинал victory фор хеад оф Греенс Ван дер Белен версус супернатионалист Хофер! pic.twitter.com/OcXZFM00ne— Christos Г Фаиладис (@xfailadis) May 23, 2016
- Пре 25 година је тамо беснео стравичан рат. Данас имамо преговоре са тим државама, што је за поздрављање. Када ће појединачно државе Балкана бити стварно зреле за пријем, видеће се у преговорима - нагласио је он.
Хофер је указао да тренутно постоје проблеми око Србије у вези са питањем Косова, те подсетио да и унутар ЕУ постоје државе, као што је Шпанија, које нису признале независност.
- Биће неопходно много дипломатске спретности, али верујем да Србија са собом доноси одличне предуслове за чланство - подвукао је он.
РЕШИЛИ ДА УНИШТЕ СВАКУ ПОМИСАО НА ЊЕГА! Аустрија преуређује Хитлерову кућу у...
Ван дер Белен указује да ниједна друга земља као Аустрија нема тако тесне економске и историјске односе са западним Балканом.
- Средњерочно ће приступна перспектива за земље западног Балкана бити неоспорива за све посматраче. Наравно да је предуслов за успешно приближавање постепена примена европског законодавства. Преговори се већ одавно воде. О путу ка тамо постоје различита мишљења, и многа питања су још отворена - објаснио је он.
Ван дер Белен оцењује да би Аустрија требало да подржи и добро припреми приступање држава западног Балкана ЕУ. На питање да ли би признао референдум о независности Републике Српске (РС) Хофер је указао да се, ако би референдум био спроведен у сагласности са Уставом, и постојала одговарајућа већина, мора веома обазриво почети са процесом одвајања.
МИГРАНТСКА КРИЗА НЕ ЈЕЊАВА: Аустрија враћа 2.000 миграната у Хрватску
- Посебно на Балкану смо видели куда воде тежње ка независности без преговора - упозорио је он.
Ван дер Белен је рекао да би то било у супротности са међународним споразумима у вези Босне и Херцеговине.
- Владе у Сарајеву и Београду ће, надам се, у оквиру приступних преговора бити толико мотивисане европском перспективом, да ће то деловати и на представнике Републике Српске. Размишљања у правцу нових промена граница су проблематична - уверен је он.
ТУРСКИ ХАКЕРИ НАПАЛИ САЈТ АУСТРИЈСКЕ ВОЈСКЕ! Покушали да пробију систем, ал нису успели!
Упитани која суседна држава је тренутно најближа Аустрији по питању спољнополитичких и европских питања Хофер је нагласио да земље Вишеград групе тренутно код многих тема представљају "коректив" унутар ЕУ.
- Сматрам корисном конференцијом ''Вишеград плус'', где би се редовно састајали са Чешком, Пољском, Мађарском и Словачком, али и даљим државама, као што су Словенија, Хрватска и Србија, како би дискутовали о заједничкцом деловању у ЕУ - објаснио је он.
Ван дер Белен је, с тим у вези, поручио да циљ Аустрије мора бити да као неутрална земља у срцу Европе негује добре односе са свим суседима.
НАПАДНУТ ИЗБЕГЛИЧКИ КАМП: Молотовљевим коктелом на недужне!
- Познато је да постоје државе чланице ЕУ, чије владе имају националистичке тежње, и многе друге, које следе јасан проевропски курс, који ја за будућност Аустрије сматрам и даље јасно бољим путем - закључио је он.