Заражени пацијенти у веома критичном стању: Птичији грип "коси" све пред собом, да ли је ово почетак нове пандемије?
У Лујзијани забележен први тежак случај птичјег грипа у Америци.
Старији пацијент у Лујзијани је у "критичном стању" због заразе птичјим грипом, објавиле су јуче америчке власти. То је први тежи случај птичјег грипа код пацијента у САД, што је изазвало страховања од могућег избијања пандемије, преноси Франс прес.
Са новим случајем, укупан број зараза у Америци у оквиру тренутне епидемије порастао је на 61. Остали пацијенти су имали благе симптоме и опоравили су се код куће.
Тежина случаја у Луизијани појачала је страховања од ширења птичјег грипа, имајући у виду сличне заразе широм света.
Прошлог месеца, тинејџер у Канади је такође био хоспитализован због тешког облика заразе.
Центри за контролу и превенцију болести у САД (ЦДЦ) саопштили су да је оболели у Лујзијани био изложен болесним и мртвим птицама у дворишту.
-Пацијент има тешку респираторну болест повезану са инфекцијом Х5Н1 и тренутно је хоспитализован у критичном стању - саопштиле су здравствене власти у Лујзијани за Франс прес и додале да је реч о особи старијој од 65 година, са већ постојећим здравственим проблемима.
-Током више од 20 година глобалног искуства са вирусом, Х5 зараза се претходно повезивала са тешким болестима у другим земљама, укључујући обољењима која су резултирала смрћу у до 50 одсто случајева. Могућност да вирус изазове тешку болест код људи указује колико је важно имати заједнички одговор америчке владе - рекао је новинарима званичник ЦДЦ Деметри Даскалакис.
Зараза код тешко оболелог пацијента потврђена је прошлог петка, саопштено је из ЦДЦ.
Код неколико случајева птичјег грипа у САД није утврђено да је зараза потекла од животиња, укључујући и код једне обољеле особе у Делаверу, наведено је из Центара за контролу и превенцију болести.
Међутим, здравствене власти кажу да и даље нема довољно доказа о преношењу заразе с човека на човека, као и да је укупни ризик по становништво мали.
У међувремену, у Калифорнији је проглашено ванредно стање због вируса Х5Н1 који се проширио међу кравама, након што су ове године птичјим грипом заражене десетине радника на фармама.
У тој држави, главном произвођачу млека у САД, од краја августа је на вирус било позитивно око 60 одсто укупног броја крда, преноси Ројтерс.
Тренутно жариште птичјег грипа првобитно је пријављено у марту, код крава.
Мег Шефер, епидемиолошкиња у институту САС са седиштем у САД, недавно је рекла за Франс прес да сада постоји неколико фактора који сугершу да "птичји грип куца на наша врата и да би у сваком тренутку могао да изазове нову пандемију".
Међународни здравствени експерти такође упозоравају да се Х5Н1 брзо развија и да представља глобалну претњу, с обзиром на то да се вирус преноси између више врста домаћих и дивљих животиња.
Доктор Грегорио Торес, ветеринар и шеф одсека за науку при Светској организацији за здравље животиња, рекао је у уторак новинарима у Женеви да је птичји грип забележен у 108 земаља и територија, на пет континената, током протекле три године.
-До децембра ове године, зараза је откривена код више од 70 врста домаћих и дивљих животиња. То обухвата Х5Н1 код крава у Америци - рекао је Торес.
Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је ове недеље да је птичјим грипом ове године заражено 76 особа, међу којима су већина радници на фармама, те да је највише случајева у САД гдје су осим крава, биле заражене и дивље животиње и живина.
-Ово је први пут да смо видели да се заразе преносе са крава на људе, са толико случајева у САД - рекла је званичница СЗО Марија ван Керков, задужена за пријетње од епидемија и пандемија.
Додала је да су жаришта птичјег грипа забележена и у Аустралији, Камбоџи, Канади, Кини и Вијетнаму.
Од октобра 2021. године, Х5Н1 је изазвао смрт више од 300 милиона птица широм света, што је утицало на животе милиона људи.
Извор: Србија Данас/Глас Америке