ЗЕМЉА СЕ ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ОКРЕТАЛА БРЖЕ НЕГО ИКАД: Шта доноси феномен незабележен годинама? (ФОТО, ВИДЕО)
Најкраћи дан прошле године био је 19. јули
Прошле године је забележено 28 најбржих дана од 1960. године, а наша планета се окретала око своје оси неколико милисекунди брже од просека.
ВАКЦИНИСАЛИ ДЕВЕТ МИЛИОНА ЉУДИ: Добровљна имунизација у Кини је и бесплатна
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ КО НАЈВИШЕ ПРЕНОСИ КОРОНУ: Одговор би вас могао изненадити!
ДЕСЕТ БЕБА ПОГИНУЛО У ПОЖАРУ: Стравична несрећа шокирала свет (ФОТО, ВИДЕО)
То не би требало да нас забрињава, окретање Земље око оси све време мало варира јер на њу утичу промене атмосферског притиска, ветрови, океанске струје и кретње језгре.
Овакво једва приметно повећање или смањење брзине може бити незгодно једино за оне који се баве ултрапрецизним атомским часовницима који мере Координисано светско време (УТЦ), према ком "навијамо" и своје часовнике. Када ротација Земље одступи од УТЦ-а за више од 0.4 секунде, УТЦ тада крене да ради прилагођавања.
До сада су се током прилагођавања крајем јуна или децембра већином додавале "преступне секунде" како би се УТЦ ускладио с астрономским временом. Односно, донедавно је укупни тренд ротације Земље успоравао од почетка прецизних сателитских мерења крајем 1960-их и почетком 1970-их.
Од 1972. године стручњаци отприлике сваких годину и по дана додају преступну секунду. Последње такво прилагођавање је било 2016. године, када је на крају године у 23 сата, 59 минута и 59 секунди додана једна "преступна секунда".
Прошле године су се ствари посложиле другачије те сада научници први пут размишљају о томе да се УТЦ-у одузме један секунд. Наиме, дан у просеку траје 86.400 секунди, али ће астрономски дан у 2021. у просеку бити краћи за 0.05 милисекунди. На крају године могло би се радити о заостатку од 19 милисекунди.
- Ако се стопа ротације Земље убрза, сасвим је могуће да ће бити потребна негативна преступна секунда. За сада је прерано рећи да ли ће се то стварно десити - рекао је за The Телеграпх физичар Петер Viberli из института Натионал Physics Laboratory у Великој Британији.
- На међународнм нивоу се расправља о будућности преступних секунди. Могуће је да ће потреба за негативном преступном секундом да подстакне одлуку да се комплетно укину преступне секунде - додао је.
Астрономски гледано, Земља је прошле године 28 пута срушила претходни рекорд за најкраћи астрономски дан постављен 2005. Током најкраћег дана те године, 5. јула, наша планета се окренула око своје оси за 0.0516 милисекунди брже од просечних 86.400 секунди. Најкраћи дан у 2020. години био је 19. јули, када је планета довршила ротацију за 1.4602 милисекунде брже од просека.