Журнализам постоји од 17. века: Ово су ПИОНИРКЕ новинарства које су оставиле ВЕЛИКИ ТРАГ
Жене нису увек биле присутне у првој генерацији професије
Новинарство, у овој или оној форми, постоји од 17. века. Као и у многим другим подручјима, жене нису увек биле присутне у првој генерацији професије, но писање је раније него друге делатности добило епитет "поштеног" посла за жене. Ко су биле пионирке новинарства, прве новинарке и уреднице које су својим поступцима прокрчиле пут за оне након њих?
Прочитајте и :
Клер Холингворт - неустрашива ратна дописница, прва особа која је јавила вест о почетку Другог светског рата. Холингворт је тек седам дана радила за британски Дејли Телеграф када се одвезла на границу између Пољске и Немачке и приметила бројна оклопна возила и артиљерију спремну за инвазију Пољске. Њеним данас познатим и једноставним речима "Рат је почео!" нису веровали ни британски амбасадор ни уредник новина за које је радила док није слушалицу телефона испружила кроз прозор, да могу чути звуке војске. Холингворт је касније извештавала из Турске, Грчке, Египта, Алжира (у време када жене нису биле акредитоване као ратни извештавачи), те из Палестине, Вијетнама и Хонг Конга. Умрла је у јануару 2017. у 105. години.
Ана Смит Френклин - Прва жена уредница новина, Франклин је новине "The Рходе Исланд Gazette" preuzela од свог мужа и његовог брата, Бенџамина Френклина. 1736. од скупштине Род Ајланда тражила је и добила дозволу да отвори штампарију, да би могла издржавати своју породицу, те тако постала службена штампарка колоније Род Ајланда.
Нели Блај - Икона истраживачког новинарста, Блај је живела у 19. веку и направила неколико подвига незамисливих за то време, а и данас. Незадовољна извештавањем о уметности и моди, темама оцењеним погодним за жене новинарке, Блај је отпутовала у Њујорк, где је Џозефа Пулицера наговорила да је запосли у "New York Worldu", након чега се добровољно пријавила у клинику за менталне болести како би открила како се третирају пацијенткиње, што је резултирало књигом "Десет дана у лудници" и истрагом и реформама институције. Блај је током своје новинарске каријере интервјуисала суфражеткиње, раскринкавала корумпиране политичаре и, инспирисана књигом Жил Верна, обишла свет за 72 дана.
Џеси Тарбокс Билс - Прва америчка фотоновинарка, Билс је најпознатија по фотографијама Светске изложбе у Сент Луису. У време када се Билс бавила овим послом, крајем 19. века, фотографска опрема била је тешка око 20 килограма, а Билс ју је на задатке носила обучена у дугачке хаљине и чизме глежњаче, једном приликом се тако чак попевши на прозор суднице, где је било забрањено фотографисање.
Милена Приндвелзберг Мразовић - Прва забележена новинарка у Босни и Херцеговини, Мразовић је била пореклом из Хрватске, а школовала се у Будимпешти. Једна од оснивача Земаљског музеја у Сарајеву. Мразовић је писала на немачком језику о босанскохерцеговачким темама. Сарађивала је са листом "Bosnische Пост" од његовог настанка, а 1889. постаје и уредница и издавач листа.
Марија Јурић Загорка - Књижевница и прва хрватска професионална новинарка. Загорка је писала за лист "Обзор" и ушла у његово уредништво на препоруку Јосипа Јурја Стросмајера, али скривајући чињеницу да је жена. Када су уредници завршили у затвору, преузела је уређивање листа. Године 1925. покренула је "Женски лист", први хрватски часопис за жене. У својим текстовима, Јурић се борила против дискриминације и германизације и заговарала женска права.
Џил Абрамсон - Прва извршна уредница "New York Тимеса" у 160 дугој традицији ове новине, често се спомиње по свом коментару: "Сањам о времену када ће се престати говорити 'прва жена у...'". Абрамсон је током своје каријере радила као истраживачка новинарка за "Wall Стреет Јоурнал" и политичка колумнисткиња за "Гуардиан", а 2012. се нашла на петом месту Форбсове листе најмоћнијих жена.
Ања Nidringhaus - Немачка фотографкиња и прва фоторепортерка која је освојила Пулицерову награду, Nidringhaus је извештавала из рата у Ираку, за шта је добила и награду за храброст Међународне фондације жена у медијима. Извештавала је из Израела, Палестине, Пакистана и Сарајева, где је рањена метком из снајпера приликом првог доласка. Погинула је 2014. током извештавања о председничким изборима у Афганистану, а данас се у њено име додељује награда за храброст у фотоновинарству.