За истанчана непца сваког туристе: Кад дођете у Алибунар ово место нико не заобиђе - рај за гурмане! (ФОТО/ВИДЕО)
Ово поднебље је током протеклих векова изнедрило храбре људе, вредне раднике и изузетне ратнике.
Алибунар је прелепо, мало, ушушкано насеље лоцирано у Јужнобанатском округу, у коме је смештено и седиште истоимене општине. Сам географски положај диктирао је и формирање насеље која због тога и одступају од класичног Панонског типа, али га чине јединственим самим тим што је насеље успело да сачува своју природну лепоту од градског урбанизма, а да опет остане добро повезано са већим градовима у Србији као што је Београд, Нови Сад, Панчево.
Становништво је хетерогеног етничког састава, што га чини још занимљивијим, а историјски догађаји одиграни на овом пордучју чувају традицију и обичаје и представљају прави идентитет овог дивног народа.
"КОВАЧИЧКИ ОКТОБАР" - место за сваког: Манифестација какве нема нигде другде у Србији осим у Ковачици (ВИДЕО/ФОТО)
Уметник који осликава своје детињство: Да ли сте видели слике наиве које мешају и преплићу МОДЕРНО ДОБА И ТРАДИЦИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
ЛЕПОТЕ ФРУШКЕ ГОРЕ: Ово су излетишта која ако једном посетите, желећете поново (ВИДЕО)
Историја Алибунара
Према археолошким изворима, територија где је данас Алибунар насељена је у неолиту, па током бронзаног доба и у време Римљана. У списима се место помиње први пут у XVI веку, као насеље под турском влашћу по имену Алијина вода. Ту је постојао Али-пашин бунар, па отуда и касније назив насеља, које се раније звло Крстурница.
Ово поднебље је током протеклих векова изнедрило храбре људе, вредне раднике и изузетне ратнике.
Највећи банатски књиежевник Милош Црњански, који је живео у месту Иланџа, је то најбоље описао у својим делима. Речи овог великог књижевника сведоче о протеклим временима, о борби Банаћана за бољи и срећнији живот потомака и о људима који се од других разликују по банатским одличјима.
Посета општине Алибунар је шетња кроз историју, традицију и обичаје, то је прича о писцима, сликарима и легендама.
Излетиште "Девојачки бунар"
Излетиште "Девојачки бунар" нуди вам одмор у чистој и нетакнутој природи, трим стазе, купање у базену са термалном водом, музичке фестивале са разноврсним музичким садржајем, школу јахања, терен за велики фудбал са одличном травном површином, терен за мали фудбал на бетону, терен за кошарку, терен за одбојку, игралишта за децу, угоститељске објекте у етнографском стилу.
Поред овог излетишта, Алибунар нуди и базен на отвореном, спас у овим врелим летњим данима. Ако желите да се расхладите у овим летњим данима обавезно посетите базен на отвореном са термалном водом или обиђите језеро "Бели багер" и уживајте у миру, тишини, зеленилу и жубору бистре воде из језера.
Да ствар буде још потпунија, када обиђете све поменуте дестинације, у Алибунару можете свратити и на неку од разних манифестација које ова општина организује и са душом прославља, као што је нпр. музички фестивал у самом срцу Девојачког бунара. У нетакнутој природи уз угоститељске објекте атмосфера је увек пријатна.
Када је реч о угоститељским објектима, један се по својој лепоти, домаћој и укусној кухињи, изгледу и дивним домаћинима издваја од свих осталих у Алибунару, а то је "Гранд" ресторан са преноћиштем. Ресторан "Гранд" налази се на Тргу Слободе у Алибунару, а зграда у којој је ресторан са преноћиштем саграђен датира још из давне 1760-1780. године
Живорад Ружић, власник ресторана са преноћиштем "Гранд" објаснио је да је зграда првобитно била војна поставка која је служила као "тампон зона" између Турака и Германа, направљена за Србе.
- Овакве зграде правиле су се одавде па све до Бањалуке, да не би Германи са Турцима имали честе окршаје. Зграда је стара, али је много добро направљена још из доба Марије Терезије - говори власник Ружић и додаје:
- Ја сам то случајно купио, још у доба када су биле марке. Ово је све било у рушевинама, у штрашном стању, али када сам видео да су плафони очувани и добри, знао сам да све остало могу да градим, доградим и поправим.
Власник Живорад Ружић напомиње да је у ресторан уложено много труда, рада, много година, све док није добио изглед и популарност какву има данас.
- Када смо све завршили, схватили смо да је најбоље овде отворити ресторан. Када је ресторан био отворен, увидели смо да су нам капацитети мали, дешавало се да имамо велике прославе, али не и довољно места за госте, па смо се тако проширили још неких 80 метара како би било места за све и сваку врсту прославе. Касније смо докупили и спрат, и на спрату од 260 квадрата направили 10 соба са око 20-23 лежаја - објашњава власник ресторана "Гранд" Живорад Ружић.
Интересантан ентеријер и добра храна свакако су основни разлози велике посете овом прелепом ресторану.
Пројекат је финансиран из буџета општине Алибунар. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.