БАНАТСКА МАТА ХАРИ: Клара је заборављена хероина Другог светског рата
Иако њено име носе многе улице, мало ко зна шта је урадила за слободу нашег народа
Српкиња мађарског порекла Клара Фејеш спада међу заборављење хероине Другог светског рата. Иако многе војвођанске улице још увек носе њено име, мало ко заправо зна шта је становница Кикинде, где је завршила основну и средњу школу, урадила за слободу нашег народа.
ОВДЕ СЕ СРЕЋУ ПРАВОСЛАВЉЕ И КАТОЛИЧАНСТВО: Прича о највећем духовном богатству Жабља (ФОТО)
Током Другог светског рата у рацији 1942. године у ОВОМ МЕСТУ је убијено 666 становника
Клара је непосредно пре нацистичке окупације Југославије постала члан Савеза комуниста Југославије, а одмах по доласку немачких трупа придружила се комунистичком покрету отпора.
Пошто је рођена у Будимпешти и савршено је говорила и мађарски језик, Клара је имала задатак да прати у непријатељској администрацији шта се планира од акција и дојављује партизанима. За време шпијунских задатака користила је шифровано име Едеш. Због сјајног обављања овог посла стекла је и надимак Мата Хари, по чувеној шпијунки из Првог светског рата.
Већ 1942. године постала је централа фигура омладинског покрета у Бачкој, а била је и лични курир народног хероја Светозара Тозе Марковића.
Поред извештавања о непријатељским активностима, Клара је имала обавезу у помагању обнављања скојевских организација током рата.
Често је живот ризиковала растурајући пропагандни материјал. Комунистичке и партизанске прогласе делила је по целој Војводини иако је знала да би у случају да буде ухваћена била осуђена на смртну казну.
Мађарски фашисти су током свих ратних знали да постоји убачени шпијун у њихове редове под кодираним именом Едеш, али дуго нису успевали да Клари уђу у траг јер је изузетно била вешта у прерушавању.
Међутим, 12. новембра 1943. захваљујући нацистичкој контраобавештајној служби, дојављено је мађарским властима да је Клара са још тројицом партизана у једној кући у Бачкој Паланци.
Жандарми су окружили кућу, а Клара је знала да је боље да не падне жива нацистима у руке јер би под мучењем могла да поклекне и ода све податке о југословенском покрету отпора.
Да ли је умрла у борби или је смрт наступила као последица детонације бомбе коју је бацила на мађарске жандарме још увек није до краја разјашњено.
Фашисти су њено и тела осталих убијених закопали на локалном сточном гробљу. После рата, њени посмртни остаци су премештени у порту православне цкрве пошто се увек изјашњавала као православна српкиња.
Кикинда је својој храброј суграђанки Клари Фејеш одала почаст тако што је једној основној школи дала њено име.