Банатски понос и дика: Време је да кренете у туристичку пустоловину Ковина - локалитети које не смете заобићи (ВИДЕО/ФОТО)
Лепоте које Ковин пружа су многобројне, а утисци које туристи одавде понесу су одлични.
Ушушкана у равници јужног дела Баната једна општина посебно се издваја по својој туристичкој понуди. Наиме, реч је о Ковину, месту у које туристи долазе и из удаљених крајева Србије како би видели феноменалне природне локалитете и уживали у миру природе.
Општина Ковин простире се у југоисточном делу Војводине и обухвата крајњи југ Јужног Баната. Ковин је удаљен од Београда 50 километара, од Панчева 35, а од Смедерева 13.
Лепоте које Ковин пружа су многобројне, а утисци које туристи одавде понесу су одлични. Ковин нуди два Специјална резервата, бициклистичку руту ЕуроВело 6, манастир Баваниште, село Скореновац, Дубовачки рит и природни резерват Слатину, остатке средњовековног града Контра Маргум, мост Марије Терезије у Плочици, Улицу кишобрана, макету тока Дунава, и још много тога.
Руб времена им не може ништа: Духовно благо Беле Цркве - дар за туристе из свих крајева Србије, али и света (ФОТО/ВИДЕО)
Седи на бицикл и обиђи прелепа места: Рута ЕУРОВЕЛО 6 води те право у Ковин (ФОТО)
Уметник који осликава своје детињство: Да ли сте видели слике наиве које мешају и преплићу МОДЕРНО ДОБА И ТРАДИЦИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
У летњим месецима можете се окупати на плажи Рај, језеру Провала, градском купалишту Шљункара, на рукавцу Дунавац, а за љубитеље камповања у изради је пројекат за Аутокамп на Шљункари. У зимским месецима можете у поход са ловцима, те такорећи нема месеца када Ковин не прима туристе, једноставно увек су добродошли.
Најпосећенији локалитет и далеко најпознатији јесте управо Делиблатска пешчара. Делиблатска пешчара Специјални резерват природе "Делиблатска пешчара" је необична област која се пружа на површини од око 350 километара квадратних у правцу северозапад-југоисток, а настала је током леденог доба од наслага еолског силикатно-карбонатног песка. Овај јединствени природни феномен у Европи садржи пешчачна земљишта, изражен дински рељеф и шумостепска станишта изузетно ретких врста флоре и фауне.
- Наша општина је интересантна целина јер се преплићу две зоне, Подунавље и Делиблатска Пешчара. Пешчара захвата неких 63 процената наше општине, то је негде око 22.000 квадратних метара. Дунав протиче кроз нашу општину у дужини од 46 километара, самим тим општина је веома богата водама, барама, где се посебно помиње Краљевац као специјални резерват природе у Делиблату. Затим, ту су атрактивне Црна Бара, Дубовачки рит, језеро Провала и наравно Дунавац. Дунавац је природни зимовник и заклон за мања наутичка пловила и чамце. Тамо је намештен пристан за чамце, тренутно је капацитета 131 привеза. Планирамо да проширимо капацитете, јер има много интересената да се привежу за наше понтоне – рекла је Дивна Кирилов из Туристичке организације Ковина.
Делиблатска пешчара вам може понудити пешачке туре маркираним стазама, еко радионице, а могуће су и вожња бицикла, лов у оргађеним ловиштима, сакупљање и распознавање лековитог и ароматичног биља, игра на отвореним спортским теренима, фото-сафари, посматрање птица и уживање у здравом и чистом ваздуху.
Како то обично бива у летњим месецима, омиљено место туриста осим легендарне пешчаре јесу и језера у којима се може купати и прекратити летње врућине. Најпопуларније је језеро Краљевац, али локална самоуправа направила је и градско купалиште где мештани и њихови гости радо долазе. Језеро Провала је омиљено место љубитељима природе и риболова. Ово речно језеро дуго је око 1,2км, широко око 500м, а највећа дубина је око 10м. Повезано је уским каналом са Дунавом. Богато је рибом и разноврсним биљним и животињским светом.
У Ковину има шта да се види и посети и за оне које занима култура и верски туризам. Средњовековни град Ковин подигнут је на десној обали Дунава, на узвишењу које доминира ширим простором и уједно представља природну заштиту и мостобран преко реке. Данас се још једино виде темељи зидова куле са пиластрима и мањи део бедема. Северни део утврђења је правоугаони простор димензија 130x150 м, чији се остаци бедема могу пратити на западној и северној ивици платоа. Улаз у овај део утврђења налазио се на средини северног бедема. Мања заштитна и сондажна истраживања на локалитету „Град“ вршена су 1968, 1986. и 2003. године, а велики број предмета из резличитих епоха представља део археолошке збирке Центра за културу у Ковину.
Такође, ту је и познати Манастир у Баваниште. Лоциран је у прелепом природном и мирном окружењу које потпуно опушта и надахњује посетиоце овог верског комплекса. Подигнут крајем 16. века у време буне банатских Срба против турске тираније, под вођством епископа вршачког Теодора Несторовића. Више пута паљен и обнављан, данашњи изглед добија 1857. године када се на месту спаљеног манастира подиже капела на водици. Живе легенде о исцељењима чудотворном водицом која извире испод капеле актуелне су и дан данас. Велики број верника из целе Србије посећује манастир како би уз молитву добили духовно и телесно исцељење.
Градско језгро општине Ковин идеално је за оне који воле мало урбанији вид одмора. Поред многобројних угоститељских објеката, ту су и одлична места за фотографисање. Омиљено место младих јесте чувена Улица кишобрана. Улица која повезује Српску православну цркву Св. Архангела Михаила и Гаврила са центом града добила је ново лице, али и нову намену. Некада ругло у самом центру, сада је претворено у пешачку зону, која је украшена шареним кишобранима и муралима са банатским мотивима које су осликали локални уметници. Овако лепо уређена улица сада пружа могућност за организацију изложби, сајмова на отвореном, промоција, манифестација и догађаја који ће обогатити друштвену и културну понуду општине Ковин.
Локална самоуправа у сарадњи са Туристичком организацијом Ковина активно из године у годину побољшава туристичку понуду, а самим тим и број туриста који посећују ову општину. Садржаји су разнолики и управо ово даје чар овој војвођанској општини.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.