БИЗАРНИ НАЧИНИ НА КОЈЕ СУ ПАЈТИЋ И ДС ОПЉАЧКАЛИ ВОЈВОДИНУ! Буџет ојадио за поприличне своте новца, безброј лажи и афера
Некадашњи председник Владе Војводине Бојан Пајтић, поред безбројних лажи и афера, остаће упамћен и по неколико бизарних случајева након којих је буџет грађана Србије остајао оштећен за поприличне своте новца.
Пајтић је на различите начине новац из буџета преливао у приватна предузећа која би убрзо по пријему средстава завршавала у стечају, а парама би се изгубио сваки траг.
Разоткили пљачку
Чланови СНС поднели су 15 кривичних пријава против Бојана Пајтића, Драгослава Петровића, њихових сарадника и саучесника међу власницима приватних предузећа која су добила субвенције, због штете коју су нанели буџету АП Војводине. Наиме, чак 15 предузећа није испунило ниједну од уговорних обавеза, а потрошило је новац. Ипак, Бојан Пајтић и његови сарадници нису водили судске спорове, нису подносили кривичне пријаве, нити су предузели било шта због тих огромних неплаћених дугова. Основана је сумња да је власник пропалог приватног предузећа народне паре које је добио поделио са онима који су му и доделили субвенцију и ослободили га од обавезе враћања, о чему није могао нико други да одлучује, већ искључиво Бојан Пајтић.
Градски одбор СНС у Новом Саду редовно је обавештавао јавност о невероватним аферама Фонда за субвенционисање погона нових технологија АПВ. Ови случајеви су толико бизарни да нису забележени у пракси државних, или регионалних органа било где у свету. Наказности, које су запрепастиле јавност, омогућене су „правилом“ које су Пајтић, Петровић и чланови војвођанске номенклатуре смислили да би направили најкомфорнији корупционашки амбијент – да корисници субвенција дугове могу да врате испорукама робе на адресе које је диктирала војвођанска Влада, на предлог Секретаријата за науку и развој.
Депилација за средњошколце
Субвенцију од најмање 189.160 евра добила је фирма „АТГ“ из Старе Пазове која није испунила уговорне обавезе, а са Покрајином се раскусурала тако што је за добијене готове паре доставила сетове за депилацију за седам војвођанских средњих школа и за Народни универзитет.
Купус за инклузију
Фирме Гроу Расад из Новог Сада, Бојони из Београда и Плантен из Ирига субвенције Фонда вратиле су у натури – испоруком расада купуса, салате, паприке, парадајза, садница винове лозе, расада цвећа дан и ноћ и то за Канцеларију за инклузију Рома АП Војводине.
Антифриз за школе и позоришта
Брокерска кућа „Александар” субвенције за увођењенове технологије враћала је у неколико наврата давањем антифриза, течности за прање стакла и средства за полирање и заштиту гума. Ову робу добило је 19 пољопривредних, машинских и техничких школа. Ово предузеће касније је антифриз и средства за прање стакла испоручило и позориштима, музејима и галеријама у Војводини.
Рачуница показује да је Покрајина трампила 91.000 евра за 21,3 тоне антифриза, 10 тона средства за заштиту и полирање гума и 33 тоне течности за прање стакла.
Четкице за зубе подељене деци ометеној у развоју
Фирма „Дентосан траде“ из Новог Сада добила је најмање 151.612 евра субвенција за увођење погона нове технологије за производњу четки, а добијени новац „вратили“ су испоруком 142.927 малих и 106.560 великих четкица за зубе, које су подељене деци са сметњама у развоју у Војводини. За те паре деца су могла да добију потребније ствари, а неизвесно је и да ли су четкице уопште подељене. Предузеће „Дентосан траде“ имало је само двоје запослених кад је добило субвенцију, затим ниједног, а онда је ликвидирано.
Пајтићева “Параноја у свемиру”
Новосадско предузеће „АМБ Графика“ субвенције је вратило књигама које су наручили Драгослав Петровић и Бојан Пајтић за 379.806 евра. Међу књигама нарочито се истичу „Приручник за практичну примену закона о јавним набавкама“, „Зашто нисмо разумели Зорана Ђинђића“, „Параноја у свемиру“…
Гел уместо пара
За добијену субвенцију од најмање 200.000 евра, у натури се раздужила и фирма „Аромапласт“ из Јерменоваца, која је војвођанским установама и школама наводно поделила гел за руке, наводно у вредности од 94.000 евра, али нема одговора где је разлика до 200.000 евра. Предузеће „Аромапласт“, коме је поклоњено 200.000 евра, имало је четири запослена, а основано је непуну годину дана пре добијања субвенције, са оснивачким капиталом од 39.525 динара.
Километри црева за ђаке са сметњама у развоју
Да Пајтићу и екипи из ДС, ништа није било свето, показује још један случај у коме су подваљивали деци са сметњама у развоју, а себи и својим тајкунима стварали профит.
Фирма „Техноекспорт“ из Инђије, уместо да врати 661.303 евра субвенције у новцу, испоручила је гомилу сифона за судопере и километре пластичних црева свим војвођанским школама за ученике са сметњама у развоју.
Савез пензионера добио је „санитарне пакете“ са по два еластична сифона и 22 метра црева за поливање, као и Студентски центар који је добио 60 сифона за судопере и 25 комплета црева за заливање, док је 4.300 сифона утрапљено ЈКП „Сента” и Општини Бела Црква.
Субвенција за куповину лопти
Током 2008. са најмање 115.919 евра субвенционисано је новосадско предузеће за рециклирање секундарних сировина „Еко-Рисајклинг“ за оспособљавање погона нове технологије. Ово предузеће, три године касније, „вратило“ је Покрајини субвенцију тако што је Дирекцији за робне резерве испоручило 6.198 кошаркашких,
2.002 фудбалске, 4.468 одбојкашких и 2.000 рукометних лопти. Тих укупно 14.668 лопти Дирекција је разаслала по војвођанским општинама, где су подељене непознатим крајњим корисницима. Само истрага може да одговори на питање зашто су у овакве апсурдне послове Пајтић и номенклатура увлачили приватне предузетнике и државне установе у АП Војводини. Да ли средства за субвенције служе за куповину 14.668 лопти, а државни и локални органи управе за њихову дистрибуцију?
НАГРАДА ЗА ОТПУШТАЊЕ РАДНИКА
Фирма „Сирматекс“ из Башаида два пута је добила новац из покрајинског буџета: 2011. четири милиона динара, а затим још 450.000 динара, иако, не само да није запослила 40 радника, колико се уговором обавезала, већ је у међувремену отпустила и старе раднике. Слична ситуација десила се у фирми „СОС“ Јерменовци, која је у 2011. добила девет милиона динара, а запослила само три радника, уместо уговорених 20. Ипак, то Пајтићеву власт није спречило да јој 2012. поново уплати шест милиона динара за десет нових непостојећих радних места.
ПРСКАЊЕ КОМАРАЦА СА ДЕВИЧАНСКИХ ОСТРВА
Међу приватним предузећима која су уживала посебну наклоност Фонда за субвенционисање
је и једна страна фирма. Биоеколошки центар
за истраживање у индустријској производњи и
заштиту животне средине из Зрењанина, који је
100 одсто у власништву фирме „Биоинсект тех-
нолоџикс“ са Девичанских острва, добио је у више наврата субвенције за погон нових технологија. Од исплаћених 31 милион динара, међутим, успели су само да набаве хемикалију „атрактант“ за сузбијање ларви комараца. Иако није отворила погон нових технологија, ова фирма је 2007. добила још скоро 44 милиона динара. Наравно, никада није запослила 40 радника, што јој је била уговорна обавеза. Када ни то није било доста покрајинској администрацији, овој фирми пребацили су нових 173,4 милиона динара 2011. за сузбијање ларви комараца у Војводини.
ПРОНЕВЕРЕ БУЏЕТА
Предузеће „Вермонс“ из Новог Сада за погон нове технологије за рециклажу моторних уља, 2008. године субвенционисано је са 225.974 евра, у тренутку када није имало ниједног запосленог. Следеће године, предузеће је имало три за- послена и нето губитак од 225.139 евра. Овај случај речито говори колико су покрајинске субвенције за нове технологије биле неефикасне и да је њихова једина сврха била да се створи погодно тло за преваре и проневере покрајинског буџета.
ИСТО ЛИЦЕ УВЕК ДОБИЈА ПАРЕ
Приватна фирма „Феникс“ из Беочина, за коју се основано сумња да има истог власника као и фирма „Гарант“ из Оџака, која је субвенционисана са 600.000 евра, добила је, такође, 600.000 евра субвенција од Покрајине.
Ни „Феникс“ ни „Гарант“ нису направили погон нових технологија у области производње радилица и цилиндара за моторе, на шта су се обавезали уговором, нису запослили нове раднике, а њихов власник награђен је ни за шта са 1,2 милиона евра из покрајинског буџета.
УЗЕЛИ ПАРЕ, ВРАТИЛИ СЕМЕ БИКОВА ЗА ОПЛОДЊУ, ПА ЈЕ И ТО НЕСТАЛО
Фирма „Лучар Холстеин Фармс“ из Дероња
субвенционисана је са најмање 288.939 евра. Под погоном нових технологија, у овом случају, подразумевано је шест бикова од којих се добијао материјал за осемењивање расних крава. Фирма је испоручила Покрајини 31.689 дозу семена, што се може утврдити из документа ИВ Војводине, али где су те дозе завршиле није објашњено чак ни у одговору на питање које је постављено на основу Закона о доступности информација од јавног значаја.
Ова испорука не уклапа се ни у једно правило по коме би требало да послује Фонд, а испоруке у роби, уместо враћања дугова у новцу, по правилима Фонда, предвиђене су једино за хуманитарне сврхе и за установе.
МРТВАЧКИ САНДУЦИ
Предузеће „Маранта“ из Сомбора, које производи мртвачке сандуке, добило је субвенцију од 24 милиона динара за погон нове технологије, а затим и још 29,5 милиона динара. Интересантно је да оно дели веб сајт са фирмама „Мидекс К2“ која је добила 125.000 евра за погон нове технологије и „Еколовита“ која је такође добила новац за погон нових технологија. Све три фирме налазе се на истој адреси.
Дакле, ове три очигледно повезане фирме „испумпале“ су, у три наврата, новац за наводне погоне нових технологија. О враћању субвенција нигде нема речи, осим што је фирма „Мидекс К2“ новосадском предузећу „Лисје“ наводно испоручила плоче и лајсне за производњу мртвачких сандука у вредности од 250.327 евра.
ЧИПС ОД ЈАБУКЕ ЗА ИЗБОРЕ
Погон фирме за производњу смрзнутог чипса од јабуке зрењанинске фирме „Житохем“ требало је да буде отворен у време кампање за изборе 2008.
Субвенције су тој приватној фирми додељене три пута, укупно преко 305.000 евра. Фирма која је основана 2006. и која је, како је обећавано, требало да освоји европско тржиште, отишла је у
стечај 2011. Чипс није виђен, као ни нова радна места.
ПРЕДУЗЕЋА КОЈА СУ НЕСТАЛА
Предузеће „Веба“ из Новог Сада са погоном за производњу бицикала, добило је 2008. године субвенцију од 38.961 евра, а већ следеће године, према подацима из АПР, имали су нето губитак од 20,9 милиона динара, да би 2011. године, након поступка ликвидације, били обрисани из регистра предузећа.
СОЛАРНИ ПАНЕЛИ УВЕЗЕНИ ИЗ КИНЕ
Фирма „КМ Монт“ из Петроварадина добила је 2008. субвенцију од 370.000 евра за производњу соларних панела у погону у Сремским Карловцима. На адреси коју су навели налази се породична кућа и нема никаквог погона, а у Сремским Карловцима нико не производи соларне панеле. Ипак, ова фирма потписала је уговор о донацији плочастих соларних колектора домовима за старе у Молу и Кули, геронтолошким центрима у Бачкој Паланци и Вршцу и Дому за лица ометена у развоју Othon. Соларни панели увезени су из Кине по непознатој цени.