ЦРВЕНА ЗОНА КЦ ВОЈВОДИНА: Шест месеци жустре борбе са короном, без одмора, а порука медицинских радника важна је ЗА СВЕ
Ситуацију описује као крајње озбиљну јер је у односу на март и април приметан пораст броја оболелих средње животне доби, а највише је оних старих од 40 до 60 година.
У Клиничком центру Војводине тренутно је хоспитализовано 196 пацијената оболелих од Covida 19, од којих је девет на инвазивној механичкој вентилацији плућа. О њима се брине мултидисциплинарни тим лекара специјалиста који су скоро шест месеци без престанка на првој линији фронта у борби против короне.
КАРАНТИН ИЛИ ПЦР ТЕСТ ПО ПОВРАТКУ ИЗ ЦГ? Кризни штаб донео одлуку до када је улазак у земљу отворен БЕЗ УСЛОВА
"КОМПЛЕТНИ СЛОМ СИСТЕМА, НИСАМ ИМАО ВАЗДУХА": Др Милан из Ниша уз жестоку борбу лекара победио је корона вирус
НОВА ОДЛУКА: Објављени услови за улазак држављана Србије у Црну Гору
Координаторка једне од интензивних Covid јединица Инфективне клинике при Клиничком центру Војводине др Наташа Гоцић Перић каже да не памти када је била на годишњем одмору, али да она и колеге добром организацијом успеју да издејствују неки слободан дан.
- Многи од нас од почетка епидемије не избијају из Covid јединица. Ми смо један мултидисциплинарни тим специјалиста и супспецијалиста и наша воља и наш ентузијазам да помогнемо пацијентима су много јачи од умора. Нико од нас сада то не би напустио. Будући да наш тим одлично функционише, успевамо да се распоредимо и да узмемо по један или два слободна дана, али смо сви истог става да би отићи сада на годишњи одмор било слично дезертерству. Битно је да све прође и да као друштво поново почнемо нормално да функционишемо, па ће бити места и за одмор - истиче др Наташа.
Оболели средње животне доби
Ситуацију описује као крајње озбиљну јер је у односу на март и април приметан пораст броја оболелих средње животне доби, а највише је оних старих од 40 до 60 година.
- Незахвално је причати о томе колико траје опоравак јер то зависи од много фактора, а највише од тога да ли пацијент оболео од Covida има неких придружених болести. С обзиром на досадашња искуства, можемо закључити да пацијенти брзо улазе у одељење интензивне неге, а споро излазе јер се Covid пнеумонија споро повлачи. Имали смо недавно два пацијента средње животне доби која су била интубирана, а после нешто више од недељу дана су екстубирана и пребачена на полуинтензивну негу. Код других то дуже траје. Некада само буђење седираних пацијената који су били на инвазивној механичкој вентилацији траје дан или два. Након тога се укључују физиотерапеути, физијатри и други специјалисти који помажу пацијентима да се опораве јер су дуго лежали. Нама мало лакне када их пребацимо на полуинтензивно одељење јер то значи да нису животно угрожени, али им и даље следи опоравак. Најлепши нам је тренутак када нас пацијенти зову да их испратимо приликом отпуста. То је непроцењиво - прича др Наташа.
Докторка истиче да је веома важно придржавати се противепидемијских мера.
- У овом другом налету вируса показало се да је већина пацијената заражена на неким скуповима где нису поштоване противепидемијске мере. Без обзира на то, мислим да је народ сада много свеснији против чега се боримо него у марту или у априлу јер сада свако зна некога ко је оболео од Covida 19. Заиста мислим да је довољна мрвица личне одговорности према себи и другима како би се учинило да се све преокрене. Многи од наших пацијената кажу да је маска много јефтинија него лежање у болници - поручује др Наташа Гоцић Перић.
Признаје ипак да се без обзира на време проведено у Covid јединици нити она нити колеге нису навикли на нову ситуацију везану за епидемију.
Мало знамо о вирусу
- Навикли смо само да радимо константно како би пацијенти били безбедни, али не можемо се навићи на темпо рада, на прилив болесника и друге ствари које нам је донела епидемија. Искрена да будем, у почетку је било доста тешко јер нисмо знали с чим се боримо јер је потпуно нов вирус. Сада већ на основу искуства можемо да радимо, а и у току су бројне студије и истраживања која нам ипак на неки начин помажу у борби са короном, што нам рецимо није било доступно на почетку. Нажалост, ми и даље не знамо шта све може да направи овај вирус човеку. Оно што нас спасава јесте то да смо изузетно уигран тим и да одлично функционишемо - прича др Наташа Гоцић Перић.
Каже и да им посао много олакшава чињеница да имају сву неопходну медицинску опрему и врхунске стручњаке зато што је Клинички центар Војводине здравствена установа терцијарног типа у којој су смештени Covid и нон Covid пацијенти из целе Војводине.
- У новонасталој ситуацији најбитнија је добра организација како би све функционисало у најбољем реду и на добробит свих. Ми смо се још у марту реорганизовали, тако да сви пацијенти могу да стигну до својих лекара уз претходно заказивање и ништа није обустављено. Наш Ургентни центар прима пацијенте седам дана у недељи 24 сата дневно и нема никаквог застоја јер смо ми установа која ради и са Covid и са нон Covid пацијентима. Стога, свима морамо пружити најбољу негу и помоћ јер се за разлику од регионалних болница код нас лече најтежи болесници, често витално угрожени са многим компликацијама и коморбитетима. Наравно и у регионалним болницама има врхунских стручњака са којима смо у свакодневном контакту, поготово када је корона у питању, и с њима заједнички доносимо одлуку о томе који ће пацијент и због чега бити премештен у КЦВ - објашњава она.
У Војводини и даље неповољно
Институт за јавно здравље Војводине и даље оцењује епидемиолошку ситуацију у АП Војводини као неповољну, али са тенденцијом побољшања. Према последњим подацима, у Војводини су 3.584 активна случаја, а највећи број је у Новом Саду - 1.461. Током протекле недеље и викенда регистрован је пад броја регистрованих случајева у односу на претходни период и овај тренд пада наставља се другу недељу заредом. Међу оболелима доминира радно активно становништво.
- Неповољна ситуација регистрована је на територији Новог Сада, Врбаса, Сремске Митровице, Кикинде, Панчева, Руме, Бачке Паланке, Суботице, Вршца, Зрењанина, Алибунара, Темерина, Беочина, Бача, Куле, Бачке Тополе, Бечеја, Сомбора, Инђије и Титела - поручују надлежни.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ ОВОГ СРПСКОГ ГРАДА: Од понедељака почињу са радом сва обданишта
ТУЖАН ДАН ЗА КРАЉЕВО: Регистровано седам новозаражених, једна особа преминула
ЧИЈУ ЋЕ ВАКЦИНУ УЗЕТИ СРБИЈА? Струка дала јасан одговор!
ДОБРА ВЕСТ ИЗ ИЗ ОВОГ ГРАДА У СРЦУ СРБИЈЕ: Корона губи битку, од 114 узорака сви су негативни
КОРОНА У НОВОМ ПАЗАРУ: Ово је права слика стања у Регионалној ковид болници