Место у које се роде радо враћају: Знате ли где надомак Београда живи 2/3 укупног броја птица Србије?
Чувена сеоба птица је прилика да се виде врсте које обитавају на потпуно различитим стаништима као и поједини примерци са севера Европе које током сеоба прелећу и одмарају се у Србији.
Општина Опово позната је по изузетно повољним условима за развијање и богаћење флоре и фауне, због неприсуства индустријских загађивача. У природним оазама ове општине настањене су ретке врсте птица, а једно насељено место у општини Опово посебно се издваја по својој разноликости и птицама које су ту настањене, а то је насеље Баранда.
Баранда се налази у централном делу доњег Потамишја и удаљена је 35 километара од Београда и 43 километра од Панчева, има очувана природна станишта и представља једно од најзначајнијих станишта за птице у Србији.
Лепоте Баранде су погодне за развој туризма, првенствено екотуризам, кроз пружање широког спектра садржаја: исхрана, смештај, излети, лов, риболов, посматрање ретких врста птица, бициклизам, трчање или краћих одмора на језерима.
Оно што је од изузетног значаја јесте чувена сеоба птица у Баранди.
Наиме, пролећна и јесења миграција птица су један од најзначајнијих сезонских догађаја и то је за орнитологе и птичаре, али и све остале посетиоце, како из Србије, тако и широм света, јединствена прилика да виде птице које обитавају на потпуно различитим стаништима као и врсте са севера Европе које током сеоба прелећу и одмарају се у Србији.
Према подацима људи који своје слободно време користе за изучавање птица, претпоставља се да Баранда бележи око 225 врста птица, што представља скоро 2/3 забележених птица у Србији. Такође, бројност њихових популација је јако велика и због тога сигурно нећете погрешити ако се одлучите на излет до Баранде и упознате неке ретке врсте птица.
Ова општина позната је и по бројној популацији белих рода и као симбол овог краја налази се на грбу саме општине.
Поред посматрања птица у општину Опово долазе љубитељи бициклизма, пешачења и риболова.