ДО КРАЈА ГОДИНЕ У НОВОМ САДУ ЈОШ 50 ПАРКОВА! Овако грађани могу да учествују у озелењавању
Једна од првих оваквих зелених површина уређена још пре десет година, јесте угао Булевара ослобођења и Петра Драпшина.
Почело је опремање 50 нових мини паркова и зелених површина у Новом Саду које су одабрали грађани, а у оквиру акције "Претворимо кварт у парк".
УГЛЕД КАКАВ СРБИЈА ЗАСЛУЖУЈЕ, уживамо бенефите и поштовање светских лидера (ФОТО/ВИДЕО)
ОВАКО ЈЕ БИЛО ДОК СУ ЖУТИ ВЛАДАЛИ Супруга Бојана Пајтића шест година ведрила и облачила Клиничким центром Војводине кад су испливавале бројне афере
ВУЧЕВИЋ ПОНОСАН НА СВОЈ НОВИ САД: Подржали смо сваки сегмент образовања, у последњих 8 година уложили смо 5,5 милијарди динара
Овај посао вредан је 30 милиона динара, а воде га Градска управа за заштиту животне средине и ЈКП "Градско зеленило".
План је да се до краја априла уреде све одабране површине. Међу првима за уређење је зеленило на Житном тргу, на Новом насељу и на Лиману, јер су њихови становници и учествовали у планирању својих околина, објашњавју из Градског зеленила.
- Те мале урбане целине које ми зовемо џепним парковима, веома су важне јер помажу код климатских промена, обезбеђују више кисеоника и ресорпцији ЦО2 и пружају тај здрави зелени простор за Новосађане - рекли су из "Зеленила".
Једна од првих оваквих зелених површина уређена још пре десет година, јесте угао Булевара ослобођења и Петра Драпшина, а од тада до данас уређено је на десетине локација у многим квартовима. Овогодишња акција представља омасовљавање ове кампање кроз укључивање грађана који су давали своје предлоге.
По предлогу грађана
- Грађани предлажу који делови треба да се озелене, а предност добијају делови града који имају мање зеленила и повшине које су уништене. Они заправо активно учествују у уређењу свог дела града, јер најбоље знају шта им је потребно тамо где живе. Обишли смо све предложене локације и изабрали оне које сада можемо и требамо да уредимо - рекла је Јелена Прица из "Градског зеленила".
Дунавски парк у новом руху
Планирани радови у обнављању Дунавског парка подразумевају реконструкцију стаза, постављање 250 метара ограде око парка, обнављање мобилијара и постављање нових клупа и корпи.
Биће замењена и чесма на којој Новосађани највише воле да се освеже и попију воде. На ред ће доћи и реконструкција игралишта код рукоментог терена где ће бити биће постављено још пет нових справа за играње.
Где се и како пријавити
Ове акције ће се настављати и у наредним годинама будући да је парковско уређење један од најважнијих задатака Градског зеленила, закључила је она.
Пријаве се шаљу на мејл адресу office.zivotnasredina@uprava.novisad.rs, а подносиоци могу бити стамбене заједнице или то за грађане могу да учине професионалних управници њихових зграда.
Мира Раденовић, члан Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине каже да су добили више од 200 пријава за уређење зелених квартовских површина.
- Бројка је одлична с обзиром да су се на конкурс могле пријавити скупштине станара, односно станарске заједнице. Тако да су се станари заједничком вољом усагласили и предложили локације. Ми ћемо у првом периоду ове године обновити 50 површина. Имамо мањих и већих локалитета, али ће Град тако практично добити 50 мини паркова, односно малих зелених квартовских површина или ће се обновити оне које су зубом времена дотрајале. Одржавање зеленила за Град је изузетно важно, тако подсећамо и подстичемо грађане да нам својим прелозима и даље достављају потенцијалне локације које су њима занимљиве и које би Град могао у наредном периоду да озелени - рекла је Раденовић.
План је да у четвртом кварталу ове године буде уређено још 30 нових зелених површина. Остали који су конкурисали а нису изабрани, обично имају нерешен имовинско-правни однос на самој површини или је већ покренута иницијатива за решавање проблема озелењавања. Раденовић каже да ће до краја 2024. године, све предложене површине бити уређене.
До краја априла, 50 мини паркова ће бити озелењено, након чега се креће у постављање новог мобилијара. Веће површине ће бити прави мали паркови, са уређеним новим дечјим игралиштима, просторима за истрчавање паса, стазама и клупама. Те површине су већином у централним деловима града који нису довољно зелени.
Конкурс ће бити поновљен у другом кварталу ове године, а грађани ће моћи да конкуришу и са другачијим начином озелењавања, попут вертикалног, односно прављења зелених зидова и зелених кровова на зградама.