Ево због чега је дошло до ХАКЕРСКОГ напада у Новом Саду и како их треба спречити!
Фондација SHARE објашњава како су хакери успели да приступе информацијама на серверима ЈКП "Информатике" у Новом Саду.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић јуче је рекао да ће опоравак од губитка велике количине података трајати недељама, а град је одбио да хакерима исплати откупнину у биткоинима. Он је навео и да за сада не може да каже да ли су нестали подаци о дуговима грађана за комуналије или порез.
ПРОПАЛА УЦЕНА САЈБЕРКРИМИНАЛАЦА! Вучевић: Подижемо систем, а у све је укључена и БИА
ВУЧЕВИЋ: Хакери закључали информациони систем Новог Сада и траже откуп, али лични подаци Новосађана безбедни
ОГЛАСИО СЕ ВУЧЕВИЋ: ''Уцењивачки напад хакера дело је професионалаца из иностранства''
Док чекамо информације о штети, стручњаци SHARE фондације и сигурности наших података, откривају искуства из региона и света, као и последице небезбедног чувања личних и других података од важности за други по величини град у Србији.
- Претпоставка је да су нападачи путем мејла успели да продру и информациони систем и изврше напад, након чега су базе података закључане. Не може им се приступити без одговарајућег кључа за декрипцију. Нападачи су потом тражили "откуп" у биткоинима, а испоставило се и да су резервни подаци закључани јер град није платио - наводе из SHARE фондације.
Они наводе да је највећи проблем губитак приступа информацијама који ствара притисак да се пристане на уцену и плати откуп.
- Постоји могућност да подаци буду трајно изгубљени, јер нападачи често прете да ће обрисати кључ ако не добију новац после одређеног времена. Такође, плаћање не гарантује да ће нападачи заиста послати кључ - додају они.
Последице су, како они наводе, ако се не плати "откуп" трајни губитак података уколико се у будућности не направи софтвер за декрипцију.
Они додају да је један од највећих познатих напада до сада био "WannaCry" 2017. године. Он је онеспособио информационе системе у најмање 150 држава а пројекције штете биле су и до четири милијарде долара.
- Треба обезбедити највиши ниво заштите информационих система и редовно тестирати и ажурирати безбедносне мере - наводе из SHARE-a.
Такође, ова фондација наводи да је умрежавање система у оквиру градске управе велики ризик.
- Неопходне су адекватне обуке запослених како би знали који су ризици по информациону безбедност као и да се примене одређене мере - закључују они.
Нови Сад на МЕТИ ХАКЕРА: Изазвали општи хаос, ВИРУСИ НА СВЕ СТРАНЕ!
ХИЉАДЕ И ХИЉАДЕ КИЛОМЕТАРА: Сомборац пре седам година сео на бицикл и од тада не стаје (ВИДЕО)
У марту почиње изградња новог објекта Медицинског факултета у Новом Саду
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА ИЗ ВРШЦА: Предраг је запослен и у 10. деценији живота!
ВЕЛИКИ УСПЕХ СТУДЕНАТА НОВОСАДСКОГ ПМФ-а: Освојена бронзана медаља на Кулинарској олимпијади у Немачкој (ВИДЕО)