ГРАД ЈЕ ОНАКАВ КАКВИ СУ И ЊЕГОВИ ГРАЂАНИ: Како Зрењанинци доживљавају своје родно место? (ВИДЕО)
Зрењанин је један од најспецифичнијих градова у аутономној покрајни Војводина.
Зрењанин је највећи град српског дела Баната и представља његов је политички, привредни, културни и спортски центар.
Милош Вучевић поново изабран за градоначелника Новог Сада
Лига социјалдемократа Војводине договорила учешће у власти: Ево којим ће ЈАВНИМ ПРЕДУЗЕЋИМА управљати
СА "ЛУДАЈЕ" СЕ ВИДИ ПОЛА ВОЈВОДИНЕ: Планина од 600 килограма усред равнице! (ФОТО)
Зрењанин је, по површини територије која му административно припада око 1.326 км2, највећи град у Аутономној покрајини Војводини и други у Републици Србији, а у њему живи око 130 хиљада становника и више од 20 нација. Развија се с традицијом дугом готово седам векова, јер се као насеље под именом Бечкерек по први пут у историјским списима помиње још 1326. године.
Зрењанин је један од најспецифичнијих градова у аутономној покрајни Војводина, можда и један од најистакнутијих и најбогатијих у сваком смислу те речи. Почев од становништва, преко природе, околних места и села која су једна од најлепших у Војводини, до архитектуре и грађевина које су сачувале историју, одишу моменат Аустроугарске, али и моменат Војводине, Србије, наших људи, хране, осмеха и прича.
За Зрењанин говоре да је град мостова, баш оних мостова који спајају људе, културу, традицију. Да је град река, а то сведочи и његова добра саобраћајна повезаност са околним местима и представља својеврсно саобраћајно чвориште у коме се укршта више магистралних и регионалних путева. Подручје Града Зрењанина је једно од најгушћих речних и каналских чворишта у Европи. Његовим подручјем протичу четири реке; Бегеј, Тиса, Тамиш и Дунав, као и канал "Дунав-Тиса-Дунав". Сам град лежи на обалама Бегеја, који се код Перлеза улива у Тису. На око 10 километара западно од Зрењанина протиче Тиса.
Четврта река која протиче подручјем Зрењанина је Тамиш која се код Панчева улива у Дунав. Канал "Дунав-Тиса-Дунав", укупне дужине 960 километара, значајном дужином тече подручјем Зрењанина и представља његов велики привредни ресурс. Поред речних токова, на подручју Зрењанина се налази и више природних и вештачких акумулација, језера и бара. Језерски систем у центру Зрењанина, назван "Бегејска петља", чине три језера настала преграђивањем Бегеја. Према речима директора туристичке организаце Зрењанина, Зорана Љуботине, ако волите да осетите спој романтичне прошлости и модерног времена Зрењанин је град који не смете заобићи.
- За почетак то је сигурно архитектура из 19. века и то су, у центру граду, Вукочејева палата, зграда музеја, зграда позоришта, зграда Шехерезаде, Елекова вила... Пуно, пуно тога када је у питању архитектура што се може видети, а када кренете даље по Зрењанину, кроз главну градску улицу долазимо до старог моста на Бегеју, односно до палате Дунђерски која је из 1900. године, затим, Градска пивара из 1745. године која стицајем околности не ради али смо ми успели да је од зуба времена отмемо нешто што је аутентично а то су те старе машине, стара зграда која је сада уређена и доступна туристима и посетиоцима да људи могу да дођу и виде како се некад у Зрењанину производило пиво - рекао је директор туристичке организације.
- Ту је и уређен кеј који је доступан посетиоцима који могу да се провозају нашим туристичким бродићем - рекао је Зоран.
Све ово чини Зрењанин примамљивим местом за живот како староседеоца да у свом граду остану и у њему уживају, тако и свима онима који Зрењанин гледају као на општину која обећава бољи, лепши и топлији живот.
Према речима старијих и искуснијих предака да је град без обзира на сву своју лепоту заправо онакав какви су његови становници, коментаре староседеоца, овог прелепог малог града у самом срцу Војводине можете погледати у видео прилогу.