ГРАД ЈЕ ОНАКАВ КАКВИ СУ И ЊЕГОВИ ГРАЂАНИ: Панчевци никад топлијим речима описали свој живот у овом граду (ВИДЕО)
Ако је судити према речима Панчеваца, један од разлога зашто воле Панчево и зашто је лепо живети у њему јесу свакако људи, али и уређеност града, мир, без пуно буке и саобраћаја, а ипак тако близу Београда.
Панчево је град у Војводини, смештен на обалама река Тамиша и Дунава, град у Србији који се издваја по својим бројним знаменитостима које могу заинтересовати радозналог посетиоца, али коме се диве и сами становници овог прелепог града.
Поред природних лепота, самог географског положаја овог града, између осталог издваја се и прва пивара у нашим крајевима која је смештена баш у овом граду. Управо њен оснивач чувени индустријалац и хуманитарац, Ђорђе Вајферт, је прославио овај град на самом југу Војводине.
Панчево поред старе Вајфертове пиваре има и друго очувано индустријско наслеђе којим се мало који град може похвалити, наиме, сви објекти овог типа налазе се на обали Тамиша и под заштитом су државе.
Овде се рађа ФЕСТИВАЛСКА МАГИЈА! За један град у Србији чуо је цео свет, а све због КАРНЕВАЛА! (ФОТО)
Манифестација која нуди ЧЕТИРИ ДАНА ПРОВОДА: У Новом Бечеју је центар забаве за целу породицу (ВИДЕО)
НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У ИНЂИЈИ: Боље позиције и више радних места за мештане ове општине (ВИДЕО)
Бројни индустријски погони, складишта, саобраћајни објекти па и кафане и куплераји чинили су овај крај веома битним током деветнаестог века. Данас се ови индструјски објекти чувају, а један од најзначајнијих је можда и Црвени магацин који има три века постојања који данас служи за одржавање повремених сајамских манифестација.
Овај град је због своје локације био одличан за снимање домаћих и страних филмова, а подаци кажу да их је чак 150 снимљено баш у Панчеву. Очуване куће из прошлих времена, близина природе и река биле су идеалне за филмску индустрију и нису захтевале додатну сценографију.
Оно што посебно краси Панчево, а његовим грађанима оставља сјај, миран и духовни живот јесу многи верски објекти попут Храма Преображења Господњег, Храм Успења Пресвете Богородице, Манастир Војловица, Евангелистичка црква, римокатоличка жупна црква Свете Ане, а од Синагоге која је срушена средином прошлог века остале су само табле са десет божијих заповести.
Поред ових природних лепота, грађевина, географског положаја, инфраструктуре и осталих знаменитости, овај град красе и људи који у њему живе.
Разговор са овим дивним Панчевцима можете погледати у видео снимку испод:
Не смемо, а да не поменемо и главни симбол овог града, Сунчев сат који се налази на јужној фасади куће подигнутој у 18. веку коме је 2009. године постављен двострани стубни сат који помоћу ГПС антене показује апсолутно тачно време у секунд и који представља саму симболику овог града, а његовим мештанима једно од најчешћих места за састанке.
Народна башта је још један адут Панчева, налази се на ободу града а уређена је још средином 19. века. Ова омиљена природна оаза Панчеваца поново је уређена пре десетак година и од тад има сређене пешачке стазе, кафе галерије, простор за концерте, а међу две хиљаде стабала налазе се и храстови који имају више од двеста година.
Поред тога од природних знаменитости надомак Панчева налазе се Делибатска пешчара, Ивановачка ада, Градска шума као и парк природе Поњавица.
Панчево има и Народни музеј који има богату сталну поставку, један од највреднијих експоната је свкако слика "Сеоба Срба" Паје Јовановића.
Ако је судити према речима Панчеваца, један од разлога зашто воле Панчево и зашто је лепо живети у њему јесу свакако људи, али и уређеност града, мир, без пуно буке и саобраћаја, а ипак тако близу Београда.
ИНЂИЈА У СЛУЖБИ СВОЈИХ ГРАЂАНА: Смањује се стопа незапослености, лидери у региону по броју инвеститора (ВИДЕО)
За боље школовање панчевачких основаца: Завршена реконструкција ОШ "Ђура Јакшић" (ВИДЕО)
ТАМИШ РАСТЕ СЕДАМ ЦЕНТИМЕТАРА НА САТ: Спремни џакови са песком за заштиту од поплава
ГОВОРЕ ШПАНСКИ, СЛУШАЈУ ВОЈНУ МУЗИКУ И ОПЕРСКЕ АРИЈЕ: Они су атракција у ЗОО врту на Палићу (ВИДЕО)
Љубавно гнездо Сомбора: Лаза Костић је Ленки писао "Санта Мариа della Салуте", а коме ви пишете успомене? (ВИДЕО)