ГРАД У КОМ ЖЕНЕ ВОДЕ ГЛАВНУ РЕЧ: Управу у Суботици већински води лепши пол
Град посвећен родној равноправности.
На основу истраживања покрајинског Завода за равноправност полова, Суботица је један од ретких војвођанских градова у коме је већи постотак жена у јавној управи. Од седам чланова Градског већа, пет је дама, градоначелник има четири помоћнице, на челу секретаријата је седам а од 14 јавних предузећа пет воде жене. Теоретски, главну реч у нашем граду води лепши пол.
- У Скупштини града Суботице која је формирана 21. августа 2020. године тренутно има 24 одборнице, а од поменутог датума није формирана женска одборничка мрежа – кажу у Градској кући. – Директорке имају предузећа ЈП "Палић Лудаш", ЈКП "Погребно", ЈКП "Стадион", ЈКП "Суботицагас" и “Парк Палић”. Од десет установа културе даме су на челу Градског музеја, Дечјег позоришта И Зоолошког врта, а воде и Дом здравља, Апотеку Суботица и Центар за социјални рад. Од 20 основних школа у 14 су жене директорице, као и у три од десет средњих школа.
ГРАД КОЈИ ПОДРЖАВА ЗДРАВ ЖИВОТ: Суботица пружа пуну подршку спортским клубовима
СУБОТИЦА ПОМАЖЕ МНОГИМА: Сарадњом са Црвеним Крстом храни се 1.300 породица
СУБОТИЧАНИ ДАНАС ЈЕ КРЕНУЛА ИСПЛАТА СОЦИЈАЛНИХ ДАВАЊА: У наредном периоду биће исплаћене све накнаде
Како се може видети у исцрпном истраживању, Град Суботица се, пак, не може похвалити званичним планским актима који регулишу ову област, односно не постоји акт који регулише квоту учешћа мање заступљеног пола у органима локлане самоуправе. Примера ради то су Одлука о равноправности полова у органима локалне самоуправе и у органима управљања јавних предузећа, установа и организација чији је оснивач град или Европска повеља о родној равноправности на локалном нивоу, како наводи портал Subotica.com.
- Циљ истраживања је да утврдимо колики је напредак остварен када је у питању положај жена у јединицама локалне самоуправе. Његова поента није сам да се таксативно поброје жене на функцијама, јер то може врло лако да се промени, већ да пратимо како се у пракси спроводи концепт родне равноправности – наводе у Заводу за равноправност полова и додају да је намера и да се представници локалних власти охрабре да подстичу и развијају једнака права и могућности за жене и мушкарце. - Прикупљани су подаци о заступљености на местима одлучивања у јединицама локалне самоуправе на територији АП Војводине, а затим и о раду и функционисању локалних механизама за родну равноправност. Анализирани су правни оквир и локални документи који уређују ову област и дугорочно обавезују на одређене активности, као и буџетска средства која се опредељују за ову област.
Више вести о Суботици можете прочитати ОВДЕ.