Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и професорка Весна Туркулов са штићеницима "Земље живих" на Ченеју, њихова порука јасна- неопходна друга шанса интегрисања и друштво
Поводом другог дана Васкрса градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и проф. др Весна Туркулов данас су даривали и посетили терапијску заједницу „Земља живих” на Ченеју, која је основана 2005. године под окриљем Светоархангелског манастира из Ковиља, уз благодлов владике Иринеја и патријарха Порфирија.
Њих је један од штићеника сповео кроз просторије и економију заједнице где бораве и раде корисници.
Осим јединице на Ченеју функционишу још три - у Крчедину, Вилову и Брајковцу у којима укупно борави око 100 штићеника, док је на Ченеју у мушкој јединици 25 корисника.
Ђурић: Град има обавезу да помогне свим грађанима
- Идеја оваквог вида лечења и социјализације потиче још из деведесетих година прошлог века,а отац Бранко Ћурчин је тада покренуо ову тему. Просторије су лепо уређене, па штићеници имају место за спавање, ручање, место за литургије, део где држе животиње и простор за спорт, како би јачали тимски дух и сарадњу. Приступ телевизији им је ограничен, а употреба мобилних телефона забрањена. Тиме на користан начин имају прилику да мењају свој живот на боље - казао је Ђурић.
- Осим што терапијску заједницу помажемо кроз пројекте, као Град би требали да променимо одлуку која регулише волонтерски рад који је плаћен, а под тим подразумевам и приватна и градска предузећа, како би они који непусте ову заједницу могли да се интегришу у друштво, да раде и да за то буду плаћени. Ово им је друга шанса, Град има обавезу да помогне свим грађанима.
Кроз програм прошло 6.000 људи
Отац Бранко Чурчин истако је да је посета велики подстрех за штићенике и мотив да истрају у борби са зависношћу.
- Град је одувек помагао овај пројекат, јер без те подршке не бисмо могли опстати јер штићеници бораве бесплатно - напоменуо је отац Бранко додавши да је кроз „Земљу живих” прошло око 6.000 људи , као и да 82 одсто оних који су прошли читав програм, дуг 36 месеци, је излечено. - Уз добру вољу можемо људе да мотивишемо да се пре свега изборе са собом, што је најтеже, а потом и са зависношћу и на крају да упозна себе.
Проф. Туркулов: Ово је велики подухват цркве и друштвене заједнице
Проф. др Весна Туркулов је и рекла да јој задовољство што други дан највећег хришћанског празника и на Ђурђевдан може да проведе са штићеницима „Земље живих”.
-Као лекар изненађена сам да је све мање зависника од наркотика, а све више од коцке и друштвених игрица - истакла је професорка Туркулов. - Као инфектолог најчешће сам се сусретала са овим пацијентима као носиоцима разних обољења која се преносе интравенозним коришћењем игле. Ово је велики подухват и цркве и друштвене заједнице како би се зависници могли вратити у дрштво.
Србија Данас/Дневник