Инспекција у Војводини открила 1.600 ТОНА ОПАСНОГ ОТПАДА!
Инспектори Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине прошле године су у Војводини открили скоро 1.600 тона опасног отпада.
Од те количине 1.289,491 тона откривена је у новосадској Индустријској зони bb, у Кикинди 1285,48 тона, а по једна тона је пронађена у Сомбору и Панчеву.
НЕ ПРОПУСТИТЕ ПРИЛИКУ ДА РЕЗЕРВИШЕТЕ ЛЕТОВАЊЕ: ПОПУСТИ ЗА ТУРСКУ, ЕГИПАТ И ГРЧКУ ИСТИЧУ 29.2.
ГРАДОНАЧЕЛНИК ВУЧЕВИЋ И МИНИСТАР НЕДИМОВИЋ: Циљ нам је да олакшамо рад пољопривредника уз примену нових технологија
ВУЧЕВИЋ: Правимо соларну електрану, купујемо аутобусе на гас и градимо зграде са ниским нивоом угљеника
Како објашњава помоћник секретара за урбанизам и заштиту животне средине Павле Рајков, углавном је реч о одмашћивачу, прљавом уљу и акумулаторима који су након проналаска безбедно депоновани.
- Највећа количина отпада пронађена је у Индустријској зони bb приликом ванредног теренског надзора над оператером "Ецо–логистица" са седиштем у улици Сељачких буна 43. Утврдили смо да је предузеће без дозволе ускладиштило опасан отпад у на поменутој локацији у Индустријској зони у затвореном објекту. Случај смо одмах пријавили полицији и она је поднела кривичну пријаву против одговорног лица предузећа Александра У. Тренутно су у току предистражне радње и чека се главни претрес - прича Рајков.
Он подсећа да то није усамљен случај у Новом Саду да се открију тако велике количине опасног отпада зато што су у последњих пар година инспектори Секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине појачали рад на терену што је наравно дало и добре резултате.
- Крајем јануара 2018. на простору некадашње новосадске фабрике ХИНС у Приморској улици на три локације пронађено је 1.816 тона опасног отпада у резервоарима, насталог при преради уља и течних горива. Закупац просторије је било предузеће "Степ транс", које је од 2012. године имало дозволу за складиштење, али само на једној локацији и за свега 32 тоне таквог отпада. За преостале две локације где је складиштило опасан отпад није имало одговарајућу дозволу. Против власника "Степ транса" и још пет особа тада је поднета кривична пријава а поступак у новосадском Основном суду још траје - подсећа саговорник.
Како се извештавало, велика количина опасног отпада пронађена је и 2017. године у некадашњој фабрици стакла у Панчеву, где је новосадско предузеће "Промист", чија је основна делатност увоз, складиштење и дистрибуција вештачких ђубрива на неколико хектара око погона лагеровало џакове са том супстанцом.
У тамошњој градској управи приликом расправе о извештају о безбедности сазнало се да, осим других врста ђубрива, на тој локацији има и већих количина амонијум-нитрата и стабилизованог амонијум-нитрата, а Градска инспекција за заштиту животне средине приликом надзора констатовала је да је у складишту било 36.000 тона вештачког ђубрива, иако је "Промист" тражио дозволу за складиштење само 10.000 тона.
Казне све оштрије
Због незаконитог складиштења опасног отпада полиција је прошле године у Војводини поднела шест кривичних пријава, а Секретаријат за заштиту животне средине једну. Према речима помоћника секретара за урбанизам и заштиту животне средине, казне за прекршиоце су све веће, а судство све ефикасније.
- Некада су за овакве врсте кривичних дела казне биле мале и споро су се доносиле. Сада на примеру фирме "Еко хемик" из Кикинде, чији је власник због незаконитог складиштења 285,4 тоне опасног отпада морао да плати казну од три милиона динара и добио кућни притвор уз наногицу у трајању од годину дана видимо да ствари иду набоље. Судије, тужиоци и инспектори сада имају додатну обуку како би се упознали са опасним отпадом, законском регулативом за његово складиштење и о могућим санкцијама, тако да мислим да ће казнена политика из године у годину бити све боља и ефикаснија - прича Рајков.
Противзаконита трговина расходованим аутомобилима
Рајков каже да је у Војводини прошле године пронађено и 14 расходованих путничких аутомобила, чије делове су продавале особе које за тај посао нису регистроване.
- Такав посао се сматра противзаконитим и подлеже санкцијама јер, по закону, делове расходованих аутомобила могу стављати у промет само особе регистроване за такву врсту делатности - објашњава Рајков.
У Суботици све већи број ученика обухваћен дуалним образовањем
Вучевић: Част нам је да помогнемо младима да имају најбоље могуће образовање и остану у Србији
НОВИ САД СВЕ БЛИЖИ ОСТВАРЕЊУ ВЕКОВНОГ СНА: Изградња музичке и балетске школе гаранција бржем развоју културе (ФОТО)
"Чувај српску породицу, Панчево уз Подгорицу": Уз молитву и песму Панчевци шетали за браћу у Црној Гори! (ВИДЕО)
СРБИН ДО КОСКЕ: Дарко Миличић на челу литије у Сремској Каменици!