ИСТОРИЈА СТАРОГ МЛИНА У ЗРЕЊАНИНУ: Језиви ЛОГОР СМРТИ кроз који је прошло више хиљада Јевреја, Срба, Рома, комуниста и партизана (ВИДЕО)
Логор је отворен 20. јула 1942. године као централни логор те врсте у Банату.
За време Другог светског рата у згради старог млина налазио се концентрациони логор кроз који је прошло више хилјада затвореника (Јевреја, Срба, Рома, комуниста и партизана).
Многи од њих су у периоду од 1942-44. године стрелјани, а више група је депортовано у логоре широм Европе.
Оснивањем овог логора, немци су завршили организовање полицијског апарата у Банату.
Званично, логор се звао концетрациони логор вањске испоставе полицијске безбедности у Великом Бечкереку, али у практичној употреби уместо овог назива, употреблјаван је назив "Комунистички логор".
До отварања логора кориштене су затворске просторије Окружног суда, али концентрацијом полицијске службе за целу територију Баната у Петровграду, ове просторије нису одговарале по величини ни по захтевима гестапо-а, те су SS поручник Карл Палмер, Франц Рејт и Јуреј Шпилер већ крајем 1941. године покренули иницијативу за отварање новог концетрационог логора.
За место логора изабрана је локација на крају Улице Цара Душана, у непосредној близини православног гроблја. Дотадашњи млин, који већ неколико година није радио, преуређен је и у потпуности прилагођен новој намени.
Као логор функционисао је до 1948. године, али са затвореницима немачке националности. Од 1968. године.
Више о Концентрационом логору (страри млин) погледајте у следећем видеу: