ИСТОРИЈСКЕ ЗАНИМЉИВОСТИ: Погледајте како је изгледао маскенбал у српској кафани 1924. године (ФОТО)
Град са традицијом!
Општина Шид је смештена на тромеђи Србије, Хрватске и Републике Српске. Заузима западни део Срема у југозападном делу Војводине. На територији општине Шид налази се 19 насељених места. Једино градско насеље је Шид, уједно и највеће насеље и центар општине, док су остала насеља сеоска. На територији ове општине, која заузима 687 квадратних километара, живи око 34 хиљаде становника. Шид је познат по чувеном српском сликару Сави Шумановићу.
Како бисмо што боље осликали и представили културни и историјски живот Шида, представљамо вам једну стару фотку, која осликава кафански живот давне 1924. године.
- Нећу овде говорити о историји кафана у Шиду већ ћу да поставим питање: да ли је Шиду потребно једно такво истраживање? Мислим да треба.
У Шиду је било ко зна колико кафана, бирцуза, а ако се узме у обзир и оне које бу силе пос елима, тај је број далеко, далеко већи. И свугде, како у Шиду, тако по селима, кафана је одиграла велику улогу. У много чему.
Не заборавимо, у кафанама током 18 века биле су читаонице, односно, то је било место где се могла читати штампа. Већина кафана је била претплаћена на српску штампу и ту се могло на миру читати о догађајима, али и дискутовати о њима. Такође, све представе, балови, прославе, итд. одржавани су у некој од кафана.
Маскенбалу у кафани “Шалош” негде око 1924 године.
Оснивање разних друштава, удружења и слично, опет у кафанама. Сваки масовнији скуп, нарочито они политички, били су увек пред неком кафаном. Свака је политичка странка имала своју кафану, омладина (грађанска, радничка, сеоска, занатлијска) је имала исто тако – своју кафану.
У Шиду, еманципација жена је добрим делом прошла кроз кафану. Ту су жене долазиле на балове, концерте, представе, предавања.
Коначно, зар се балови и представе могу уопште замислити без жена? А све је то одржавано у кафанама
Коначно, кафана је била сесија, друштвени живот се и одвијао у кафанама јер није било јавих места где би сви моги да се окупе. Шид је био конзервативна средина, кафански живот је био привилегија мушкараца, али жене су преко балова, представа, предавања - могле у њу да уђу - пише страница Записи Једног Шиђанина.