Кад бравар пређе у пољопривреду: На једном салашу прави се најпикантнији зачин
Сомборац Фрања Шимон неколико година озбиљно се бави производњом паприке.
Сомборац Фрања Шимон на свом салашу на Безданском путу неколико година производи алеву и љуту паприку, и прави црвени зачин за свачији укус, нарочито за рибљи паприкаш.
- Дуго сам као бравар радио на одржавању опреме и машина у некадашњој индустрији хране "Панонка", потом у фабрици намештаја "Александро" у Сомбору, па кад сам остао без посла, прихватио сам се, овде на салашу, на малом комаду земље од неких пола јутра, производње лубеница. То је трајало три године, док ми синови Дамир и Горан као главни помоћници нису отишли за Немачку, након чега сам се "пребацио" на паприку у којој сам се пронашао - каже Фрања.
НОВИ САД ОРГАНИЗОВАО ДЕЗИНФЕКЦИЈУ ПО ШКОЛАМА: Због короне дезинфиковане и јавне градске установе
У Идвору је обележено 85 година од смрти Михајла Пупина: Положени су венци на споменик и одржана је свечана академија
ВЕЛИКИ ПОДУХВАТ: На Бегеју се гради мега-танкер последње генерације! (ФОТО)
Узео је овај вредни пољопривредник поред своје њиве у аренду још јутро и по плодног земљишта како би повећао производњу. До сада се, како каже, ослањао искључиво на домаће семе, у новосадском Институту за ратарство и повртарство, али је одлучио да проба и другу генерацију паприке катарина, па ће видети резултате.
- Како сам повезао два заната, браварију и производњу паприке, нисам оклевао да, за разлику од бројних колега, у потпуности пређем на млевење паприке у крупари, уместо каменом, па сам тако дошао и до пудер паприке чије су честице далеко мање од оне класичне, што се приликом кувања више исплати. Не само да је у том случају потребно далеко мање паприке стављати у паприкаш, него се и далеко брже раскува, што је посебно значајно кад кувате рибљи паприкаш, пошто се рибље месо лако прекува и распадне - прича Фрања, показујући нам своју најновију машину за млевење паприке...
Браварија му не помаже само у случају крупара, већ је сасвим у складу са Фрањиним мајсторским умећем и сушара, просторија направљена од бродског контејнера, у којој је све на свом месту. Трослојни зидови контејнера су у црно офарбани, по дужини окренути југу, како би се захваљујући сунчаним зрацима штедело на загревању.
Како је један од главних проблема приликом производње паприке влага која се ствара приликом сушења, Фрања је осмислио и систем вентилације, постављен на стропу контејнера у који у једној тури стане и до четири тоне паприке, па добија првокласно осушен производ који је после лако и обрадити.
- Ручно скидамо петељке и вадимо семенке, па буде проблема кад на ред дође љута паприка - вели Фрања, задовољан продајом и пласманом јер купаца има, а зачинска паприка је веома тражена.
- Данас је веома важно имати добру амбалажу да би роба имала што бољу прођу. Због тога улажем у дизајн и тако могу да очекујем боље резултате у пласману - поносно прича Фрања Шимон.
Деца нису крај њега, као одлични фудбалери су се запутили у бели свет, снашли се, раде, али би Фрања волео да се врате на имање.
РЕАЛИЗОВАН ВЕЛИКИ ПРОЈЕКАТ ОД ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА: Дигитализовано културно-историјско наслеђа Долова (ВИДЕО)
ВУЧЕВИЋ ФОРМИРАО КОЛ-ЦЕНТАР ЗБОГ КОРОНЕ: Дежурни лекари биће доступни Новосађанима за сва питања у вези здравља
Сваки пети родитељ не плаћа алиментацију, а када их бивши партнер тужи, УРАДЕ ЈОШ ТУЖНИЈУ СТВАР!
Вучевић обишао Степановићево: Град је овде уложио 555 милиона динара за шест година! (ФОТО)
ВЕЛИКИ ДАН ЗА РУСКУ ДИЈАСПОРУ У СРБИЈИ: Обележено 100 година од оснивања Руске болнице у Панчеву (ВИДЕО)