КО ЈЕДНОМ ДОЂЕ, СИГУРНО ЋЕ СЕ ВРАТИТИ ПОНОВО: Овде су пасуљијада, фото сафари, мото скуп, али и birdwatching (ФОТО)
Опово је једна од најмањих општина у Војводини, док је природно најбогатија.
Општина Опово је једна од најмањих општина у Војводини, налази се у Јужном Банату и има изузетно повољан геостратешки положај. Овоме у највећој мери доприноси близина великих трговинских центара. Београд и Панчево су удаљени око 30 километара, а Зрењанин 40 километара.
"Рај на земљи" како су га некада звали стари путописци: Планина Рајац нуди искуство које се вечно памти (ФОТО/ВИДЕО)
Економски план за боље Владимирце: Низ пројеката за боље сутра – стижу инвеститори, бањски комплекс, а следи и енергетска транзиција (ВИДЕО/ФОТО)
Како да нам живот буде лепши и бољи: Општина Владимирци има сјајан "рецепт" за просперитет (ФОТО)
Општину Опово сачињавају четири насељена места, то су: Баранда, Опово, Сакуле и Сефкерин. Сва насеља се налазе на левој обали реке Тамиш, која протиче дужином од 29 километара уз територију општине.
Поред богате историје, културе, традиције, гастрономије и туризма, али и еко туризма по којем је општина препознатљива свуда у свету, Опово је право место и прави избор за сваког ко жели да се одмори од градске гужве и викенд проведе у природи, на чистом ваздуху и упозна историју једне мале, а свакако прелепе и ушушкане општине у Војводини која нуди широк избор садржаја који можете посетити.
ГАЛЕРИЈА "ЈОВАН ПОПОВИЋ" ОПОВО
Један од најпрепознатљивијих грађевинских објеката у Опову је зграда галерије "Јован Поповић". У галерији се током године одржавају изложбе различитог карактера, од музејских експоната до радова савремене уметности. Простор се користи и у друге сврхе као што су промоције књига, литералне вечери, музичка збивања, драмски прикази и грађанска венчања. У фундусу галерије налази се око 1000 уметничких експоната.
БАРАНДА ФИЛМ СТУДИО
У Баранди се налази један од највећих српских филмских студија на отвореном. Током последње деценије у Баранди и околини снимано је више филмских пројеката и серија Вратиће се роде, Роде у магли, Монтевидео, бог те видео, Монтевидео, видимо се, Сенке над Балканом (прва и друга сезона), Жигосани у рекету...
ЦРКВЕ И ВЕРСКИ ОБЈЕКТИ
На територији општине налазе се четири православне и једна католичка црква, чије изградње датирају из XVIII и XIX века. Поред великих црквених храмова постоји и десетина мањих сакралних објеката, као што су капелице и крстови, такозване „водице“,. То су посебно посвећена и лековита места заснована на веровањима чији корени воде из старословенске религије. Сефкерин је место са највећим бројем „водица“ у Војводини и има их седам.
Цркве:
1) СПЦ Св. Архангела Гаврила, Сефкерин, 1813. г. Србљак штампан 1761. године; Зборник Божидара Вуковића.
2) СПЦ Пренос моштију св. оца Николаја, Опово, 1830. г. Иконостас, рад Стеве Тодоровића (под заштитом Републичког завода за заштиту споменика културе).
3) СПЦ Пренос моштију св. оца Николаја, Баранда, 1814. г. Престоно јеванђеље, Лавов 1690. године (под заштитом Републичког завода за заштиту споменика културе).
4) СПЦ Пренос моштију св. оца Николаја, Сакуле, 1846. г. Иконостас, певнице и тронови, рад Константина Пантелића из 1856/57. године (под заштитом Републичког завода за заштиту споменика културе).
5) Римокатоличка црква Св. Елизабета Угарска, Опово, 1766. г.
ЕКО ТУРИЗАМ И АКТИВНИ ОДМОР
Приобаље реке Тамиш са својим алувијалним шумама, поплавним пашњацима, ритовима, слатинама, рибњацима и језерима, уз минималне антропогене утицаје својим већим делом представља очувано аутохтоно природно окружење. Терени дуж реке Тамиш од Сакула, преко Баранде и Опова, до Сефкерина одликују се изузетним еко туристичкичким потенцијалом када су у питању садржаји активног одмора, спортског риболова и birdwatchinga.
ПЕШАЧЕЊЕ И БИЦИКЛИЗАМ У ПРИРОДИ
Мрежа испреплетаних шумских стаза, насипа и пољских путева, било да води уз обалу реке, кроз поља сунцокрета или поред језера и рибњака, представља веома популарне туре за љубитеље пешачења и бициклизма у природи. Између Опова и Баранде постоји асфалтирана пешачко – бициклистичка стаза дужине 3,5 км.
АКТИВНОСТИ НА ВОДИ
Меандрирајући ток реке Тамиш чије су обале као велики зелени тунел "ограђене" шумским састојинама врбе и тополе представљају изврсне терене за веслачке спортове - кану и кајак, као и вожњу чамцима.
ПОСМАТРАЊЕ ПТИЦА И ФОТО САФАРИ
Изузетно богат биодиверзитет одликује овај део Средњег Потамишја. Водена станишта на територији Општине Опово представљају једно од најзначајнијих влажних станишта у Србији. Посебно се истиче разноврсност барске вегетације и богатство орнитофауне која се одликује са 225 врста птица. На стаништима у Баранди и Сакулама егзистира више великих колонија ретких и заштићених врста због чега је овај крај једна од омиљених дестинација бројних природњака, фотографа природе и посматрача птица.
Значајни birdwatching локалитети:
1) Рибњак Баранда; 2) Печена слатина, Баранда; 3) Рибњак Сакуле.
СПОРТСКИ РИБОЛОВ
Риболовачке терене уз реку Тамиш не треба посебно представљати. У питању су ревири погодни за све риболовачке дисциплине и околином која пружа незаборавну авантуру у природи.
СПОРТСКО РЕКРЕАТИВНИ ТЕРЕНИ
Сва насеља у општини поседују спортске терене погодне за рекреацију и бављење различитим спортским дисциплинама. У Опову се налази велики спортско - рекреативни центар са атлетском стазом, мини пич тереном са вештачком подлогом, кошаркашким, рукометним и тениским игралиштем. Центар је опремљен електричном расветом тако да се спортске активности могу обављати и у ноћним часовима. Сва четири насеља поседују фудбалска, кошаркашка и рукометна (мали фудбал) игралишта. Кошаркашки терени у Опову и Сакулама пресвучени су тартаном, а још један мини пич терен саграђен је у Баранди. Уређени штранд налази се у Сакулама, док су купалишта у осталим местима импровизована.
ХОТЕЛ "СТАРИ БАНАТ" ОПОВО
"Стари Банат" је хотелско-угоститељски објекат високе класе. Хотел се налази у централној зони Опова у непосредној близини реке Тамиш. Локацију објекта одликује пријатно окружење уређених вештачких језера, спортско рекреативних терена и оповачког парка. Хотелски капацитети пружају изузетан комфор и услугу, бесплатну wi-fi мрежу, просторани уређен паркинг, собе и апартмане, аперитив бар, ресторан, свечану салу и терасу.
ЧАРДА И МАРИНА "ОПАВА"
Уз саму обалу Тамиша поред оповачког моста и марине, смештена је чарда Опава. У потпуно природном окружењу чарда пружа незабораван угођај уз богат гастрономски мени традиционалних банатских јела, кувања у котлићу, рибљих специјалитета и роштиља. Приликом резервација мени се прави по жељи гостију. У својој понуди чарда Опава за своје госте организује и бројне активности из области активног одмора и еко туризма - вожње чамцима, спортски риболов и шетња пешачким стазама уз обалу Тамиша.
РЕСТОРАН "БОБА"
Ресторан дуге традиције који непрекидно ради већ 40 година. Популарно стециште боема и уметника истовремено је и породични ресторан познат по својој квалитетној кухињи у чијем се менију издвајају рибљи специјалитети и роштиљ. Ресторан поседује две сале. Универзална већа сала је капацитета 30 места, док наменска, мања сала за ручавање предвижена за 12 места. Ресторан има велику летњу башту којој посебну драж дају фонтана и хлад старих липа.
ЛЕКОВИТО БЛАТО У БАРАНДИ
Локалитет Печена слатина, предео у североисточном делу атара Баранде познат је по лековитом блату, које мештани вековима користе. На основу урађених анализа Института за рехабилитацију - Служба за балнеоклиматологију из Београда, потврђено је да се блато са овог налазишта може користити у балнеолошке сврхе, за лечење: реуматских обољења, генито - уринарних обољења, стања настала услед траума.
ОВЧАРСКИ ДАН, САКУЛЕ
Организатор: Удружење сточара "Овчар". Датум: последња декада марта. Програм: смотра колекција оваца и крава; изложба пулина, трка на магарцима, такмичење у кувању чобанца, фолклорни фестивал, етно базар, етно изложба, књижевни сусрети, ликовне изложбе.
ГУЛАШИЈАДА - ЛОВАЧКИ КОТЛИЋ, БАРАНДА
Организатор: Ловачко друштво "Шњеп" Баранда.
Датум: Дан општине око 22. маја.
Програм: такмичење у кувању ловачког гулаша; фолклорни фестивал, концерт.
ПАСУЉИЈАДА, СЕФКЕРИН
Организатор: Удружење грађана "Тата и синови".
Датум: последња декада августа.
Програм: такмичење у кувању пасуља.
МОТО СКУП "ФИРЕ WHEELS" СЕФКЕРИН
Организатор: Мото клуб "Фире Wheels" Сефкерин.
Датум: август
Програм: окупљање чланова мото клубова из Србије и иностранства, бајкерске игре, свечани дефиле кроз општину, роцк концерт.
Пројекат је финансиран из буџета општине Опово. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.