Кућа у којој МАЕСТРО И ДАЉЕ ЖИВИ: Радничке руке су му биле ЖИВОТ, а он је своје укрстио са Салвадором Далијем (ФОТО)
У Ковачици се налази кућа Мартина Јонаша која и даље сведочи о животу овог уметника
Уметник Мартин Јонаш један је од најистакнутијих представника светског наивног сликарства. Срећа је права за Србију што је био наш, а светски познат уметник. Мартин Јонаш је рођен 1924. године у Ковачици где је завршио основну школу и провео свој цели животни век. Бавио се претежно пољопривредом, а уз њу и уметношћу.
Јонаш је познат као један од водећих личности ковачичке наиве и као један од оснивача Галерије наивне уметности у Ковачици. Са својом 21 годином почео је да слика и први пут је излагао своја дела управо у родном месту. Прво “платно“ било му је зид цркве коју је исцртавао на путу од куће до школе.
"УРАМЉЕНЕ УСПОМЕНЕ" КОЈЕ ЋЕ СЕ ПАМТИТИ: Јано Чех - колекционар који оригинале наиве чува од заборава (ФОТО/ВИДЕО)
Како да нам живот буде лепши и бољи: Општина Владимирци има сјајан "рецепт" за просперитет (ФОТО)
Царство војвођанске наиве: Свет се диви Ковачици - Халупова, Јонаш и Бобош одушевили и чувене Ролингстонсе! (ВИДЕО/ФОТО)
Током свог живота имао је више од 450 изложби, а добитник је и многих међународних признања. Поред Салвадора Далија и Рената Гатуса добитник је златне медаље на великој међународној изложби цртежа у Италији, 1978. године.
Мартин Јонаш био је препознатљив уметник јер је на његовим сликама увек била необична композиција и пропорција ликова и њихових дланова и стопала. Карактеристично за његов рад јесте управо пренаглашавање дланова и стопала, а доминирају мотиви са села и из домена пољопривреде. Увек је желео да људима приближи шта је то уопште живот, шта љубав, смрт, бол и радост.
- Главни мотиви на његовим сликама су људи, сељаци са великим радничким рукама и тешким ногама, са малом гротескно изгледајућом главом, у сценографији са словачким кућицама и пољима. То је својеврсно Јонашово представљање суштине живота. Карактеристична хроника тешког сељачког живота осликана личним животним искуствима самог аутора – рекли су из Галерије наивне уметности.
У Ковачици се налази кућа Мартина Јонаша која и даље сведочи о животу овог уметника. Спомен кућа Мартина Јонаша отворена је за посетиоце од маја 2014. године. Кућа је задржала свој аутентичан изглед, а зидови собе у којој је Јонаш сликао прекривени су фотографијама, медаљама и признањима.
Осим што је био сликар Јонаш је био и велики колекционар и за живота је куповао разне ствари: иконе, осликане украсне тањире, књиге, часописе, слике других сликара наиваца и и академаца, а свака ствар имала је своје изложбено место у кући. Кућа је била опремљена изузетним примерцима старог намештаја у који је Јонаш такође пуно улагао, а који и сада изазива дивљење посетилаца.
На полицама се налази мноштво књига стручне литературе, часописи и књиге из целог света са репортажама о славном ковачичком сликару. Такође, ту је и велика збирка његових дела, докумената и књига које сведоче о времену када је Јонаш живео и када се стварала словачка заједница у Војводини. У Јонашовој заоставштини остало је 156 његових слика, али и дела многих других аутора које је откупљивао и чувао.
- Све је почело још када сам био мали дечак, стално сам се сакривао испод очевог великог стола. У породичној кући слушао сам разговоре о тешком раду, видео глад и лошу жетву – али сам много научио и о значају среће. Била је то моја школа...добро се сећам тих тешких дланова, како висе испод стола и одмарају. Видим их и дан-данас и стално их сликам – овако је говорио Мартин Јонаш.
У његовом раду се појављује и хумористичка и сексуална компонента те и анегдотска црта. Мушку компоненту представља клип кукуруза као фалусни симбол док женску компоненту представља тиква као компоненту плодности. Јонашеву палету сачињавају боје преузете из банатских берићетних поља, те су његова дела веома примамљива оку посматрача.
Претварање Јонашове родне куће у спомен-музеј, на 90. годишњицу његовог рођења пре седам година, омогућили су Влада Словачке, Влада Војводине, Национални савет словачке националне мањине и Општина Ковачица.
Велика збирка дела Мартина Јонаша налази се и у Галерији наивне уметности у Ковачици. Мартин Јонаш преминуо је 1996. године у Ковачици, где је и сахрањен на месном гробљу. Те исте године, уз подршку Матице словачке, у његову част откривена је спомен плоча на његовој кући.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.