Вучевић: Тешко је и да не повежемо питање санкција Русији и сутра некој другој чланици СБ са питањем КиМ
Објаснио сам колико је тешка позиција Србије, а сложићете се да јој никад није било лако, почев од питања граница, рекао је Милош Вучевић.
На конференцији "Европска унија као стратешки избор - искуства Србије и Румуније" анализирао сам искуство Србије у процесу евроинтеграција и изнео са чиме се све сусрећемо на том путу, саопштио је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
- Објаснио сам колико је тешка позиција Србије, а сложићете се да јој никад није било лако, почев од питања граница - почетком '90-их имали смо принцип да су границе СФРЈ променљиве, а границе република чланица непроменљиве.
Онда смо '98, '99. чули принцип да су границе једне републике променљиве - и то је Србија. Онда смо чули принцип где су границе оног што неко зове Република Косово исто тако непроменљиве, да не постоји могућност договора око територије Косова и Метохије. Затим је уследио принцип да БиХ треба да се централизује а Србија децентрализује. И веома је тешка позиција Србије у свим овим разним и различитим принципима.
Зато сам истакао да нама треба равноправнији положај. Тешко је и да не повежемо питање санкција Русији и сутра можда некој другој чланици Савета безбедности са питањем Косова и Метохије. Говорећи у име своје земље, објаснио сам да смо ми јасно осудили све што се дешава у Украјини и подвукли да признајемо територијални интегритет Украјине. Али питам се шта је са нашим територијалним интегритетом?
Неко је отворио Пандорину кутију '98. и '99, па 2008, али пошто је у малој Србији на ветровитом Балкану, онда ће то брзо бити затворено. Европска унија је највећи чувар мира у Европи од Другог светског рата, то је њен највећи успех, ако изузмемо и културу, економске бенефите. Ми недвосмислено стремимо ка њој јер је она кров успеха Европе, али наша позиција мора бити уважена.