За зеленији и здравији Нови Сад: Субвенције за набавку бицикла пројекат на који су сви Новосађани поносни (ФОТО/ВИДЕО)
Новосадска градска власт неуморно ради на очувању екологије
Нови Сад је највећи град Аутономне Покрајине Војводине и уједно је и лидер у унапређењу животног стандарда и увођењу иновативних решења за проблеме грађана.
Град се налази на граници Бачке и Срема, на обалама Дунава и Малог бачког канала, у Панонској равници и на северним обронцима Фрушке горе и управо је град који обилује зеленилом, плаветнилом, парковима и познатим природним богатствима. Као град који је, после Београда, други град у Србији по броју становника, град културе, историје, модернизације, туризма, дефинитивно је да се издваја од осталих као права лепота и понос Србије.
"Зрењанин - град на Бегеју" Ова река носи са собом приче о седам векова живота Зрењанинаца (ФОТО)
Рибничка пећина јединствен драгуљ природе! Шалитра из њених шупљина коришћена за прављење барута у устанку (ФОТО)
ДА ЛИ ЗНАТЕ ДА МОЖЕТЕ ЗГАЗИТИ У ДУНАВ, А ДА НЕ ИСКВАСИТЕ НОГЕ: У Ковину је и то могуће! (ФОТО)
Све ове лепоте и поноси који чине Нови Сад баш онаквим какав јесте и који га чине једном од омиљених дестинација не само у грађана Србије, већ и шире, са собом носе и велику одговорност. Јасно је да градска власт свакодневно мора да ради на обезбеђивању квалитетних услова за живот и рад својих грађана, али и да ради на очувању животне средине, екологије и зеленила, јер то је неопходно и Новосађанима, а и онима који у зелени Нови Сад долазе као туристи.
Градске власти неуморно раде на очувању екологије. Разним пројектима и подршкама, али и предлозима самих становника који у Новом Саду живе, а самим тим га и стварају, улажу новчана средства која имају за циљ да новосадска животна средина буде очувана и здрава, еколошки исправна за њене грађане.
Потврда оваквог рада јесу резултати разних субвенција које је Град додељивао у сврху побољшања квалитета животне средине, њене заштите, али и смањења загађености ваздуха. Међу свим пројектима са сигурношћу се издваја један који је дао најбољи ефекат и на који су сви из градске управе и више него поносни, а то су субвенције за набавку бицикала кроз конкурсе које град Нови Сад дели својим грађанима, а у сврху смањења употребе моторних возила и очувања ваздуха, али и целокупне екологије.
Током трајања овог пројекта Град Нови Сад је кроз субвенције издвојио за пријављене грађане по десет хиљада динара за сваки нови бицикл, а како кажу из градске управе, одзив грађана био је задивљујућ и феноменалан.
Члан градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић истакла је да је овакав пројекат од изузетног значаја због подизања свести грађана Новог Сада о томе колико је важно да се сачува животна средина, квалитет ваздуха, а све то кроз увођење алтернативних видова превоза.
-Са једне стране подижемо активност наших суграђана тиме што ће се рекреирати вожњом бицикла, а са друге стране смањујемо емисију издувних гасова користећи ово алтернативно превозно средство. Реакције људи су феноменалне. Пре свега што се пуно Новосађана пријавило за субвенције и у првом и у другом кругу конкурса. За први круг је издвојено осам милиона динара, док је за други круг издвојено десет милиона динара на основу којих ћемо поделити укупно 1.800 бицикала и то је нешто што је заправо покренуло и остале градове у Србији да се активирају и организују сличну акцију и у својим општинама и да на неки начин померимо животну средину, односно Србију ка тој здравијој земљи са здравијим начином живота - истиче члан градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић.
Како истичу из градске управе овакве субвенције су једини сигуран, безбедан и прави начин за заштиту и очување животне средине.
- Ово је пројекат на који смо, у претходном периоду најпоноснији, зато што се за релативно мали новац добија озбиљан ефекат, како за животну средиу, тако и за грађане. То је укупно 18 милиона динара, а ми смо имали преко 11.000 пријава у оба круга - додаје Мира Раденовић.
Када се погледа целокупан ефекат и учинак овакве субвенције, и пријава грађана, долази се до закључка да и сами људи желе и хоће да буду учесници очувања животне средине и града у коме живе.
- Ми нисмо имали довољно средстава, односно субвенција да их свима доделимо, али смо са сигурношћу подигли упућеност грађана, односно свест о томе колико је заправо важно да чувамо своју животну средину - истиче Раденовић и додаје да су кроз овај конкурс градске власти имале прилику да виде колико су Новосађани са задовољством прихватили ову акцију, и прихватили један другачији угао "кретања" кроз овај прелепи град.
Пројекат је финансиран из буџета Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.