МИРНА ЈЕ ПОНОС КИКИНДЕ: Она је једина регистрована жена опанчар у Србији! (ВИДЕО)
Дивна дама чува стари занат од заборава.
Мирна Рацков је дама чије се име у Кикинди изговара са посебним уважавањем. Она је једина регистрована жена опанчар у Србији, и са поносом спада међу оне који стари занат чувају од заборава.
Мирна, позната иначе као "Маца папучарица", има регистровану радњу за производњу кожних опанака, а њих је око 15 врста. Користе се искључиво у фолклору. Прво је радила у једној кикиндској фабрици која се бави производњом кломпи и ципела, а онда је решила да, буквално - узме ствар у своје руке и "осамостали" се.
- Дошли су из Академског друштва за неговање музике "Гусле" са захтевом да се ураде опанци "пертлаши", јер су у том тренутку имали потребе за њима. Бивши власник поручио је пар опанака од једног опанчара, и тако је све почело - прича Мирна за Србија Данас. - С обзиром да тамо нисам била задовољна условима, рад на црно и слично, није било смисла даље гурати. Нешто се већ и научило, тако да сам, уз велику подршку породице и "Гусала", одлучила да кренем сама да радим. Мало по мало, и они су ми давали узорке које су имали у свом фундусу, са којих сам могла да скинем како се ради неки модел.
Дешава ли се да Вас гледају "испод ока" с обзиром на занимање које није карактеристично за жене?
- Неко је хтео да поручи патофнице које ја не радим. Мислили су онда да желим да радим то а нећу директно да поручим, него као да... Сад, рецимо, имам једну испоруку на препоруку колеге који иначе ради обућу, а не опанке. Ако ја не могу нешто да урадим, немам тај проблем да препоручим колегу. У почетку, пошто је то мушки занат, свима је било чудно да ја то радим. Мислили су да се само негде појавим, а да неко други ради. Сад, углавном, где се појавим - радим на лицу места, да људи могу све да виде.
Опанке израђује сама, ручно, уз помоћ калупа, коже, конца и легендарне "сингерице" старе више од 100 година. Обућа коју прави се, иначе, искључиво користи у фолклору.
Мирна каже да су поменути опанци "пертлаши" најтраженији. Објашњење - сасвим логично:
- Пре свега је у питању цена. Друго, тај модел обухвата највећи број игара, стога се и највише исплати. За дан може да се уради пет-шест пари.
Друга крајност су опанци "сарајевско поље".
- Они су најтежи за израду и захтевају највише времена. За један пар потребно је, отприлике, дан до два.
Правило без изузетка - опанци се праве од већ обрађене природне коже коју Мирна набавља у Руми.
Скромна Кикинђанка је специјалиста и за многе друге врсте опанака као што су сремски, бачки, банатски, црногорски, херцеговачки, македонски, шопски, славонски... Ту су и шумадијски опанци, са кљуном и без њега, као и ђаковачке сандале.