НА ОВОМ МЕСТУ ЈЕ НАЧИЊЕН ПРЕПИС "ДУШАНОВОГ ЗАКОНИКА": Манастир са богатом историјом и најлепшом црквом (ВИДЕО)
Манастир Раковац налази се на северној страни Фрушке горе у Раковцу, 10 километара од Новог Сада.
Манастирска црква посвећена је светим Козми и Дамјану. Црква манастира се сматра једном од најлепших у Србији подигутих у 16.веку.
Манастир поседује богату историју.
ИСТОРИЈА
По старој легенди, манастир Раковац је подигао извесни Рака, коморник Јована Бранковића, на месту на коме је једном приликом убио јелена. С обзиром да се јелен тада сматрао чистом и невином животињом и био јако битан у хришћанству, свака штета њему нанета сматрала се великим грехом. Рака се тада заклео да ће изградити манастир, кога су касније назвали по њему.
Нема релевантних података, али је сигурно да се манастир Раковац помињао и као порески обвезник у турском дефтеру Срема 1546. године. Турски извори такође бележе Раковац још три пута у 16. веку истим поводом, али више података о њему појављује се тек у 17. веку.
ДА СЕ НИКАД НЕ ЗАБОРАВИ: Споменик посвећен Црвеноармејцима у Новом Бечеју симбол победе над фашизмом (ВИДЕО)
ИСТОРИЈА СТАРОГ МЛИНА У ЗРЕЊАНИНУ: Језиви ЛОГОР СМРТИ кроз који је прошло више хиљада Јевреја, Срба, Рома, комуниста и партизана (ВИДЕО)
КАРАЂОРЂЕВ ПАРК: Плућа, мозак и душа Зрењанина (ВИДЕО)
По запису из 1687. године, Турци су до темеља спалили манастирску цркву и конаке. То је време када је турска војска почела да се повлачи преко Срема, након неуспеле опсаде Беча 1683. и пораза на Мохачу 1686. године, при томе палећи и пљачкајући све на шта је наилазила. Потом је Раковац, по свему судећи, неко време био ненастањен и прве вести о манастиру датирају тек из 1692-1693. године, када је игуман Теофан добио од султана Ахмеда заштитни ферман и започео обнову здања.
У зиду капеле манастира Раковца 1893. су похрањене кости митрополита београдско-карловачког Вићентија Јовановића, заслугом тадашњег митрополита карловачког и патријарха српског Георгија Бранковића, а ова светиња је чувена по начињеном препису "Душановог законика".
АРХИТЕКТУРА
Архитектура манастира посебно је занимљива јер поседује и елементе барока и моравске школе српске архитектуре.
Обрисе барокног изгледа манастир Раковац добија дозиђивањем звоника на западној страни цркве 1735. Унутар звоника је саграђена капела посвећена светом Николи, а живописана је 1743. године. Северно крило је довршено 1742 године, од опеке и камена, а гравура Христифора Жефаровића из 1743. показује како су тада изгледали. Црква је добила бакарни кров захваљујући Милошу Бачлићу из Футога, братству манастира и монаху Јоаникију. 1771. године су дозидани конаци од опеке и камена, који су окруживали цркву са три стране.
Већа обнова манастирска уследила је тек 1913. Пред сам Први светски рат, фреске на зидовима раковачке цркве су прекривене новим сценама, а капа кубета је измењена. Аустроугарски војници су скинули грбове с кубета, док су звона заплењена ради војних потреба.
ПРИРОДНИ ЂАКУЗИ У НЕДИРНУТОЈ ПРИРОДИ: Изузетне одлике реке Нере (ВИДЕО)
У СРЦУ РАВНИЦЕ: Мир и уживање на Шаранском језеру (ВИДЕО)
МУЧИЛИШТЕ НА КОМ ЈЕ СТРЕЉАНО 100 БАНАЋАНА: Видиковац Три крста (ВИДЕО)
На манастирском гробљу је 1751. сазидана мала капела, ктиторством Хаџи Јоаникија, за коју су минијатурни иконостас осликали Василије Остојић и Јанко Халкозовић. Извештај канонске визитације спомиње и измене на конацима: срушене су старе ћелије на источној страни и уместо њих подигнут је оградни зид. Тространи облик су манастирски конаци задржали до разарања у Другом светском рату.
Манастирска црква, посвећена св. Кузману и Дамјану, једнокуполна је грађевина с уписаним крстом. Купола је ослоњена на лукове, које носе четири стуба квадратног пресека.
Уочена је сличност између раковачке цркве, крушедолске манастирске и цркве св. Николе у Сланкамену - све су настале по узору на моравску архитектонску школу.