Најбоље из Војводине и ове године: Покрајински секретар за привреду и туризам најавио нове и важне пројекте!
Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић истакао је у интервјуу да ће се многи пројекти реализовати у АП Војводини захваљујући овогодишњем повећању буџета за 60 одсто
Покрајински секретаријат за привреду и туризам на чијем је челу др Ненад Иванишевић је у новом сазиву, а захваљујући повећању буџета за преко 60 одсто, определио значајна средства намењена пројектима и из недовољно развијених општина и то за развој предузетништва, микро, малих и средњих предузећа, који су превасходно полуга развоја и појединаца и заједнице. Поред тога, мерама подршке, субвенционишу се трошкови набавке машина, опреме, софтвера, нематеријалне имовине, репроматеријала, уз унапређење пословне делатности и конкурентности на тржишту, укључујући подршку иновационим производима и процесима, увођењу дигитализације у пословне процесе, подршку креативној и социјалној економију и женском предузетништву, што је и у претходном периоду дало видљиве резултате у конкурентности привредних субјеката, али и у оквиру укупног развоја привреде и предузетништва.
Пандемија корона вируса која траје већ више од годину дана, уз пратеће мере, одразила се на привреду, а посебно на област туризма на територији АП Војводине.
-Оно што читаву годину карактерише јесте пандемија корона вируса, и мере превенције ширења ове заразне болести које су на снази. Већина показатеља и индикатора условљени су актуелном ситуацијом, што је посебно евидентно у области туризма, где је осетан пад ноћења страних туриста, који су генерисали значајан финансијски прилив. Са друге стране, развијали смо домаће дестинације, тако да је туризам ипак на неки начин приходовао од домаћих туриста, унутрашњим миграционим туризмом. У том домену, највећи терет пада на плећа градских хотела, јер су изостала већа окупљања, веће манифестације, конгреси, конвенције, концерти. Идеја Покрајинског секретаријата за привреду и туризам јесте да управо локалне туристичке организације буду носиоци туризма на локалу, у оквиру сопствених микродестинација, а у сарадњи са кровном Туристичком организацијом Војводине и ресорним Секретаријатом, који ће, као саставни део мреже локалних туристичких организација у Војводини, представљати озбиљан механизам за привлачење страних, али и домаћих туриста - истакао је покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић и додао:
-Што се тиче области привреде, све што се у протеклих годину дана дешава на светској, а потом и на домаћој сцени, отворило је много питања и изазова, које је потребно превазићи адекватним институционалним одговором, путем мера подршке које се односе и на усмеравање привреде на нове токове који јој могу помоћи да се опет успостави. Разговарамо са привредом, са туристичким радницима, са свим релевантним институцијама и организацијама, како би изнашли прави одговор, одговор који ће заиста бити од помоћи, учинивши свој рад доступнијим широј јавности.
Угрожени су неминовно многи сектори. У које области Секретаријат планира да усмери средства у наредном периоду?
Секретаријат је већ расписао четири конкурса првог марта, чија је укупна вредност 270 милиона динара, а путем којих се додељују бесповратна средстава ради јачања конкурентности привредних субјеката и повећања укупног привредног раста и развоја предузетништва у АП Војводини, олакшавањем започињања нових производних циклуса и стимулисањем стварања нове додатне материјалне вредности намењене тржишту. Циљ је свакако повећања укупног привредног раста и развоја предузетништва улагањем у средства за рад и производњу на територији Војводине. Један од најважнијих услова за учешће на нашим конкурсима јесте да од 1. марта када су расписани, па у наредних шест месеци, привредници који буду добитници средстава не могу да смањују број запослених на неодређено време за више од 10 одсто. Сваки динар који улажемо у привреду и у туризам АП Војводине мора јасно да генерише нова запошљавања, или да допринесе очувању радних места, јер томе служе наши конкурси - рекао је покрајински секретар за привреду и туризам и додао:
-Такође, успоставили смо интензивнију сарадњу са Привредном комором Војводине, са којом ћемо спровести детаљну анализу свих учесника конкурса, јер ће се на такав начин доћи до прецизних података где је највеће интересовање, које су препреке и потешкоће приликом конкурсимања, како би се за наредни буџет испланирала значајнија средства и програм најефикаснијих улагања истих, а сходно интересовању.
- У погледу угрожених сектора, свакако ћемо улагати у отварање нових бизниса. Путем конкурса за запошљавање, које ћемо креирати на основу Покрајинског акционог плана запошљавања, заједно са Покрајинском службом за запошљавање, која ће бити и спона Секретаријата и филијала на локалну, али и Националне службе за запошљавање, обухватићемо превасходно теже запошљиве категорије становништва. То подразумева жртве насиља у породици, родно заснованог насиља, припаднике ромске националне заједнице, децу жртава ратних сукоба, особе са инвалидитетом, и слично. Ово су категорије становништва којима је заиста у највећој мери потребна помоћ наше институције, али и релевантних институција на свим нивоима - истиче Иванишевић.
Веома значајно поновно успостављање пројекта и установљење ознаке квалитета ,,Најбоље из Војводине“, што представља значајан корак ка поновној употреби знака који пуно говори о самом производу и квалитету поднебља са ког потиче.
- У настојању да помогне наступ наше привреде и укључење њених субјеката у европске и светске трговинске токове, Влада АП Војводине, 2004. године, донела је одлуку о установљењу знака ,,Најбоље из Војводине'', којом је регулисала и право на коришћење овог знака , уз прописан поступак за остваривање овог права. Удахнули смо живот овој изузетној идеји, а у сарадњи са Фондом ,,Европски послови“ АП Војводине и Југоинспектом, овим пројектом ћемо засигурно померити границу установљења квалитета производаи контроле истог, фокусирајући се на домаћу привреду и производњу, као и на услужну делатност војвођанских привредника. На овај начин се идентификују најквалитетнији производи из Војводине, а сви награђени производи задовољавају европске норме квалитета производа - поседују сертификат NASSR и стандард ИСО - објашњава Иванишевић и наглашава:
-Знак се употребљава за обележавање природних, пољопривредних, занатских, индустријских и производа домаће радиности. Знак ,,Најбоље из Војводине“ додељен одређеном производу потврђује да је исти ушао у породицу најквалитетнијих производа, а уз веома строге примене контроле квалитета. Ипак, Секретаријат настоји да учини много више на пољу веће употребне и практичне вредности производа који овај знак носи, те смо га проширили и на сектор услуга.
Ознака за квалитет се додељује на три године и представља прилику да се истакне оно што је најбоље у Војводини.
- Управо тако. Покрајинска влада је утврдила предлог Покрајинске скупштинске одлуке којом се дефинише ко може и под којим условима да се пријави на јавни позив који ће бити расписан у току маја месеца текуће године. Хоћемо да обухватимо целу лепезу свега онога што јесу привреда и туризам у Војводини - производи, манифестације, али и угоститељство и туристички објекти, а када говоримо о производима, основна сировина би морала бити произведена на територији АП Војводине и то је један од важних фактора. Овим се јасно означава регија из које потичу поједини производи и јасно се истиче да је то квалитет са ових подручја - наводи покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић.
Увећаним буџетом Секретаријата у прилици сте да креирате и реализујете много нових мера и намењених привреди и туризму. Који су планови за текућу годину?
- Први пут планирамо и пружање системске подршке социјалном и женском предузетништву и старим занатима, као и грађевинској индустрији, која поред своје заступљености, упошљава много лица, те масовније генерише нова радна места. Један од стратешких стубова Секретаријата јесте смањење стопе незапослености. Стремимо ка креирању ефикасног, исправног и функционалног модела подршке којим је могуће остварити одрживост у привреди, уз посебну подршку туризму, као угроженијој грани привреде на коју је пандемија и неминовно затварање граница неминовно утицало. Важан је и просперитет недовољно развијених јединица локалних самоуправа, приступ европским структурним и инвестиционим фондовима, повезивање развојних агенција и јачање капацитета научно-технолошких паркова, уз неизоставно повезивање академске заједнице са потребама привреде, као и континуирана сарадња са међународним и мешовитим комисијама, како из пограничних земаља, тако и земаља Дунавског региона - каже покрајински секретар за привреду и туризам и додаје:
-Успешно смо успоставили мрежу социјалних партнера са којима удружујемо средства и капацитете, а са циљем дефинисања и креирања инфраструктуре на основу датих смерница условљених тржишном политиком. Овим приступом сматрам да ћемо знатно допринети развојно-регионалној уједначености, оснажити привреду, подршком и охрабривањем предузетника на учешће у јавним конкурсима, приликом чега се активно умањују негативни популациони трендови везани за демографску структуру.
Модернизовали сте приступ пласирању конкурса јавности и идете у корак са савременим технологијама. Подсетимо на новине које је увео Секретаријат.
- Секретаријат жели да се активније укључи у трендове употребе дигиталних технологија или популарно речено ,,дигитализације” али на практичним примерима што ће значити бољу двосмерну комуникацију са привредом али и грађанима. Коришћењем ресурса и могућности које пружају друштвене мреже, мобилна телефонија, апликативни софтвер, желимо да пружимо пример свим организацијама и јавности како да користе савремену технологију у сврху сопственог пословања, али и што бољег прикупљања свих релевантних информација у вези са доступних подстицајима - истакао је покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић и закључује:
- Поред оглашавања свих информација, догађаја и активности Секретаријата путем интернет презентација и друштвених мрежа, отворена је услуга под називом ,,Бесплатан позив“ која се пружа путем јавне телефонске мреже Телекома Србија уз употребу броја из Плана нумерације (800), те су корисници по први пут могли да позивају и информишу се и путем броја 0800 021 027 о свим појединостима везаним за конкурсе који су недавно затворени, а реакције су веома позитивне. Овим је при Секретаријату формиран контакт центар бесплатан за кориснике средстава по конкурсима Секретаријата из области у надлежности Секретаријата, тачније конкурсима из области привреде, предузетништва, туризма, рада и запошљавања. Замисао на ком почива ова иницијатива и пројекат да сви привредни субјекти који послују у доменима привреде и туризма, као и у оквиру сектора запошљавања, имају на располагању број телефона који могу позвати потпуно бесплатно, те добити све информације не само везане за конкурсе, већ и за све друге области из надлежности Секретаријата. Идеја јесте да и у будуће Секретаријат буде максимално транспарентан и отворен.