Најстарија српска читаоница! Налази се у Иригу и треба обавезно да је посетите!
У склопу читаонице постоји галерија која има разноврсне изложбе
Посетите ли Ириг, имаћете прилику да видите посебну културно-историјску баштину, прво и најстарије грађанско читалиште Срба. Српска читаоница је основана 1842. године, са циљем да чува српску народност и развија књижевност у сваком погледу.
Ово место у Србији има библитеку 20 година, а ево зашто је она посебна (ВИДЕО)
Цео свет је полудео за СЕОСКИМ ТУРИЗМОМ: Овај град има праве руралне туристичке атракције
Оснивање Читаонице поздравиле су Сербске народне новине и Гајеве илирске новине, а познати београдски књижар, Глигориије Возаревић је вец 20. фебруара поклонио књигу Писма Доситеја Обрадовића са посветом која се и данас чува у Читаоници.
На свечаности приликом отварања Читаонице, њен председник, свестеник Кирил Неофитовић, позвао је присутне "да сви скупа ревносно служе народу и да не само славом него и делом на олтар просвешћенија жртве приносе."
Од оснивања па до данас све што се дешавало у јавном животу Ирига имало је одјека и било је у вези са Српском читаоницом, што је природно, јер је она била дубоко национална, али не и националистичка, о чему најбоље говори један члан њеног УСТАВА из 1947. године: "Члан Читаонице мозе бити сваки неприкорног владања Србин, Хрват, Словен, као и сваки не Словен коме на срцу лежи напредак нашег народа."
Српска читаоница је неговала дух толеранције и разумевања међу словенским и несловенским народима.
Данас Српска читаоница веома успешно ради! Развија и унапређује основну делатност, библиотекарску, повећавајући њене фондове, а нарочито посебне збирке (завичајну, музејску).
Има културну мисију, коју врло истрајно испуњава, од Сабор библиотекара Срема (од 1962. године), преко издавачке делатности до очувања успомене на Ирижанина Борислава Михајловића-Михиза и доделе награде за драмско стваралаштво које носи његово име.
У оквиру читаонице налази се њена галерија у којој се могу видети изложбе сликара, вајара, фотографа и то не само са њене територије него и шире.
Данас, Српска читаоница у Иригу располаже књижним фондом од 18.654 књиге и збирком слика које су њеној галерији поклонили сликари. Смештена је у нов, наменски грађен простор, а своју делатност обавља преко: одељења за децу, за одрасле, за научни рад, завичајну збирку, и огранака "Милица Стојадиновић Српкиња" у Врднику.
У књићевној едицији СТРАЖИЛОВО, коју је основала пре 25 година, објавила је преко 200 наслова из области књижевности и науке.
О угледу Српске читаонице и континуитету њеног деловања говори и читава плејада њених почасних чланова: Владимир Јовановић, Светозар Милетић, Михаило Пилот Десанчић, Јован Суботић, Љубомир Ненадовић, Јован Јовановић Змај, Вељко Петровић, Иво Андрић, Стеван Јелкић и Борислав Михаиловић Михиз.
За свој рад на ширењу културе и писане речи Читаоница је добила многе награде, међу којима су Вукова награда за изузетан допринос у развоју културе и Сурепова награда за резултате постигнуте у развоју библиотечке делатности.