"НЕГОВАТИ КУЛТУРУ СЕЋАЊА И ЕДУКОВАТИ МЛАДЕ" Нови Сад добија Меморијални центар жртава погрома у Бачкој
Европска престоница културе расписала је урбанистичко-архитектонски конкурс за идејно решење комплекса Меморијалног центра жртава погрома у Бачкој.
Град Нови Сад је у сарадњи са епархијом Бачком и Фондацијом Нови Сад – Европска престоница културе формирао тим за координацију активности на пројекту Меморијалног центра. Један од чланова жирија који ће одлучивати о урбанистичком-архитекстонском решењу је историчар и директор Историјског архива Града Новог Сада Петар Ђурђев.
ВУЧЕВИЋ ОСУДИО ГРАФИТ МРЖЊЕ И ПРЕТЊУ ЧЛАНУ РЕМ: "Начистичким симболима није место у Српској Атини"
УСЕЉЕНО 136 ИЗБЕГЛИЧКИХ ПОРОДИЦА: Нови Сад обезбедио земљиште за изградњу и у инфраструктуру уложио 90 милиона динара (ФОТО)
ЗА МАНЈЕ ОД 24 САТА ВИШЕ ОД 100 УГЛЕДНИХ ЉУДИ ПОДРЖАЛО МАНИФЕСТ ЗА РАЗВОЈ НОВОГ САДА! "Желимо да постанемо један од регионалних центара у 21. веку"
- После толико деценија чекања, захваљујући Граду Новом Саду и иницијативи градоначелника Милоша Вучевића, крећемо у изградњу Меморијалног центра који ће се бавити културом сећања на те страшне догађаје из времена окупације. Циљ је да се негује култура сећања и да се врши едукација младих, јер небројано пута када сам држао предавања као историчар у вези са овом темом, апсолутно нико ништа није знао о томе. Наш наставни план и програм у том делу мањка, зато је битна иницијатива коју је Град упутио да се уврсти лекција у наставне планове и програме - нагласио је Ђурђев.
Ђурђев је имао срећу и прилику да као историчар, али и по својој личној жељи, обиђе меморијалне центре од Вашингтона, Москве, Јасеновца, па до Израела.
- Приликом организовања сталне поставке биће искоришћен елемент мултимедије, који је данас више него потребан, превасходно причајући језиком новијих генерација. Сав архивски и музејски материјал који имамо морамо учинити да проговори језиком новијих генерација који је њима привлачан и схватљив. То је оно што бих волео да имплементирам у нашем раду - рекао је Ђурђев.
Највеће интересовање јавности пробудила је такозвана "Хладна соба", која ће бити један сегмент сталне поставке. Температура ће бити под строго контролисаним условима, како би посетиоци осетили на личном примеру један део које су пролазиле жртве приликом егзекуције. Меморијални центар би требало да садржи конференцијску салу, библиотеку, сувенирницу и истраживачки центар.
- Стална поставка ће кроз изложене фотографије, предмете, мапе покушати на јединствен начин да прикаже оно што се догодило у свим местима Бачке приликом извођења рације, односно погрома 1942. године, и кроз ширу причу објасни дешавања. Свако место ће имати посебан део, а прича неће бити искључиво везана за Нови Сад, него за читаву Бачку - напоменуо је наш саговорник.
Велика симболика налази се и у самој локацији која је изабрана за меморијални центар, поред Културног дистрикта у близини Штранда.
- Дунав је био тај који је однео на стотине људи у смрт тада у Новом Саду. Ми знамо да је Штранд био главно губилиште и да је ту највећи број лица био погубљен у граду - нагласио је Ђурђев.