Отпад више неће бити проблем Новосађанима! Пројекат вредан скоро 90 милиона евра: Циљ - зеленији Нови Сад (ВИДЕО/ФОТО)
Целокупан пројекат је у складу са одговарајућом националном стратегијом и смерницама из Европске уније, а биће уложено 89,7 милиона евра
Заштита животне средине постаје једно од најбитнијих животних питања у оквиру сваке државе и њених градова. Иако грађани неретко сматрају да постоје много важније теме и проблеми којима се треба бавити, истина је ипак мало другачија. Уколико животна средина у којој одрастају наша деца није здрава и очувана, не можемо очекивати да наша деца имају сигурну будућност.
Република Србија већ извесно време посвећује додатну пажњу активном развијању стратешких планова за побољшање стања животне средине и њеног очувања. Један од градова у Србији који велику пажњу посвећује очувању животне средине јесте Нови Сад. У војвођанској престоници труде се да њиховим становницима обезбеде што “зеленију” будућност.
УКЉУЧИ СЕ У АКЦИЈУ - "Претвори кварт у парк": Нови Сад постаје још зеленији град (ВИДЕО/ФОТО)
Зрењанин ће изнедрити нову генерацију "златних делфина": Србија може да буде поносна на "Пролетере" (ВИДЕО/ФОТО)
У част великана, а за бољу будућност Панчеваца: "Дани Вајферта" - прилика за добру забаву и зараду кроз историју! (ВИДЕО/ФОТО)
Међу многобројним пројектима који се спроводе у Новом Саду, један од најважнијих јесте изградња Регионалног центра за управљање отпадом који ће омогућити успостављање дугорочног одрживог регионалног система управљања отпадом тако да има минималан утицај на животну средину и здравље људи. Такође, тај систем биће оформљен према савременим стандардима, те осим самог управљања отпадом подразумева и превенцију настајања, поновно коришћење и рециклажу, потом третман отпада и одлагање остатка, као и подизање свести о питањима управљања отпадом.
Развијањем Регионалног плана управљања отпадом одредиће се приоритети и стратешки оквир за поступање и третман отпада који је у складу са националним и прописима Европске уније за управљање отпадом и Стратегијом управљања отпадом Републике Србије и у складу са Регионалним планом усвојеним 2012. године.
- Изградња Регионалног центра за управљање отпадом је заправо један изузетно компликован и скуп процес, односно пројекат. Пре свега зато што није само Нови Сад локална самоуправа која је укључена у реализацију овог пројекта, поред Новог Сада, ту постоји још седам општина, односно локалних самоуправа међу којима је Нови Сад највећа локална самоуправа па самим тим и локомотива, град је тај од кога се очекује да вуче све радње у овом поступку тј. да уложи највише енергије, средстава и знања за реализацију овог пројекта - истакла је члан градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић и додала:
-Пројекат је изузетно захтеван са свих становишта, како са становишта инжењерства, тако и са становишта економског сагледавања ствари, па на крају крајева и са становишта заштите животне средине зато што је потпуно мултидисциплинаран и потребно је помирити потребе људи, заштиту животне средине и економску потребу да би тај пројекат био успешан, зато овај пројекат и траје одређено време због чега је потребно много енергије да би тај пројекат на крају био успешан.
-Ми смо до сада урадили доста тога, израда документације је при самом крају, а сада нас очекује други део пројекта који је знатно тежи, а то је да са својим европским партнерима помиримо ту економску потребу односно цену коштања адекватног управљања отпадом и цену заштите животне средине што је на крају крајева и на грађанима, они морају то да прихвате што захтева прецизност и опрезност приликом доношења одлука на који начин и како ћемо приступити овој теми, а да она буде адекватна – објашњава члан градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић.
Према плану и програму Регионални центар за управљање отпадом за потребе Новог Сада и општина Темерин, Србобран, Врбас, Жабаљ, Бачка Паланка, Бачки Петровац и Беочин требало би да буде завршен до 2024. године. Пројекат изградње тог центра подразумева три фазе како би се дошло до одрживог управљања отпадом на поменутом подручју, које годишње генерише, према проценама, око 200.000 тона смећа.
Кроз овај пројекат неће бити само изграђен Регионални центар за управљање отпадом, већ је уређена и услуга одношења отпада на целој територији Новог Сада и тих седам општина које учествују. До краја 2023. године је предвиђено да се развије систем одвојеног сакупљања отпада и управљања посебним токовима отпада.
Регионални центар за управаљање отпадом чини ће регионална санитарна депонија (рок крај 2024. године), трансфер станице за претовар отпада у Врбасу и Бачкој Паланци, постројење за секундарну сепарацију отпада и постројења за компостирање зеленог отпада у Врбасу, Бачкој Паланци и Новом Саду. Нови Сад би имао три, а остале општине по једно рециклажно двориште за бесплатно одлагање отпада погодног за рециклирање.
План предвиђа да се до 2028. године изгради и постројење за третман биоразградивог отпада, а да до 2030. године буду санирана сва локална сметлишта и депоније. Као задатак постављено је и унапређење информисања грађана о значају одговарајућег управљања отпадом. Грађаним ће бити обезбеђене канте за “суви” отпад који може да се рециклира, као што је папир, гума, пластика, метал, и за “мокри” отпад у који спада све остало. Планира се и постављање контејнера за стакло.
Целокупан пројекат је у складу са одговарајућом националном стратегијом и смерницама из Европске уније, а биће уложено 89,7 милиона евра из обезбеђених средстава локалних буџета, покрајинских и републичких фондова и буџета, а један део финансираће Европска банка за обнову и развој и немачка банка КФЊ.
Пројекат је финансиран из буџета Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.