НОВИ САД ЈЕ ЦЕНТАР ЕВРОПСКЕ КУЛТУРЕ: Српска Атина званично преузима престижну титулу, ово је пример како се воли град
Отпочела је једна од најважнијих година за српску културу – Нови Сад ће током 2022. носити престижну титулу Европске престонице културе, а званична церемонија преузимања титуле заказана је за 13. јануар
Отварање године титуле реализоваће се у оквиру Дочека, једног од најважнијих пројеката, а 13. јануар изабран је као симбол кључних вредности целог концепта културне престонице Европе – спој две Нове године, два датума и два рачунања времена кроз уметност која указује на културну различитост.
На дочеку и церемонији проглашења престонице културе наступиће око 400 уметника, а током године Нови Сад угостиће више од четири хиљаде њих.
КРАТКА УЛИЦА СА ДУГОМ ИСТОРИЈОМ: Шта један од најстаријих делова града представља за Новосађане?
ВЕЛИКИ ДАН ЗА НОВИ САД: Војвођанска престоница постаје ГРАД КУЛТУРЕ, а ове мере морају да се поштују
НОВИ САД СПРЕМАН: Завршне припреме за преузимање титуле Европске престонице културе
Јединствена и престижна титула, сматра се једним од највећих европских признања, а да је реч о великом успеху Новог Сада, сагласни су и челници градова региона.
Градоначелник Љубљане Зоран Јанковић веома је срећан јер је та престижна титула у рукама Новог Сада.
- Искрене честитке свим Новосађанима и Новосађанкама, а посебно мом колеги Милошу Вучевићу који је одличан градоначелник. Сматрам да је ово признање потпуно заслужено и да је отишло у праве руке, а жеља ми је да га искористите како би се побољшала инфраструктура на пољу културе. Веома се веселим што је Нови сад добио ту титулу, верујте као да је добила Љубљана. Ми са Новим Садом годинама уназад имамо јако добру сарадњу, и а поновим, Милош Вучевић је један од најбољих градоначелника на овим просторима – поручио је први човек Љубљане.
Он је са нама поделио и једна моменат из приватног живота који га посебно веже за Нови Сад.
- Из Новог Сада је био мој најбољи пријатељ. Истина да он само физички није са нама, али Ђоле Балашевић ће у срцима и душама свих нас живети вечно кроз песме, сећања, сусрете са њим. Веселите се, моји Новосађани, и надам се са се ускоро видемо овде или код вас – поручио је Јанковић.
Градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић оцењује да је велика част то што је један српски град у нову годину ушао као Европска престоница културе и постао први међу европским градовима у култури, једној од најважнијих области људског стваралаштва.
- Добити једно такво признање је заиста чин вредан поштовања. Поносан сам и срећан због Новог Сада, исто као да је у питању и наша Бања Лука, јер је ово велика ствар за наш народ. Од срца честитам свим грађанима Новог Сада, свима који су вредно радили на путу до овог признања, као и градоначелнику Милошу Вучевићу, јер знам колико је труда уложено претходних година да Нови Сад буде тај који ће добити ово признање, каже Станивуковић и подсећа да је и Бања Лука била кандидат за ово признање и да уз додатни труд може понети ову титулу.
Станивуковић сматра да је титула коју ће током године носити Нови Сад признање за цео наш народ и подсећа на чињеницу да овакво признање значи озбиљан напредак.
-Ово није успех само Новог Сада и Србије, то је успех нашег народа, јер поред доприноса промоцији културе, ово признање отвориће врата многих фондова који ће допринети оснаживању институција културе и обнови културног наслеђа- закључује Станивуковић.
Председник Општине Будва Марко Царевић, сматра да је признање које је добио Нови Сад заувек позиционирало овај град на мапи светске и европске културе.
- Желим да честитам градоначелнику Новог Сада господину Милошу Вучевићу, његовом тиму и свим грађанима на добијању престижне титуле Европске престонице културе. Ово је потврда да су Нови Сад, а самим тим и Република Србија, у културолошком и сваком другом смислу део европске цивилизације. Сврставајући се међу 60 градова којима је додељена ова титула Нови Сад се трајно позиционирао на мапи светске и европске културе, стављајући културу у епицентар друштвеног и привредног развоја – каже Царевић.
Он истиче да сам назив пројекта 2За нове мостове" показује отвореност Новог Сада за ново повезивање, нову културну интеграцију уз поштовање традиције и различитости као важних вредности сваког друштва.
- Искрено верујем да ће реализацијом овог важног пројекта Нови Сад додатно потврдити своју међународну репутацију сврставајући се раме уз раме са европским метрополама културе, на понос читаве Србије, региона и градова побратима као што је Будва. Стога желим да честитам у своје лично име и у име грађана Будве на овом огромном успеху који буди наду за све нас да заједнички можемо да градимо нове мостове који ће нас спајати у свим различитостима које су наше богатство, каже Царевић.
Он додаје да је реч о епохалном успеху који је прави пример како се води један град.
-Чини ми велику част што Нови Сад и Будва као градови побратими имају интезивну и братску сарадњу, због чега смо и ми одлучили да кренемо путем аплицирања за ЕПК у наредном циклусу. Овај епохални успех потврда је визије развоја коју персонификује градоначелник господин Милош Вучевић. Његово прегалаштво и патриотизам прави су пример како се успешно води град у бољу, сигурнију и лепшу будућност.
Нови Сад раме уз раме са Паризом, Берлином, Амстердамом и другим европским драгуљима
Подсећамо, цео концепт у вези са титулом Европске престонице културе око које се већ деценијама такмиче најлепши и најуспешнији европски градови осмишљен је давне 1985. године. Тада су грчка министарка културе Мелина Меркури и француски министар културе Џак Ланг дошли на идеју да се једном годишње, са циљем повезивања градова, промоције и неговања различитости, бира престоница културе у Европи.
До сада је 60 градова понело ово престижно признање, а у 2022. години са поносом и уз озбиљне припреме носиће га Нови Сад.
Први европски град који је понео титулу културне престонице Европе била је Атина, а на листи “величанствених” су и Фиренца, Амстердам, Париз, Берлин, Лисабон, Мадрид, Праг, Брисел, Ђенова, Линц, Истанбул…
ЕПК у бројкама
- Европска престоница културе датира од 1985. године;
- Од тада су 62 града понела су титулу ЕПК;
- 4.000 домаћих и иностраних уметника учествовао у обележавњу ЕПК у Новом Саду;
- Током године биће организовано 1.500 културних догађања.