Знате ли ви шта је то "АЈФЛЕЛОВ ШЛАЈЗ"? У Бачкој се крије драгуљ Србије, а његова прича фасцинира! (ВИДЕО/ФОТО)
Стара бродска преводница - Шлајз, која се налази на ушћу Великог бачког канала у Тису код општине Бечеј представља културно добро од изузетног значаја.
Бечеј, бачко место на десној обали Тисе, бисер је уметности и архитектуре. О томе сведочи и стара бродска преводница или како је Бечејци зову "Ајфлелов шлајз", која је дуже од једног века круна везивања Тисе са каналом Дунав-Тиса-Дунав и представља споменик културе од изузетног значаја.
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Љишке цркве познате су широм света, а једна од њих КРИЈЕ ЛЕГЕНДУ О ХАЏИ-ЂЕРИ: Просветитељ ког су убили на литургији (ВИДЕО/ФОТО)
Стара бродска преводница - Шлајз, која се налази на ушћу Великог бачког канала у Тису код општине Бечеј представља културно добро од изузетног значаја. Подигнута је у периоду од 1895. до 1899. године. Надземна челична решеткаста конструкција над главама преводнице по којој су се кретала колица са механизмом за ручно затварање и отварање капија је уникатна и представља иновативно, маштовито и естетски складно и хармонично решење које се изванредно уклапа у природно окружење.
Неколико година касније изграђено је и турбинско постројење за покретање капија на електрични погон, коришћењем једносмерне струје произведене у сопственој централи, што је била новина вероватно први пут примењена у Европи крајем 19. века. Већина преводница и црпних станица тога доба покретана је снагом водене паре.
Преводница је била у функцији све до 1975. када је изграђена нова у непосредној близини. Тих година је срушен и већи део приземног објекта са турбинским постројењем а изграђено је спомен обележје којим се чува сећање на жртве фашистичког злочина током рације 1942. године.
Поред тога, саниран је и простор турбинског постројења у којем је уређена изложбена поставка историјата канала и изградње преводнице и уређено је шеталиште поред преводнице са постављањем мобилијара. Планом детаљне регулације Бечеја предвиђена је, у непосредној близини, изградња велнес центра на бушотини геотермалне воде.
Преводницу посећује велики број посетилаца јер је њена локација веома повољна, налази се у самом граду недалеко од центра, те је укључена у програме свих ђачких екскурзија.
Изложбена поставка техничког наслеђа
У поставци се могу видети сачувани делови машина које су покретане снагом генератора на једнострану струју добијену протоком воде из канала.
Електрична енергија добијена радом турбине је коришћена и за отварање и затварање устава преводнице приликом превођења бродова из канал у Тису и обрнуто. Преводница је изграђена 1899. године према пројекту Хајнца Алберта и залагањем Тир Иштвана. То је била једна од првих преводница у Европи која је покретана снагом електричне енергије.
Атрактивност шлајза лежи и у споменику, који симболизује крвав лед, под који су мађарске фашистичке снаге бациле 215 жртава у Великој рацији 1942. године. Преводницу су у прошлом веку посетиле и многе светске делегације, а ту су се одиграле и прве званичне бечејске утакмице ватерпола.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.