ОВО СУ НАЈСТРАШНИЈИ СРПСКИ РАТНИЦИ: Од њих је СТРЕПЕО и НАПОЛЕОН
Српски батаљон из 18. и 19. века представљао је страх и трепет за целу Европу
Шајкашки батаљон сматра се најјачом војном формацијом коју је имала Аустроугарска у 18. и 19. веку.
Током Другог светског рата у рацији 1942. године у ОВОМ МЕСТУ је убијено 666 становника
Овде се риба лови 7.000 година: Ево зашто риболовци највише воле Оџаке
Назив Шајкашки батаљон потиче од речи „шајка“ (чамац), пошто је у питању била формација која је била смештена између Дунава и Тисе.
Основала га Марија Терезија
Шајкашки батаљон основала је хабзбуршка царица Марија Терезија 1763. године, а био је састављен искључиво од Срба. Марија Терезија сматрала је Србе изванредним борцима, а послушала је препоруке својих саветника да ће таква војна формација бити најефикаснија ако у њој буду војници исте националности. Иако су се Срби који су побегли у Војводину под налетом Турака интегрисали у Аустроугарску, сматрало се да би на бојном пољу ипак били ефикаснији ако би имали команданта који би им се обраћао њиховим језиком. Пошто је батаљон првенствено требало да ратује против Турака, сматрало се да ће Срби заједно ратовати жешће у циљу ослобођења своје територије.
У Шајкашки батаљон ушли су војници из Жабља, као и околних места (Тител, Лок, Мошорин, Гардиновци, Вилово). Први командант био је Теодор фон Станисављевић. Убрзо су у батаљон укључени и војници из Чуруга, Каћа, Горњег и Доњег Ковиља и Сентивана.
Ослободили Београд
Највећи успех Шајкашког батаљона био је ослобођење Београда од Турака 1789. године у оквиру аустријско-турског рата крајем 18. века.
У време мира Шајкашки батаљон је контролисао општу безбедност на Дунаву, Тиси и Сави, где су гонили разбојнике и спречавали кријумчарење робе и новца.
Због великог поверења у српске раднике, Аустроугарска је Шајкашки батаљон користила и у ратовима против Француске у периоду од 1792. до 1815, у доба такозваних Наполеонових ратова. Шајкаши су се борили на фронтовима у Холандији, Немачкој, Италији, Пољској и Француској.
Остало је записано да је Наполеон Бонапарта, један од највећих светских војсковођа и владара, највише стрепео управо од Шајкашког батаљона. Наполеон је Шајкаше сматрао најопаснијом пешадијом и давао је француским војницима упутства да се њих нарочито чувају јер су ранија искуства показивала да Срби немају проблем ни када јуришају без пушке, односно голоруки.
Расформиран када су Срби постали прејаки
Шајкашки батаљон је 1852. године трансформисан у Тителски пешадијски батаљон, а потпуно је укинут 1873. Био је то период када је Србија обновила своју државност и стрепело се да би таква форамција у случају побуне могла да озбиљно нашкоди Аустроугарској. Неки сматрају и да је расформирање Шајкашког батаљона био увод у Аустроугарске претензије према Србији, које су се касније исказале почетком 20. века.
Традиција Шајкашког батаљона накратко је обновљена током Другог светског рата, када је једна партизанска јединица понела ово име. По ослобођењу Југославије од нациста ово име је заборављено и Војска Србије није га никада користила.
Текст који сте прочитали део је пројекта ,,Жабаљ на длану" који се реализује у сарадњи са истоименом општином.