ПРОДАЈЕ СЕ "ТИТОВА ВИЛА" НА ПАЛИЋУ ВРЕДНА 800.000 ЕВРА: Историјат овог суботичког експоната ће ВАС одушевити
Коненова вила на Палићу, позната и као Титова вила, у самом срцу Палића, оглашена је на продају и то за 800.000 евра.
Коненова вила, ушушкана међу дрворедима Сплитске алеје, реституцијом је враћена наследицима породице Конен, некадашњим индустријалцима и велепоседницима, који како сазнајемо не живе у нашој земљи и по правоснажности решења Агенције за реституцију одлучили су да је продају. Вила је деценијама уназад била у раљама бирократије, те је, препуштена зубу времена, и неопходна јој је озбиљна реконструкција.
Вила Конен, припадала је једном од тада најбогатијих Суботичана Вилхема Конена, сувласника кланице "Конен и Хартман". Изграђена је 1900. године по пројекту Ференца Рајла, а за разлику од других вила које су имале и економски део са воћњаком и виноградом, из куће је направљен тениски терен.
ГРАД КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО ВИШЕ ОД 200 НАЗИВА: Знате ли како се Суботица пре звала?
ЛЕПОТА СЕВЕРА ОБНОВИЛА СВОЈЕ "КОРЕНЕ": Суботица рестаурирала споменике културолошког и друштвеног значаја
СУБОТИЧАНЕ ДОЧЕКАЛО НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Сломљене гране, почупано дрвеће и оштећени аутомобили
- У којој је мери Рајхл утицао на власника или обрнуто не можемо знати, али је сигурно да овај објекат представља још један његов експеримент у тражењу својственог израза у архитектури. Рајхл је прихватио централну локацију виле на парцели, окренуо је према зеленилу шуме и формирао украсну предбашту „за показивање” али је уместо воћњака и винограда иза виле поставио тениски терен - наводи се у објашњењу Међуопштинског завода за заштиту споменика културе. - Прихватио је и централну организацију виле око трпезарије која је са тремовима чинила језгро породичног и друштвеног живота, место сусретања и преплитања живота у затвореном простору и природи. Око трпезарије су биле груписане све остале просторије. Бочно се приступало у гостинску и спаваћу собу, која је имала директну везу са купатилом и заходом. За разлику од свих претходних решења на Палићу, ове просторије је архитекта померао и ставио у најбољи, функционални међуоднос. Ма колико да су претходне виле одавале утисак луксуза, питање санитарног чвора остајало је нерешено. У Коненовој вили су се ове просторије први пут појавиле. - како наводи портал Subotica.com.
Наглашени забати централно постављених тремова указују на функционално најважнији простор виле. У тој игри са стиловима, масама и облицима, а у жељи да се асиметрија виле што више нагласи, истакао је бочни торањ, који је искључиво декоративни елемент. У обликовању фасада није прихватио владајући "швајцарски стил" али га није ни одбацио у потпуности. Применио је дрвени дворишни трем и декоративни бондрук по угледу на швајцарске виле, али је у обликовање ових елемената увео вијугаву сецесијску линију. Рајхл је инспирацију налазио како у сецесији, тако и у бароку и еклектици.
Почетком века је изграђено тек неколико вила са сецесијским карактеристикама, али ниједна будућа није успела да надмаши Коненову вилу ни у организацији простора, нити у обликовању.
Породица Конен је током Другог светског рата доживела судбину многих својих сународника Јевреја, а комунистичка власт је 1946. године конфисковала је сву имовину због наводне сарадње Вилхема Конена млађег са окупатором, иако је био антифашиста и помагао Народноослободилачки покрет. Био је чак и у немачком и мађарском заробљеништву као официр Војске Краљевине Југославије. После рата је осуђен као "народни непријатељ". Чак два пута је избегао смртну казну, а иза решетака је провео више од две године, током којих му је одузета имовина.
Раскошна вила на Палићу је национализована и власништво државе. У њој је 1963. године једном преспавао Јосип Броз и од тада је зову и Титова вила. Добрица Ћосић је у њој писао "Корене", а ту су боравили и Оскар Давичо, Антоније Исаковић, Милан Коњовић...
Вилим Конен Млађи рехабилитован је 2013. године, што је дало основ потомцима да од државе траже поврат одузете имовине, па и виле на Палићу.
Више вести о Суботици можете погледати ОВДЕ.