РАДИОНИЦА ЕКОТИСАК - Визуелно осликавање одговор Новосађана на питања о климатским променама
У Културној станици Свилара у Новом Саду одржана је трећа по реду радионица у оквиру пројекта ЕкОтисак, чија тема су били храна, прехрамбене навике и климатске промене.
Током три и по сата активног, колаборативног рада, публика и стручњаци позвани да се укључе у дискусију и интерактивни део програма бавили су се питањима угљеничког отиска прехрамбене индустрије, утицајем климатских промена на производњу хране, навикама грађана у исхрани и решењима како смањити прехрамбени отпад. Радионицу су водили др Јасна Мастиловић са Института за прехрамбене технологије из Новог Сада, заједно са својим тимом и Жељко Митковски, менаџер пројекта Спасимо храну Фондације Ана и Владе Дивац.
НА ОТВОРЕНОМ ИНСПИРАТИВНА РАДИОНИЦА ЗА СЕНИОРЕ: Викенд уличне уметности на Врачару од 2. до 4. октобра
ПОЧЕЛА ИЗГРАДЊА СПОРТСКОГ КОМПЛЕКСА У ФУТОГУ Вучевић: То је велика ствар и за цео Нови Сад
"РАДИМО НА КВАЛИТЕТНИЈЕМ ЖИВОТУ НОВОСАЂАНА" Милош Вучевић најавио важне пројекте за Нови Сад (ФОТО)
– Данас само разговарали о утицају исхране на климатске промене, односно о односу исхране и климатских промена. Разговарали смо и о томе како наша исхрана утиче на климатске промене, односно колико се кроз ланац исхране ствара гасова стаклене баште и колики угљенични отисак остаје, односно колико доприносимо глобалном загревању и генерално климатским променама – напомиње др Јасна Мастиловић.
- Осврнули смо се на све ефекте климатских промена, посебно на оне у пољопривреди и производњи хране са различитих аспеката, оних који се тичу смањења приноса различитих култура кроз ефекте климатских промена, као и променама у екосистему који доприноси развоју штетних организама који смањују приносе и утичу на безбедност и квалитет пољопривредних производа – истакла је Мастиловић.
На радионици је било разговора и о законском оквиру опорезивања донација хране и о системским покушајима да вишкови хране заврше код оних којима су најпотребнији. За сам крај је осмишљен низ задатака посвећених прехрамбеном отпаду и ономе што ми као појединци можемо да урадимо на том путу.
Овом приликом представљен је мобилни ЕкОтисак пункт осмишљен са циљем да визуелно ослика и забележи одговоре грађана на неке од питања у вези за навикама појединаца када је реч о климатским променама. Испред Културне станице Свилара, грађани су имали прилике да кроз попуњавање анкете освесте своје свакодневне навике и начине на које се оне рефлектују на угљенични отисак, као својеврсни траг који свако од нас оставља на планети. На који начин грађани користе апарате у домацинству, да ли су штедљиви када је реч о количини хране коју конзумирају?
Ово су само нека од питања на која су грађани могли да одговоре.
Пројекат ЕкОтисак посвећен је климатским изазовима кроз спој уметности и науке. Центар за промоцију науке осмишљава нове начине информисања јавности и укључује и саме грађане у научна истраживања, у сарадњи са Филозофским факултетом и Академијом уметности Универзитета у Новом Саду, као и са организацијом Зелени Сад.