РЕЦЕПТ ИЗ НОВОГ САДА ИНСПИРИШЕ ГРАДОВЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Мрежа културних станица освојила титулу Европске престонице културе
Како истиче Виолета Ђерковић развој Мреже културних станица, које се налазе у деловима града измештеним из центра, пружа могућност свим становницима тих делова града и приградских насеља да се укључе у културни живот.
Добро познате свим Новосађанима, Културне станице настале су из истоименог пројекта из Апликационе књиге којом је Нови Сад освојио титулу Европске престонице културе.
Градоначелник поново упутио апел о безбедности на пругама: "НИКО НИЈЕ БРЖИ ОД ВОЗА!"
НОВИ САД УКЛОНИО СВЕ РАДИОАКТИВНЕ ГРОМОБРАНЕ Раденовић: Постављени нови уређаји, у екологију уложено чак две и по милијарде
"ПАЈТИЋ У ПРВИ ПЛАН ГУРА СВОЈЕ ПОЛИТИЧКЕ КАСКАДЕРЕ" Огласио се Ђорђе Тодоров из Центра за друштвену стабилност
Како објашњава координаторка Мреже културних станица Виолета Ђерковић, идеја је била да се култура измести из центра града у коме је традиционално сконцентрисана, односно да се на доведе до свих.
- Првобитно су биле планиране три културне станице, данас их имамо осам. То показује да је постојала стварна потреба за отварањем простора културе у деловима града који су удаљенији од центра - каже Ђерковић.
Она објашњава да начин рада Мреже културних станица подразумева размену и сарадњу између појединачних културних станица, уз постојање неких заједничких функција као што су продукција и комуникације, чиме се стварају веће програмске могућности.
- Апликације за програме се врше путем нашег мејла и сајта и на највећи број упита успевамо да одговоримо позитивно. Има случајева када су наши календари превише попуњени, али то само показује да потреба за оваквим местима итекако постоји - каже Ђерковић и истиче да је 2022. година посвећена програмима Европске престонице културе.
- Највише радујемо када до нас дођу пројекти чији су идејни покретачи и реализатори млади, спремни да самостално изведу читав процес - наводи она.
Како истиче, развој Мреже културних станица, које се налазе у деловима града измештеним из центра, пружа могућност свим становницима тих делова града и приградских насеља да се укључе у културни живот.
- Они то могу учинити као публика, што је неки основни ниво, али и као креатори и учесници културних дешавања. Ову другу опцију чешће бирају управо млади, којима је можда више од свих других потребна прилика да се креативно изразе. Ми се највише радујемо када до нас дођу пројекти чији су идејни покретачи и реализатори млади, спремни да самостално изведу читав процес - каже Ђерковић.
Како објашњава, без подршке Града овако леп пројекат не би био могућ.
- Мрежа културних станица је пројекат у потпуности финансиран и подржан од стране Града, то је 100% јавна инвестиција у погледу финансирања, дакле одговор је једноставан – без подршке и разумевања Града културне станице не би постојале - каже Ђерковић.
Нови Сад је по овоме јединствен и треба да смо поносни
Она истиче као посебно значајну чињеницу да је Град препознао виши значај Мреже културних заједница.
- Кроз развој Мреже културних станица каналишу се енергија и вредности локалних заједница која до сада нису биле препознате и која се или нису покретале, или су се расипале у недостатку начина за остварење неких идеја и снова комшијских група и заједница. Мислим да је Нови Сад у овом погледу јединствен и да на то заиста може да буде поносан. Ми смо већ сада инспирација за друге градове у Војводини и Србији који су заинтересовани за овај концепт - каже она.