СИМБОЛ ЗРЕЊАНИНА КОЈИ ЈЕ ПРЕПОЗНАТЉИВ ШИРОМ СРБИЈЕ: Обележено 200 година од отварања дворца у Ечки (ВИДЕО)
Каштел и његово непосредно окружење место су одржавања и других манифестација од значаја за насеље Ечку и град Зрењанин.
Зрењанин је највећи град у Банату и трећи највећи град Војводине иза Новог Сада и Суботице, административни је центар Средњобанатског округа, као и истоимене општине.
Лепе вести стижу из Новог Сада: 1.000 нових радних места!
ИСТОРИЈА НАЈВИШЕГ ПОЛИТИЧКОГ ОРГАНА: У Сомбору лежи културна грађевина, не само Војводине, већ свих Срба (ВИДЕО)
"Слике ове, миљенице моје, са љубављу дарујем родноме граду": Завирите у галерију Милана Коњовића у Сомбору (ВИДЕО)
Зрењанин је центар Средњег Баната и, поред Панчева, највећи град у том делу Војводине, у којем живи око 123.000 становника, од којих 83.000 у самом Зрењанину, а остали у неким од 22 насељена места.
Зрењанин се већ неколико година препознаје као средина веома погодна за инвестирање, са добрим пословним окружењем и могућностима које нуди страним инвеститорима, а потврда за то јесу не само признања међународних институција, већ и значајни уговори који се закључују на територији ове општине.
У последње три године у Зрењанину је отворено више од 5.000 нових радних места, што је за овај град јако велики успех, а за његове грађане велика вест која са собом повлачи нова радна места, нова искуства, пријатељства, познанства и бољи животни стандард.
Поред индустрије на којој се ради и која се развија без престанка, град Зрењанин, као и његови грађани могу се похвалити богатом историјом, културом, природним лепотама, рекама, ловом, риболовом, чистим градом, али и предивном архитектуром.
У граду и околини има доста културно-историјских споменика и познатих институција као што су Народни музеј, Палата Дунђерски, Позориште, Историјски архив, Библиотека, Ликовна колинија у Ечки с Галеријом и многе школе.
Од 1976. године са радом почиње и Културно-уметничко друштво "Гик Банат Пионир". Оснивачи су сундиклане и омладинске организације грађевинско-индустријског комбината "Банат". Културно-уметничко друштво данас броји око 300 чланова, који су распоређени у Извођачком, старијем дечјем, дечјем ансамблу, као и у најмлађем дечјем саставу који учи своје прве кораке и игре, Народном оркестру и певачкој групи.
Оно што одликује и што је прави симбол Зрењанина јесте дворац Каштел Ечка.
На имању властелинства Ечка, које је још давне 1781. године купио велепоседник јерменског порекла Лукач Лазар, његов син, трговац Агоштон Лазар, подигао је 1820. године дворац у класичном стилу. На свечаном отварању дворца, 29. августа, бројне званице одушевио је, умећем на клавиру, деветогодишњи вундеркинд и потоњи славни композитор Франц Лист. Том догађају присуствовао је и чувени гроф Естерхази, тада један од најпознатијих и најбогатијих властелина Угарске.
Свечаност је трајала три дана, од 27-29. августа. Била је то до тада невиђена светковина о којој се причало широм Угарске. Уређивао се сваки кутак села, дотеривале су се куће и чистила дворишта и улице, обликовали дрвореди и припремали славолуци. Главни кувар је за ту прилику доведен из Беча. Кочије и коњи су блистали за дочек 300 угледних званица из Беча и Будимпеште.
Уочи последњег дана свечаности, приређена је свечана бакљада, да би ујутру црквена звона позвала становнике Ечке на прославу и освећење дворца. После свечаног ручка, за господу је приређен лов, а за даме вожња гондолама по великом језеру и Бегеју. Врхунац свечаности је био ечански бал који је личио на чаролију - дивне дамске тоалете, раскошне униформе и разнобојне бенгалске ватре дуж многобројних стаза у парку.
У каснијим деценијама гости Каштела и околних ловишта били су и Листов имењак, аустријски надвојвода Фердинанд, са супругом Софијом, и Петар Први Карађорђевић, пре ступања на српски престо. У Ечки се водио прави монденски живот, праћен баловима, надметањима у мачевању, стреличарству, лову.
Ревитализовани Каштел данас је луксузни угоститељски објекат, у мирном окружењу пространог уређеног парка којим доминирају велика фонтана, споменик Светом Хуберту, заштитнику ловаца, и скулптура "Девојка са птицом".
Дворац располаже са 38 соба и 7 апартмана, које су мешавина модерног и средњевековног дизајна, пружајући гостима фину атмосферу, мир и поглед на велелепни парк који окружује целокупно здање и који је већ деценијама стециште ликовних уметника, акварелиста, који се окупљају у оквиру Уметничке колоније "Ечка".
Каштел и његово непосредно окружење место су одржавања и других манифестација од значаја за насеље Ечку и град Зрењанин.
Дворац је проглашен за споменик културе 2001. године. Од 2004. године у приватном је власништву компаније "Универзал" из Београда. Уз сагласност Завода за заштиту споменика културе Зрењанин, дограђено је ново крило иза старог, које је омогућило боље функционисање хотела.
ГРАД КОЈИ ОДИШЕ ИСТОРИЈОМ И ТРАДИЦИЈОМ: Завирите у Сомбор, општину која чува и поноси се својим пореклом (ВИДЕО)
АРХИТЕКТУРА КОЈА ЧУВА ТРАДИЦИЈУ: Сомбор је град у Војводини који мами туристе својим грађевинама (ФОТО)
ТРЕЋИ НАЈВЕЋИ ГРАД У ВОЈВОДИНИ: Добродошли у Зрењанин, у магични град на острву три реке
Здрава околина и туристички центар Баната: Панчевци добијају нову друштвену средину, бољу и квалитетнију! (ВИДЕО)
ОПШТИНА У КОЈОЈ СУ ГРАЂАНИ ПРИОРИТЕТ: Панчевци добијају ново осветљење, путеве и аутобусе (ВИДЕО)