Спој католичанства и православља: Ово је прича о немерљивом верском богатству Нове Црње (ФОТО)
Јединствена појава у Србији, да на тако малој површини постоји толики број богомоља и то старих по неколико стотина година
Општина Нова Црња, смештена у богатим равницама североисточног Баната, поноси се бројним црквама и катедралама, а неке од њих одолевају зубу времена и ратовима, па поносно стоје и преко сто година.
ОВДЕ СЕ СРЕЋУ ПРАВОСЛАВЉЕ И КАТОЛИЧАНСТВО: Прича о највећем духовном богатству Жабља (ФОТО)
Спој Србије и Холандије у срцу Војводине: Ово је прича о ветрењачи у Равном селу (ФОТО)
Православна црква Светог Великомученика Прокопија налази се у Српској Црњи, а о времену градње постоји недоумица. Према једној верзији, сазидан је 1775. године, али запис у картуши испод царских двери, пронађен приликом обнове цркве 1892., говори да је црква подигнута 1788. године.
Иконостас је настао у различитом временском раздобљу- старији део је дело мајстора прелазног периода из 1788. године, а млађи је рад Ђуре Јакшића из 1853. године. Богородичин трон, Архијерејски трон, Певнице и група од неколико рипида, такође је радио Ђура Јакшић- најзначајнији сликар српског романтизма. Иако припадају његовим раним радовима у којим је осетна тенденција да се постигне сличност са иконама Константина Данила, црњанске иконе значајне су међу малобројним Јакшићевим делима из области црквеног сликарства.
Завод за заштиту споменика културе Зрењанин урадио је конзерваторско рестаураторски пројекат за реконструкцију фасаде цркве 2011. године. Радови на обнови западне фасаде и торња звоника завршени су током исте године. Занимљиво је напоменути да је форма капе звоник измењена и враћена у облик какав је био у 19. веку.
Црква посвећена Светом Димитрију, налази се на периферији Александрова, од 1818. године и има статус споменика културе од великог значаја.
Саграђена је као једнобродна грађевина, са полукружном олтарском апсидом и певничким просторима, споља правоугаоним а изнутра полукружним. Засведена је полуобличастим сводом, док масивни звоник са галеријом надвисује западно прочеље фланкиран забатом искошених линија. Главни портал је наглашен пиластрима који га уоквирују. Поље изнад улаза је украшено сликаном представом патрона храма. Вертикална подела подужних зидова фасаде постигнута је плитким пиластрима, између којих су смештени полукружно завршени прозорски отвори.
Овај КРСТ се указује само ЈЕДНОМ годишње - право чудо природе! (ФОТО)
Из суботичке цркве Вазнесења пренета је 1910. године иконостасна преграда, изрезана и осликана 1766. године. Преостале иконе апостола Петра и Павла данас се чувају у Галерији Матице српске у Новом Саду.
Римокатолички жупни уред Света Агата, девица и мученица налази се у Новој Црњи. Село је основано 1829. године и одмах добило ранг жупе, који је додијелио бискуп чанадски. Властелинство су имале обитељи Зсомболиаи, Јановаи и Цеконицс. Прва црква је посвећена 20. августа 1826. Садашња црква је изграђена о трошку властелина између 1841. и 1844. Жупна заједница је између 2010. и 2011. скроз обновила цркву.
Српска православна црква Светог Николе у Радојеву подигнута је 1841. године како сведоче архивска документа сачувана у цркви. Црква по основној концепцији припада типу једнобродне класицистичке грађевине са звоником на западној страни и апсидом на источној.
Конструктивни склоп чине масивни ободни зидови и полукружни луци који носе сферне сводове. Унутрашњост цркве је луковима подељена на олтарски простор, два средишња травеја наоса и припрату. Простор хора на западном делу брода је подигнут на два стуба и ограђен је масивном зиданом оградом.
Храм Светог Василија Острошког налази се у насељу Војвода Степа. Прва архијерејска посета колонији Војвода Степа била 19. априла 1931. године када је епископ др Георгије Летић осветио звоно за храм. 12. маја (29. априла) 1937. године, после свете Литургије извршено је на најсвечанији начин освећење камена темељца за подизање Светог храма у Војвода Степи. Свети Храм носи карактер српско – византијског стила. 1988. до 1989. године извршена је комплетна адаптација храма. Уведена је струја које до тад није било, саниран је кров на храму и комплетна унутрашња и спољна фасада, док је 2004. године пресечена влага на храму.
Католичке цркве Свети Урбан у Радојеву, Светог Јосипа, заручника Блажене Дјевице Марије у Српској Црњи, православна црква Свете Тројице у Тоби, такође се убрајају у верске бисере ове мале општине и није случајно што мами вернике и туристе из свих крајева да их посете.