СРПСКА АТИНА: Упознајте један од најлепших градова наше земље
Импозантан град културе и туризма на Дунаву, на обронцима Фрушке Горе, Нови Сад, из године у годину све више цвета.
Град који пружа руке свима који желе да уживају у разноликости, уметности и уљудности. Представља раскршће најважнијих европских путева, друмских и железничких, што значајно доприноси индустријском, културном и привредном развитку града. Данас је савршен спој историје и будућности, традиционалног и савременог начина живота.
Оно чиме град данас може да се похвали јесте огроман туристички потенцијал, универзитетско жариште са 10 факултета, многобројни приватни факултети и стручне школе, културне манифестације које привлаче људе са свих меридијана, бајковити паркови и купалишта.
ВУЧЕВИЋ: Нови Сад сваким даном постаје град о којем смо некад давно само могли да сањамо
“Градско зеленило” и студенти до краја сушног периода заливају дрвеће, траву и цвеће у целом Новом Саду
УРУЧЕНИ КЉУЧЕВИ ЗА 274 СТАНА ПРИПАДНИЦИМА СНАГА БЕЗБЕДНОСТИ "Поносан сам на оно што је држава Србија урадила заједно са Градом Новим Садом"
Кренимо од историјског наслеђа и богатства који осликавају град у најбољем светлу, а то су Дунав и Петроварадинска тврђава. Управо заједно чине нераскидиву савршену целину.
Петроварадинска тврђава, смештена на каменитом брду изнад Дунава, је једна од највећих и најочуванијих тврђава у Европи, грађена у барокном војном стилу. Испод ње се налазе војне просторије и дугачки ходници у чак 4 нивоа (око 16км дужине), изграђена како би се војска заштитила од непријатеља и могла да живи у њима. Тврђава је позната по тзв. „пијаном сату“ чија мала казаљка показује минуте, а велика сате, како би лађари и из далека по лошем времену могли да виде колико је сати. Сат је поклон за град од царице Марије Терезије. Данас се на Тврђави одржавају многобројне манифестације као што су „EXIT“ музички фестивал, познат широм света.
Највиши органи Аутономне покрајине Војводина смештени су у згради Бановине коју популарно зову „Мермерна лепотица“ и „Лађа на Дунаву“ јер јој фасаду краси мермерни камен са острва Брач. То је једна од најмонументалнијих грађевина савременог доба, изграђена 1939.године.
Новосађани се посебно поносе језгром града који краси Трг слободе, настао у 18.веку. У средишту се налази споменик Светозару Милетићу, а на западној страни Градска кућа са упечатљивим јонским и коринтским стубовима, копија градске куће у Грацу. На супротној страни Градске куће налази се католичка црква Име Маријино, а ту је и Хотел Војводина, зграда прво наменски изграђена за хотел још 1854.године.
Разлог због ког кажемо да је Нови Сад прави европски културни центар јесте институција која је најстарија ове врсте у Србији, а то је Српско народно позориште, основано 1861. године. Од Трга слободе, на ком се најчешће окупљају новосађани, али и туристи, протеже се једна од најстаријих градских улица – Змај Јовина улица. Мештани су је називали „Магазински сокак“ због мноштва занатских и трговинских радњи. На крају улице налази се бронзани споменик Јовану Јовановићу Змају, дечијем песнику.
Још једна од најстаријих улица у граду јесте Дунавска улица са добро познатим Дунавским парком. Ту се налазе Музеј Војводине и Историјски музеј. У Дунавском парку и данас живе познати српски песници. Новосађани су се потрудили да се не забораве, изградивши споменике и бисте Ђури Јакшићу, Мирославу Антићу и Бранку Радичевићу.
Иако је град веома жив дању, исто тако живи и ноћу. Мноштво клубова, кафића, ресторана и сплавова чини град идеалним местом за проводе и прославе до раних јутарњих часова. Љубитељи националних кухиња имају широк спектар ресторана, од домаћих и рибљих све до француских, кинеских и индијских.
Пројекат је финансиран из буџета Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.