СУБОТИЦА И ОКОЛНЕ ИМАЈУ НОВУ ОПРЕМУ: Циљ је ефикасније решавање отпада
Нова опрема ускоро на улицама Суботице.
Суботица и шест околних општина – Бачка Топола, Мали Иђош, Сента, Чока, Кањижа и Нови Кнежевац, добиле су 25 камиона за одвожење отпада до Регионалне депоније у Бикову. Набавку опреме вредне скоро три милиона евра финансирало је Министарство жаштите животне средине а подели је присуствовала министарка Ирена Вујовић.
У питању су већи и мањи камиони смећари са потисном плочом и аутоподизачи за контејнере, који ће решити проблем депоновање смећа на прописаним и непрописаним локацијама на северу Бачке и Баната. Тиме ће створити услови за адекватан рад Регионалне депоније као здравију животну средину за 260 хиљада људи из ове регије.
СУБОТИЧАНИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ове улице сутра остају, због радова, без струје
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СУБОТИЧАНЕ: Поједини домови здравља радиће измењено следеће недеље
ГРАД СА ВЕЛИКОМ ЕКОЛОШКОМ СВЕШЋУ: Суботичани узели учешће у акцији "Заштитимо и очистимо суботичку шуму"
- На једном месту имамо опрему вредну скоро три милиона евра, на њу смо дуго чекали и ова слика није свакодневна. Ових 17 аутосмећара и осам подизача отићи ће у један град и шест општина и то ће значајно унапредити квалитет животне средине и управљање чврстим отпадом. Управо управљање чврстим отпадом је један од приоритета министарства и можда проблем који највише мучи грађане целе Србије – истакла је министарка Ирена Вујевић. – Регионални центар ће радити у бољем и већем капацитету захваљујући овој опреми која ће моћи адекватно да одвози комунални отпад. Следећи корак је затварање несанитарних и дивљих депонија широм ова два округа, јер је предуслов за то Регионални центар који постоји. Општиен су у претходних годину дана биле активне на конкурсима и аплицирале за мере унепређења животне средине и захваљујући тој тесној сарадњи ми данас имао резултате, како видим - наводи портал Subotica.com
Министарка је подсетила на увођење апликације за пријаву еколошких проблема и за десетак дана стигло је више од 600 пријава грађана.
- Више од половине су сметлишта и депоније. Зато апелујем на грађане да пријаве проблем а ми ћемо са представницима јединица локалне самоуправе и инспекцијама радити на њиховом решавању и обавештавати о њиховој реализацији. Екологија је заједничка борба свих нас – поручила је министарка.
Када је реч о Суботици, било је речи и о затварању Градске депоније и усмеравању отпада на Регионалну депонију.
- Суботици је припало седам комиона великог капацитета отпада, један камион мање носивости и два аутоподизача контејнера. Тиме бисмо заокружили све оно што смо започели још 2012. потписивањем уговора о изградњи и опремању Регионалне депоније у коју је уложено 24 милиона евра – истакао је градоначелник Стеван Бакић, захваливши се свима који су дали свој допринос целом овом процесу. - Данашњим даном велике депоније које заузимају огромну површину одлазе у историју. Управљање отпадом ће бити у интересу 260 хиљада људи из ове регије. Ово је један од многих потеза у низу успешне екололошке политике коју води Република Србија на челу са председником Александром Вучићем, а Град Суботица и друге општине наши партнери наставиће да подржавају ту политику.
Видео нове опреме и вести о Суботици можете погледати ОВДЕ.