Сваки пети родитељ не плаћа алиментацију, а када их бивши партнер тужи, УРАДЕ ЈОШ ТУЖНИЈУ СТВАР!
У Основном суду годишње 1.300 предмета,а родитељи се често задужују да подмире дуг.
Због неплаћања алиментације родитељи често заврше на суду, а у Основном суду у Суботици годишње се обради око 1.300 предмета који се тичу повреде породичног права. Процењује се да више од 20 одсто разведених родитеља избегава ту обавезу према сопственом детету.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ Лончар: У Србији још пет нових случајева корона вируса, нема животно угрожених
ТАЧНО ЈЕ, СУНЦЕ УБИЈА ВИРУСЕ: Да ли спас у ширењу заразе короне лежи у топлијем времену?
"Откуд мени КОРОНА, пијем по ДВА КИЛА РАКИЈЕ ДНЕВНО" Реакција овог чиче је ПОБЕДА ДАНА (ВИДЕО)
- Предмети нису нимало лаки, јер често имамо немаштину и код једног и код другог родитеља, а у самом почетку нису свесни проблема који их чекају када се подели породица. Родитељи који треба да плаћају алиментацију, поготово када је тек развод кренуо и када су сви веома огорчени на дугу страну, некако увек то тумаче као - нећу ја њој да дам те паре. То се доживљава као да је дао мајци а не да је то потреба детета - објашњава Розалија Тумбас, председница Основног суда у Суботици.
- Имамо проблема и када је реч о повећању или смањењу износа алиментације. Велики проблем је и када видимо да родитељи немају од чега да плаћају, да нису способни да зараде, а детету треба. Важно је да напоменемо да имамо бесплатну правну помоћ и наши сарадници пишу тужбе и помажу странкама. Настојимо да те предмете решавамо приоритетно и да се износ који странке плаћају не гомила.
ИЗДРЖАВАЊЕ
Плаћа се издржавање деце, затим супружника, али је и обавеза деце према родитељима.
Они који треба да примају издржавање често одустају од остваривања својих права и зато ова проблематика мора да буде видљивија.
О овој проблематици говорило се и на округлом столу "Недавање издржавања и друштвена солидарност", који је организовао Покрајински заштитник грађана.
- Дешавају се проблеми када не само што давалац издржавања не жели да плаћа, већ се дешава да није запослен и да нема од чега, или пак живи у иностранству. Зато треба да имамо системско решење, које би било пандан Фонду солидарности. Он се у неким земљама зове Алиментациони фонд - објашњава др Зоран Павловић, покрајински омбудсман.
- Међутим, деца, стари и супружници којима је та помоћ потребна не могу да чекају да се донесе нови грађански законик, већ морамо да користимо механизме које сада имамо.
Због неплаћања алиментације за троје деце, Суботичана Д. К. тужила је свог бившег супруга, који је одлуком суда био у обавези да њој и деци исплати више од 200.000 динара.
- Нисам имала друго решење сем да наша права тражим путем суда. Како није запослен, његов је отац, пензионер, подигао кеш-кредит и исплатио износ, да мој бивши муж не би завршио у затвору - прича нам Суботичанка.
- Цео процес је био веома мучан за све нас. Тачно је да је он деци повремено куповао јакне или телефоне, како је када зарадио, деца су срећна због тога али то није довољно. Они су школарци и сваког дана им треба.