Градоначелник НС о улагањима у градску инфраструктуру: У Нови Сад ушло 330 милиона евра, отворено 8.500 радних места
Град Нови Сад улаже значајна средства за инфраструктурно опремање индустријских зона
Градоначелник Новог Сада, Милан Ђурић, рекао је, у разговору за Дневник, да је Скупштина Града донела Одлуку о изради измена и допуна Просторног плана Града Новог Сада, односно, локалитета Радне зоне у Каћу, јужно од Зрењанинског пута.
Министар Вучевић на отварању реконструисане зграде Радничког универзитета у Новом Саду
ЗА ОБРАЗОВАЊЕ У НОВОМ САДУ МИЛИЈАРДА ВИШЕ НЕГО У 2022 Градоначелник Ђурић: Школа на Југовићеву креће са радом 2025. године, 'Милош Црњански' имаће 12.000 квадрата (ФОТО)
ГРАДОНАЧЕЛНИК МИЛАН ЂУРИЋ НАГРАДИО најбоље полицајце и инспекторе: Признање за храброст и пожртвованост
- То је локалитет у ком већ послују нека од великих имена, а наш циљ је да површину у овој радној зони попунимо до последњег квадрата. Морам истаћи да Радна зона у Каћу представља значајан просторни потенцијал за развој пословних садржаја значајних не само за Каћ, него за читав Нови Сад, али и шире. Примарни циљ јесте дефинисање нових површина намењених пословању, а у складу са потребама корисника и стратешким опредељењем Града за развој ових садржаја на предметном локалитету. Укључујући и зоне планиране за пословање са северне стране Државног пута ИБ-12 које су делимично реализоване, подручје обухваћено овом одлуком чини један значајан простор планиране радне зоне која се логично наставља на зоне пословања улазних праваца у северном делу грађевинског подручја Новог Сада - казао је Ђурић.
Истиче да простор који је обухваћен одлуком представља површину од чак 129,47 хектара.
- Ово је зона са великим потенцијалом и влада заиста велико интересовање компанија, које ће, уверен сам, и одлучити се да своје производне погоне и складишта граде баш у овој зони. Укупна површина Радне зоне Каћ износи 190,47 хектара, а у овој зони, поред других великих имена, послује и чувени немачки гигант Континентал аутомотив Србија у фабрици површине чак 30.000 м2 - истиче градоначелник насјвећег војвођанског града и додаје да је непосредно поред већ изграђене фабрике, Континентал купио додатне површине земљишта ради будућег планираног проширења.
Одговарајући на питање колико је Град Нови Сад до сада уложио у инфраструктуру како би привукао инвеститоре Ђурић истиче да је уложено много, али да се не ради само о izdvojenimmfinansijskimsredstvima.
- Далеко теже и вредније било је да потпуно промените слику земље, слику града, да уредите и подигнете ниво привредног и пословног амбијента. Земља, а и наш град у великој мери, до 2012. године, објављивао је само имена затворених фабрика, а не новоотворених. Највећим гигантима који су пословали деценијама, у том периоду стављани су катанци на капију фабрика. Ми смо од 2012. године, а ту наравно мислим пре свега на мог претходника, пријатеља и колегу, садашњег министра Милоша Вучевића, уложили много, много напора да би данас наш град био један од најразвијених градова када је у питању инвестициона мапа света. Дани и ноћи рада, преговора, лобирања, стварања пословног и привредног амбијента, да би се развили индустријску зону по зону, да би отворили фабрику по фабрику. Почели смо од Севера 4, где данас послује неколико фабрика попут јапанског "Нидека", аустријског "БМТС", америчког "Леар", швајцарског "Barry Callebaut". Британски "Аптив" послује у радној зони Север 2, а како сам већ рекао, у радну зону Каћ ускоро нам стиже и кинески гигант "Лианбо". Према прелиминарним подацима, досадашња инвестициона улагања страних директних инвестиција износе 331.420.598,44 евра, са бројем запослених од 8.440 радника, а у плану за наредни период су улагања у износу од још око 369.000.000 евра и отварање 1235 нових радних места - каже Ђурић.
Град Нови Сад улаже значајна средства за инфраструктурно опремање индустријских зона, ради стварања повољног инвестиционог амбијента за домаће и стране директне инвестиције.
- У претходних неколико година Град Нови Сад је из градског буџета издвојио значајна средства за изградњу комуналне и саобраћајне инфраструктуре, што је и представљало први предуслов за развој индустријске зоне. До сада је уложено чак 1,4 милијарди динара, а имамо и велике планове за будућност. Како би наставили даље ширење радне зоне, Град ће нужно морати да издваја средства и улаже у даље опремање овог простора. Без комуналне и саобраћајне инфраструктуре нема ни развоја индустријске зоне, тако да нам је то један од примарних циљева када су у питању наша даља улагања. Развој зона у којима послују гиганти, који запошљавају велики број радника, Граду значи далеко више у односу на уложена средства - каже градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и додаје:
- У том смислу, у периоду од 2012. до 2023. године за инфраструктурно опремање радних зона уложено је преко 5,7 милијарди динара. Тренд улагања у индустријске зоне наставиће се и у наредном периоду. Чињеница да је у буџету Града за 2024. годину приход од пореза на зараде предвиђен у износу од 16,6 милијарди динара, а да је 2012. године овај порез остварен у висини од 6,9 милијарди динара, као и чињеница да је у односу на исти период, данас у нашем граду запослено око 46.000 више грађана, јасно потврђују напор који је уложен претходних година и колико је данас наш град, поред тога што је једно од највећих градилишта у овом делу Европе, један и од најпрепознатљивијих градова на инвестиционој мапи света. Наставићемо да се боримо за свако ново радно место, за сваку нову инвестицију и уверен сам да ћемо и у овој години, баш како смо претходне године забележили отварање три нове фабрике, имати лепих вести и нових инвестиција.