Удружење "Иницијатива жена Инђије" бави се хуманим радом: Због њихових залагања град боље функционише
Пројекат од великог значаја
"Старост као доба живота" је пројекат који од 2004. године реализује „Иницијатива жена Инђије". Започет је скромно, са једном геронтодомаћицом и двадесетак корисника помоћи у кући.
У почетку је било подозрења од стране суграђана старијих од 65 година због тога што су услуге бесплатне. Временом је стечено поверење, а данас је ангажовано више геронтодомаћица које опслужују 120 корисника. Једном недељно са њима проведу два сата, поспреме кућу, припреме лаке оброке, иду у набавке, припреме огрев, оперу веш, набављају лекове, оверавају књижице и све друге послове за које корисници искажу потребу.
Прочитајте и:
Већини тих геронтодомаћица је ово прво радно искуство, до сада су радиле на црно или уопште нису радиле. Оне примају плату, имају здравствено и социјално осигурање.
Прошле су обуку за коришћење дефиблиратора, апарата којим се у случају срчаног удара оживљава пацијент. Овај пројекат живи захваљујући финансијској подршци општине Инђија. Општина Инђија им је донирала и бицикле како би се ове вредне жене брже и лакше кретале по терену да не губе време крећући се са једног на други крај града.
И не само то, ово удружење често прави разне могућности за своје грађане. Тако на пример, грађани Инђије могу да похађају често курс енглеског језика и то по веома повољним ценама. Курсеви трају око седам месеци, а организује се са школама страних језика које су расположене за сарадњу.
Такође, ова организација жена дала је иницијативу да се створи прва женска задруга у Војводини. Назив задруге је „Руже Срема“ са седиштем у Бешки, насељено место општине Инђија. Задруга има за циљ да подстакне и оснажени жене на економском плану како би индивидуално обављајући своју производну делатност преко задруге решиле проблем продаје и оствариле за себе додатни или једини приход.
Препознајући значај задругарства и економски интерес, жене су се удружиле како би афирмисале своје стваралаштво и на велика врата ушле у свет бизниса. Делатности задруге су из домена домаће радиности, рукотворина производње хране и пића, пољопривредне производње и сеоског туризма. Чланице су са територије целе општине и по насељеним местима успешно делују у оквиру удружења. Оснивачкој скупштини су присуствовале жене других општина које ће у нареденом период приступи задрузи тако да ће задруга обухватили територију и изван Инђије.
Тренутно задруга броји 44 чланице али је још доста жена заинтересовано за приступање.