Удружење у Бачком Петровцу које траје дуго, а сачињено је само од жена! (ФОТО)
Скупљају старинске предмете, баве се ручним радовима, учествују у хуманитарним акцијама...
Са својом активношћу, Петровачке жене су почеле још давне 1921. године, али временом је њихова делатност била неколико пута прекинута.
Верске установе које красе ову војвођанску општину (ФОТО)
У јануару 2002. године удружење је добило назив Удружење петровачких жена (УПЖ), а од 2006. регистровано је као самостална, добровољна и неполитичка организација, која броји 125 чланица. Чланице удружења у својој средини развијају разноврсне активности, којима негују традицију својих предака и унапређују словачку културу.
- Ове године прослављамо 15 година постојања, и желимо да оставимо нешто као такве. Договориле смо се да издамо књигу, још нисмо одлучиле тачан назив али бисмо представиле све активности Удружења петровачких жена од 2002. године до данас. Ми смо конкурисале за тај пројекат овде у Равноправности полова и добили смо део новца, а остатак ћемо зарадити саме - рекла је Мариа Гаспаровска, чланица Удружења петровачких жена.
Чланице Удружења петровачких жена сакупљају старинске предмете, намештај, ношње и сл., истражују словачка домаћинства и приређују тематске изложбе (божићне, ускршње, крштење детета, изложбе традиционалне словачке кухиње…).
Сваке године учествују на Словачким народним свечаностима (СНС), а често излажу и у другим срединама, где успешно презентују народну културу словачке војвођанске енклаве. Међу најзапаженије изложбе издвајамо изложбу под називом "Берба хмеља" и "Жетва у успоменама".
За сваког понешто: Манифестације које нуди Бачки Петровац (ФОТО)
- Приоритет код нас су тематске изложбе. Од почетка до сада смо организовале више од 50 изложби. Била је жетва, брање хмеља, конопља, берба кукуруза, традиција наших ношњи, како се праве ношње, шта се ради за време хладних зимских вечери и тако даље. Има много интересантњих тема које волимо да прикажемо - рекла је Мариа.
Петровачке жене се баве и ручним радовима, са којима се презентују на разним продајним изложбама, вашарима, базарима и сајмовима. Сваког послеђег петка у месецу праве колаче и пециво и на тај начин доприносе свом Удружењу.
- Ове године смо кренуле да се бавимо неким новим акривностима које нисмо до сада. Неколико година већ имамо дан отворених врата и тада правимо колаче, а сваког последњег петка у месецу правимо пециво и колаче и тако зарађујемо новац. Сада имамо и новост, правимо и свадбарски купус, то је наш специјалитет у њему има много меса, а мало купуса. То је укусно и добро и сви га воле - говори Мариа.
Ово је ЈЕДИНИ професионални словачки театар у Србији, а ево у ком граду се налази!
Од скоро су почеле да праве специјалитет који се назива "Пирохе".
- Пирохе су слатки специјалитет који смо од скоро почеле да правимо. То је тестенина, али не као резанци него се развије тесто, па се стави пекмез од шљива, који исто правимо саме и одозго тесто. Подели се на четири дела и онда се стави у врелу воду. Када се извади из воде, преко тога се поспе мак - објашњава Мариа.
Организују и предавања из разних области (медицине, екологије, педагогије, психологије, пољопривреде и сл.) и на тај начин омогућују неформалну едукацију жена.
У својој средини, али и шире, узимају учешће у бројним хуманитарним акцијама. Организују сакупљање новца и одеће за болесне и немоћне, као и за децу са посебним потребама.
Место где млади радо проводе своје време - словачка гимназија “Јан Колар” у Бачком Петровцу
Удружење петровачких жена је подстакло више од сто еколошких акција, као што су сређивање паркова, зелених површина, гробља, околине зграде Месне заједнице и Матице словачке, најстарије куће у Бачком Петровцу.
Њихова богата и разноврсна делатност је подстакла оснивање многих удружења жена у другим словачким срединама.