УЛАГАЊЕ СЕ ИСПЛАТИЛО: Нови Сад једина европска престоница културе овенчана са две престижне награде
После признања за најбољи европски тренд бренд у области културе, Нови Сад је добио још једну награду – "Мелина Меркури" која се додељује најуспешнијим Европским престоницама културе, саопштено је из фондације "Нови Сад – Европска престоница културе".
Панел експерата Европске комисије 2019. године је оценио Нови Сад као једну од најбољих Европских престоница културе у припремној фази, те је сада након трећег контролног извештаја дао препоруку да Српска Атина добије ово престижно признање, вредно 1,5 милиона евра.
- Програм и његова европска димензија веома су снажни, те закључујемо да тим добро разуме концепт Европске престонице културеСа задовољством издвајамо велики број међународних сарадњи у оквиру програма и изузетан труд за развој публике - наводи се у извештају стручњака Европске комисије.
Крах барикада креће из Новог Сада: Опозиција жели да искористи протестанте и онда их остави на цедилу
ШОКАНТНА СЛИКА СТИГЛА ИЗ НОВОГ САДА: "Праве мушкарчине" се возале тротинетом по граду, успут ШУТИРАЛИ ЉУДЕ? (ФОТО)
НОВИ САД ПОСТАЈЕ "ЗЕЛЕНИ ГРАД": У последњих 10 година у заштиту животне средине уложено 2,5 МИЛИЈАРДИ ДИНАРА
Титула европске престонице културе коју је Нови Сад са поносом понео, представља и велику развојну шансу. Попут и претходне титуле Омладинске престонице Европе (ОПЕНС), и ова манифестација проглашена је пројектом од националног значаја, пошто обе титуле превазилазе локални карактер и утичу на имиџ не само војвођанске престонице, већ и целе Србије.
Немања Миленковић, директор Фондације "Нови Сад – Европска престоница културе", истиче да су им "у ове четири године рада три реномирана европска жирија доделила признања у области културе".
- Многи градови у Европи нису имали ту част да буду овенчани оваквим наградама и пре титуларне године. За разлику од самих почетака, суштина титуле Европске престонице културе је да то не могу да буду Париз, Лондон или Беч, већ они градови који имају потенцијал или желе да културу ставе на прво место – наводи он.
Као пример Миленовић истиче да су издвајања из градског буџета за културу изнад девет одсто, што је, како каже, на нивоу високог европског просека.
- Много је улагано и зато нам се овако враћа. Сада је само важно да се издвајања културу не смање након године Европске престонице. Уосталом, на латинском култус значи гајити, и само ако културу гајимо она ће нам овако узвраћати – напомиње Миленковић.
У свему томе, додаје, имали су велики подршку Града Новог Сада и градоначелника Милоша Вучевића.
- Градоначелник је неко ко је веровао у наш рад на самом почетку, пре него што је ишта постигнуто. Требало је храбрости да, малтене, зауставите део града, жилу куцавицу да би се слушали Моцарт или Шостакович – истиче Миленковић.
С друге стране, градоначелник Вучевић сматра да су доделили награде пре свега допринели људи који воде пројетакт "Европска престоница културе", људи из фондације Градског секретаријата односно Управе за културу, али и велики број људи по различитим организацијама, свако на свој начин.
- Ово је добар увод у 2022. годину када нас очекује да будемо званична престоница Европске културе. Поред престижне титуле, то доноси и један новчани фонд који није безначајан, око милион и по евра. Толико пара ће дакле бити више за нашу културу. То је нешто што ће се даље пласирати баш на ту област и на културне раднике. Ова победа је победа свих Новосађана – рекао је Вучевић.
Иначе, награда "Мелина Меркури", названа по бившој грчкој министарки културе и чувеној глумици, која се сматра и најзаслужнијом за покретање пројекта ЕПК, у Нови Сад стиже после завршног контролног извештаја тима експерата који је одржан пре месец дана, а на ком је тим Фондације "Нови Сад – Европска престонице културе" известио о испуњењу преузетих обавеза 2016. године, када је титула и освојена.
Подсетимо, Нови Сад је претходно постао добитник награде за најбољи културни европски тренд бренд у области културе за 2021. годину, у оквиру Награда за европске културне брендове, које су шеснаести пут додељене у Дрездену. Српска Атина је тако постала први град у овом делу Европе који је понео ту награду, с обзиром на то да су добитници до сада били из Западне Европе попут градова Париза, Минхена, Берлина, Осла и других, саопштено је из Фондације "Нови Сад – Европска престоница културе". Захваљујући Новом Саду, Србија се нашла у друштву четири западноевропске земље које су, од како се награде додељују, имале своје представнике међу добитницима – Немачке, Француске, Италије, Норвешке.