ВЕЛИКИ СИНОВИ ОЏАКА: Сјај и беда чувене породице Ертл, успон Јохана и трагична смрт Франца
Немачка породица Ертл спада међу најзаслужније за развој Оџака
Јохан Ертл спада међу најзначајније личности који су живели у војвођанском месту Оџаци. Локални становници назвали су га “Великим сином Оџака” због свега што је урадио за то војвођанско место.
ХОТЕЛ ДУНАВ СРУШЕН ЗБОГ ЛЕПЕ АНЕ: Невероватна прича из Бачке Паланке
УРБАНА ЛЕГЕНДА ИЗ БАЧКЕ ПАЛАНКЕ: Возачима се указују МРТВИ ХАЗАРИ са ГРОБЉА! (ФОТО)
Породица Ертл су такозване подунавске швабе. Доселили су се у Оџаке још у време немачке колонизације 1755. године.
Јохан Ертл је рођен у Оџацима 1882. године. Његов отац Франц бавио се производњом кудеље и са Питером Ориолтом безуспешно је покушао да 1900. отвори фабрику кудеље. Идеја му је била да направи фабрику налик оној коју је видео у Сегедину, али му то није из прве пошло за руком.
Међутим, уз савете сина Јохана Ертла 1907. коначно успева у својој намери да у Оџацима направи погон за производњу кудеље од конопље. У фабрику је уложио све што је имао како би запослио 200 радника. Његов син Јохан Ертл направио му је прорачун да само са толиком радном снагом може да се постигне озбиљна производња и да се уложено касније поврати.
Златно доба фабрике Јохана Ертла настало је 1929. године када је фабрика у тадашњој Југославији имала 880 запослених. Производња се ширила и после 1930. ту су почели да се прави и јутани теписи и свилена тканина.
Фабрика Јохана Ертла постала је највећа у Европи за производњу кудеље. Колико је ова фабрика у Оџацима била значајна вероватно најбоље сведочи чињеница да се управо ту одређивала цена кудеље за целу Европу.
Јохан Ертл је постао и посланик у парламенту Краљевине Југославије после Првог светског рата као представник немачке националне мањине у Војводини. Умро је 1922. године, а његов потомак Франц Ертл наставио је да успешно води посао.
Фабрика је радила све до Другог светског рата, а онда су је отели немачки окупатори. Франц Ертл није желео да отворено подржава нацисте, због чега је све до краја рата живео у Оџацима. Судбина му је наменила тужну смрт пошто су га 1944. мучки убили партизани који су ослободили Оџаке.
Породична кућа коју је саградио Јохан Ертл у Оџацима данас је под заштитом државе. Данас вилу Ертл користи Техничка школа из Оџака.