ШТРАНД ПОД ВОДОМ! Војводини ПРЕТИ ПОТОП?! Водостај Дунава у ОВИМ местима не слути на добро
Да ли Србију чекају сцене из Мађарске
Ниво Дунава претходних дана је растао, а док гледају вести о поплављеној Будимпешти, становници Новог Сада и других места у Војводини питају се да ли исти сценарио може очекивати и њих. Нимало оптимистично делују призори са градске плаже Штранд где само врхови сунцобрана који вире из воде говоре да је ту била плажа. С друге стране, становници Камењара, Рибарског острва и других места уз Дунав кажу да је овако сваке године.
ПРОЛЕЋЕ У ЗИМУ СЕ НАСТАВЉА! Високе температуре у Србији, али данас киша и СНЕГ на планинама
ПРОЛЕЋЕ У ЗИМУ СЕ НАСТАВЉА! Високе температуре у Србији, али данас киша и СНЕГ на планинама
ВЕРНИЦИ ДАНАС ПРАЗНУЈУ СВЕТУ МУЧЕНИЦУ ЈУЛИЈАНУ: Верује се да ако изговорите ову молитву испуниће вам се свака жеља
НЕСТАО ДРАГАН ИЗ ШАПЦА! Породица упутила АПЕЛ - ако сте га видели обавезно пријавите полицији
НЕСТАО ДРАГАН ИЗ ШАПЦА! Породица упутила АПЕЛ - ако сте га видели обавезно пријавите полицији
Поплављени сокаци на Камењару, плажа у Челареву, делови Рибарског острва, али и обала уз Бачку Паланку призори су који се протеклих дана могу видети на друштвеним мрежама.
Док грађани у коментарима наводе да је ово проблем који се понавља сваки пут када река Дунав нарасте, подаци Републичког хидрометеоролошког завода показују да је претходних дана водостај Дунава био виши и да је тренутно превазиђена граница редовне одбране од поплаве на неколико локација.
Дунав преко граница у Апатину, Бездану, Новом Саду...
Појашњења ради, редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу која је за сваки речни сектор одређена на бази резултата хидролошко-хидрауличких студија, стања насипа, угрожености брањеног подручја и друго. Најчешће, та граница се поклапа са котом ножице насипа.
Како показују подаци РХМЗ 2. јануара у 7 часова, граница редовне одбране од поплаве превазиђена је на Дунаву, а измерена на хидрометеоролошким станицама у Бездану, Апатину, Богојеву, Бачкој Паланци и Новом Саду. Такође, висок водостај је и на Тиси код Титела.
Док у суседној Мађарској бележе да је Дунав на највишем нивоу од 2013. године, као разлог се наводе веома обилне падавине у централној Европи и топљење снега у Баварској.
Водостај код Будимпеште тренутно је на 4,72 метра док је у градовима који се налазе у јужном делу Мађарске измерено 7,74 метара у Баји и 7,80 метара у Мохачу.
Таква ситуација је узроковала додатне мере опреза, а док смо пре неколико дана говорили о томе да је највећи водостај измерен код Апатина и износио је 6,17 метара, сада је он већ на 6,66 метара, а граница редовне одбране од поплаве код ове општине је 6 метара - ванредне 7,5 метара.
Водостај код Бездана је 2. јануара на 5,99 метара са границом редовне одбране од поплаве на 5 метара, а ванредне на 7 метара. Када је реч о Богојеву, ниво Дунава је 6,26 метара док је граница редовне одбране од поплаве 6 метара, а ванредне одбране 7 метара.
Код Бачке Паланке Дунав је на 5,81 метар, а граница редовне одбране од поплаве је 5,30 метара, ванредне 6,50 метара. За Нови Сад ситуација је следећа: Дунав се тренутно налази на 5,62 метара. Граница редовне одбране од поплаве код овог града је 4,50 метара, а ванредне одбране од поплаве 7 метара.
Ипак, како показују подаци РХМЗ, за сада нема изгледа да би водостај могао да пређе границу ванредне одбране од поплава, а у већини места прогнозе су такве да би требало да крене да опада.
То би се можда најбоље могло илустровати кроз бројке. Дакле, у односу на претходни дан ова река је код Бездана опала за 11 центиметара, код Апатина за 1 центиметар, код Богојева је порасла за 8 центиметара, а код Бачке Паланке и Новог Сада за чак 18 центиметара.
Ваља напоменути и да Тиса за сада не прети Тителу, односно да водостај има тенденцију стагнације иако је у односу на претходно мерење порастао за 18 центиметара.
(Србија Данас/Новости)