НОВИ САД ДОБИО НОВОГ ПРИЈАТЕЉА: Вучевић потписао Споразум о сарадњи са градоначелницом Тавернија
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и градоначелница француског града Таверни Флоранс Портели потписали су Споразум о успостављању сарадње између два града.
Догађају је између осталих присуствовао и амбасадор Француске Жан-Луј Фалкони.
Споразум подразумева да ће стране потписнице успостављати и развијати партнерске односе на основу узајамности и равноправности у сфери делатности које су од обостраног интереса и то у областима економије, привреде, културе, образовања са посебним акцентом на високо образовање, екологије, социјалне политике, областима информационих технологија, туризма и спорта.
СРПСКА АТИНА ЗА СРПСКУ СПАРТУ: Млади радикали израдили моћан графит, па оплели по Милу Ђукановићу (ВИДЕО)
Ненад је продао крмачу да плати рачуне, а сад хоће да му узму и ПОСЛЕДЊЕ ДВЕ ОВЦЕ: Тужна судбина Кикинђанина!
Ни КОРОНА, ни ПТИЧИЈИ ГРИП му не могу ништа! Српски продавац насмејао цео свет својим изумом! (ФОТО)
- Захваљујем се пријатељима из Тавернија и из целог Департмана Вал џ Оаз на уложеном труду да успоставимо овај ниво сарадње. Поносан сам што Нови Сад шири мрежу својих пријатеља у светским и европским оквирима. Данас смо потписали споразум са првом од три општине Департмана Вал џ Оаз са којима ћемо успоставити такве односе, а реч је о једној од најразвијенијих регија Француске. Нови Сад је добио новог пријатеља, а раније се то звало град побратим. Сарадња између наших институција већ постоји и то на нивоу привредних комора, универзитета и покрајинских органа. Град Нови Сад такође има комуникацију са Центром уметности у Денгиен Лебену и предложено је да одаберемо једну од седам области која би била на листи УНЕСКО, а то су гастрономија, дизајн, књижевност, музика, стари занати, дигитализација и нумеричке уметности. Потписивањем овог Споразума наши пријатељи у Новом Саду, Српској Атини и Европској престоници културе добијају снажног партнера, и настојаћемо да заједнички спроведемо пројекте у корист свих грађана. После локалних избора у Француској и избора у Србији завршићемо процес братимљења са још две општине из Департмана Вал џ Оаз - нагласио је градоначелник Вучевић и захвалио се амбасадору Француске на подршци у реализацији потписивања Споразума.
Градоначелница Флоранс Портели је и потпредседница Париске регије задужена за културу, а како је изјавила, долази као искрени пријатељ српског народа.
- Пријатељство између Србије и Француске траје дуго, а било је најснажније између 1915. и 1930. године. Град Таверни се налази близу Париза и култура је приоритет његове политике. Много радимо са Удружењем Срба у Француској, које и финансирамо, и нама је циљ да развијемо сарадњу између српских уметника у Француској и српских уметника у Србији. Такође сам председница Оркестра Париске регије који је везан за Париску филхармонију и жеља ми је да успоставимо везе са Новим Садом и на том плану - рекла је Флоранс Портели.
Она је оценила да је потписивање Споразума са Градом Новим Садом нова потврда француско-српског пријатељства.
Претходно су у новембру градоначелници Новог Сада и Куманова потписали споразум о сарадњи, на свечаности приликом обележавања 500 година од оснивања Куманова и 75 година од ослободење Куманова од фашизма у Другом светском рату.
- Ми смо једна од карика које чине добре односе Србије и Македоније. Настојања наших држава су да ово буде регион инвестиција, нових аутопутева, регион у који це се људи враћати да живе и раде. Млади овде треба да имају шансу да стварају оно што желе. Западни Балкан је наша кућа и сви заједно треба да радимо на креирању добре средине за живот свих нас - нагласио је први човек Новог Сада.
С друге стране, градоначелник Димитриевски истакао је да је Нови Сад прелеп град и да Куманово може само да користи та искуства.
- Посебно мислим на инфраструктуру. Већ смо један кружни ток у граду одрадили захваљујући идејама из Новог Сада. Могу само да честитам мом колеги Милошу, јер је врхунски менаџер и то како он ради хтели бисмо да копирамо овде - истиче градоначелник Куманова.
Политички аналитичар Бранко Радун сматра да пракса братимљења може да да добре резултате у области економске, образовне, научне и културне сарадње.
- Да ли ће тако и бити највише зависи од челних људи града и њиихове воље да ту сарадњу продубе.Тиме се свакако отварају врата сарадњи на више нивоа, мада се у пракси често дешавало да ти споразуми остану само слово на папиру. Чињеница је да је потребно да, осим политичке воље, постоје и реални предуслови да би се сарадња остварила, јер не могу, на пример, два града да сарађују на научном плану ако један има Универзитет, а други не. Зато је пример Новог Сада добар, јер су они сарадњу са Моденом, Дортмундом и Нижњи Новгородом заиста продубили и препознали обострани интерес - сматра Радун.
Управо су пре две године власти у Дортмунду, са којима је Нови Сад братски град од 1982. године, одлучиле су да једном тргу у том немачком граду доделе име војвођанске престонице, док је у Норичу 2001. године издрађен мост пријатељства "Нови Сад".
Иначе, војвођанска престоница сарадњу на економском, образовном и културном плану има са дванаест градова на три континента. Прву повељу о братимљењу Нови Сад потписао је 1974. године са италијанском градом Моденом. Уследили су споразуими са Дортмундом (Немачка), Норичем (Велика Британија), Чангчуном (Кина), Илиуполијем (Грчка), Будвом, Печујем (Мађарска), Темишваром (Румунија), Гомељем (Белорусија), Нижњи Новгородом (Руска Федерација), Толуком (Мексико) и Кумановом.
Овако је све почело
После Другог светског рата, градови у свету, на основу повеље Уједињених нација почињу да склапају пријатељства са другим градовима. Слична историја, блискост народа, али и економски потенцијал учинили су да данас нема града у Србији који нема побратима у свету.
Међу првима се Београд побратимио са Ковентријем у Великој Британији још 1957, са којим је током Другог светског рата поделио злу судбину бомбардовања. Тада су градске власти одлучиле да им пошаљу дрвену грађу за изградњу у рату разрушеног позоришта, а у знак захвалности позориште у Ковентрију је добило име "Београд" које и дан данас носи (https://www.belgrade.co.uk/).
Трагичан догађај спојио је Крагујевац са француским градом Сиреном, где су масовно стрељани чланови Покрета отпора. Нови Пазар и Истанбул повезало је муслиманско становништво исељено са ових простора, док је привредна сарадња примакла Ваљево и Велење. Тренд учвршћивања сарадње за Краљево је достигло врхунац 70-их година, када је град на Ибру потписао прву повељу о братимљењу са словеначким Марибором.
Ниш је побратим са 14 градова и општина из иностранства, а у плану је успостављање такве везе са још најмање три. Царски град има и најстарије домаће историјско братимљење, са Курском из Русије, које датира још из далеке 1920. године. Последње побратимство обављено је са Белгородом, такоде из Русије, а Протокол је потписан пре месец и по.
Град Јагодина је повеље о братимљењу разменио са грчким градовима Пердиком, Коринтом и Хрисопулијем, захваљујући коме је град у Поморављу добио на поклон два хектара морске обале у месту Керамоти, преко пута Тасоса.
Потомци ЏИНГИС КАНА усред Војводине! Монголска породица ДОСЕЛИЛА се у село код Зрењанина! (ВИДЕО)
ЧАСТ ЈЕ КАДА ВАС ДОКАЗАНИ КРИМИНАЛАЦ НОВАКОВИЋ ПРОЗИВА ГРАДОНАЧЕЛНИК ВУЧЕВИЋ: Новаковић ОВИМ ПРИТИСКА ТУЖИЛАШТВО
Вучевић: Следи комплетна реконструкција "Спенса" у оквиру програма "Србија 2025"
ЛЕПА ВЕСТ ЗА БУДУЋЕ РОДИТЕЉЕ: У Суботици отворен ПРВИ Центар за ВАНТЕЛЕСНУ ОПЛОДЊУ!
Вучевић посетио одељење за сузбијање корупције у Новом Саду