За зелене оазе којима ће се дивити туристи: У овом граду на Бегеју све је спремно да озелени (ВИДЕО/ФОТО)
Град Зрењанин и његови челници имају један циљ - заштиту животне средине и инвестирање у озелењавање
У моменту када је животна средина, као и њена заштита, главна тема садашњице у којој живимо, свака општина, град, али и земља у свету труди се да на најбољи могући начин иде у корак са технологијама, да пошумљава, да озелењује, да штити, чисти и одржава своје реке, шуме, паркове и на сваки могући начин утиче на загађеност ваздуха у својој области.
Баш такав је и случај са Зрењанином, градом чија су природна богатства река Бегеј, Царска бања и банатска равница са свим својим чудима од природе. Градска власт и сви надлежни органи из дана у дан марљиво раде и труде се да остваре један и главни циљ - створити чистију и здравију животну средину за све грађане.
Без добрих ђака, нема ни доброг друштва: Град на Бегеју зна рецепт за унапређење школства (ВИДЕО/ФОТО)
ОД ТВРЂАВЕ ДО ШАРЕНИЦЕ - ИСТОРИЈА У МАЛОМ: Једино на овом месту се може видети легендарна хаљина Томаније Обреновић (ФОТО/ВИДЕО)
Нови Сад - зелени град: Како и на који начин побољшати квалитет животне средине и очувати исту? (ФОТО/ВИДЕО)
Као потврда оваквог рада говори и податак да је склопљен уговор на основу ког је донета одлука о озелењавању, пошумљавању, уређењу, као и заштити земљишта на обалама Бегеја и у делу познатог Булевара Вељка Влаховића у Зрењанину. За овакав пројекат, који је подржало и Министарство заштите животне средине на Конкурсу за суфинансирање пројекта очувања и заштите земљишта као природног ресурса, издвојено је 20,5 милиона динара.
Оваквим пројектима јасно је да Зрењанин, али и његови челници имају један циљ - заштиту животне средине и инвестирање у озелењавање. О теми заштите животне средине, шта је до сада одрађено на том пољу и шта је то у шта ће Град улагати средства разговарали смо са градоначелником Зрењанина Симом Салапуром који је истакао да градске власти имају циљ да Зрењанин буде град који велику пажњу придаје екологији и да зато сви додатну пажњу придају екологији и заштити животне средине.
- Једним делом се и гасификација тиче заштите животне средине, једним делом и замена столарије у основним школама, и то је заштита животне средине самим тим што представља енергетски ефикасније грејање, а све то утиче на заштиту животне средине. Када говоримо о озелењавању паркова, никад више средстава није уложено у Зрењанин, заједно са Министарство заштите животне средине и средствима града опредељена је укупна сума од 20,5 милиона динара- истиче градоначелник Симо Салапура.
Градоначелник Зрењанина Симо Салапура истиче да су та средства намењена и за изградњу још једне нове зелене оазе у граду, у насељу Путниково, као и за оплемењивање простора између два моста уз реку Бегеј.
- Желимо да оживимо нашу познату реку у овом крају где смо уз одређена средства ЕУ и њихових фондова направили леп пристан и бициклистичку стазу до Темишвара са главним циљем, а то је да вратимо живот на реку. Желимо да град изведемо на реку - наводи градоначелник Салапура.
Када је реч о грађанима Зрењанина и њиховом мишљењу на тему заштите животне средине, озелењавања и пошумљавања, градоначелник Салапура истиче да су становници задовољни новим пристаном већ сада, а да ће утисци и коментари бити још бољи када се радови заврше и када Зрењанинци добију један потпуно лепши крај, другачији, примамљивији, како за туристе, тако и за суграђане.
- Наши суграђани ће моћи да дођу, прошетају овим крајем, да у њему уживају, а и да се похвале онима који долазе у Зрењанин. Један део пројекта који смо добили тиче се и озелењавања нашег Булевара Вељка Влаховића у највећем насељу. Покушавамо да уз ту причу заједно радимо и са друштвено одговорним субјектима, компанијама, које желе да учествују у акцијама озелењавања града као што је био случај на пролеће, а следећа је прављење једне нове зелене оазе у насељу Зелено поље коју су такође подржале друштвено одговорне компаније у нашем граду – истиче градоначелник Зрењанина.
Градоначелник Симо Салапура истиче да су градске власти отворене за сваки даљи предлог грађана како и на који начин град може на најбољи начин да заштити, оплемени и озелени општину. Овакав предлог грађана од изузетне је важности из разлога што је Војводина, конкретно Банат, област која је најмање пошумљена те ће се овим доприносом то променити, а пошумљеност повећати.
- У претходних неколико година кроз разне акције засадили смо 20.000 садница уз помоћ ловачких друштава, ватрогасаца, волонтера, појединаца, месних заједница и других одговорних људи - истиче градоначелник Зрењанина Симо Салапура.
Циљ градских власти ове општине када је у питању заштита животне средине је само један - да се у истом овом ритму наставља, да се развија свест о животној средини и да се по свим насељеним местима у општини шири садња дрвећа и озелењавање где год је то могуће. У Зрењанину се неретко организују и еколошке акције попут чишћења обале и реке од пластиних флаша, кеса и ПВЦ отпада, а свечано се сваке године обележава и Светски дан заштите животне средине. Такође, сви инвеститори који послују у Зрењанину у оквиру индустријских зона морају да поштују еколошке стандарде и процедуре онако како је то прописано, а градске власти свакодневно врше контролу поштовања прописа. Додатни подстицај грађанима Зрењанина јесу и градске субвенције за куповину нових бицикала, јер је то превозно средство које штити животну средину.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зрењанина. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града Зрењанина, који је доделио средства.